aA
Šiandien Europos Komisija pateikė Lietuvai ir dar 4 valstybėms (Bulgarijai, Latvijai, Vengrijai ir Slovakijai) pagrįstą nuomonę, kuria paprašė iš dalies pakeisti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo teisės aktus, nes jais pažeidžiamas laisvas kapitalo judėjimas ir įsisteigimo laisvė, rašoma EK pranešime spaudai.
EK ragina keisti žemės ūkio paskirties žemės pardavimo tvarką
© DELFI / Orestas Gurevičius

2003 m. Stojimo sutartyje naujoms valstybėms narėms suteiktas pereinamasis laikotarpis, per kurį jos turėjo nacionalines žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo taisykles suderinti su ES teise.

2014 m. pasibaigus minėtam laikotarpiui, Bulgarija, Vengrija, Latvija, Lietuva ir Slovakija priėmė naujus įstatymus, kuriais reguliuojamas žemės ūkio paskirties žemės įsigijimas.

Komisijos nuomone, kai kuriomis naujųjų nacionalinių taisyklių nuostatomis ribojamas laisvas kapitalo judėjimas ir įsisteigimo laisvė.

Tai gali atgrasyti tarpvalstybines investicijas. Kai kuriais apribojimais gali būti siekiama pagrįstų tikslų, nes jais kovojama su pirkimu spekuliacijos tikslais arba atsižvelgiama į planavimo ir kaimo politikos tikslus, bet tam, kad tie apribojimai būtų teisėti, jie privalo būti proporcingi ir jais negali būti diskriminuojami kiti ES piliečiai.

„EK tik patvirtina, kad Lietuvos politikų priimtas populistinis įstatymas kertasi su europietiškomis vertybėmis. Bet didžiausią žalą dėl šio įstatymo patiria būtent Lietuvos piliečiai: žemės savininkai ir ūkininkai. Draudimais dirbtinai sumažinama jų žemės kaina, sėkmingi ūkininkai negali plėstis, sudaromos kliūtys pradėti ūkininkauti naujiems. Raginame Lietuvos valdžią skubos tvarka naikinti, keisti šį įstatymą," – išplatintame pranešime spaudai teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Pasak pranešimo, Komisija neprieštarauja, kad nacionalinėms valdžios institucijoms būtų suteikta galimybė tinkamai reguliuoti žemės ūkio paskirties žemės rinką, kad tokia žemė ir toliau būtų naudojama žemės ūkio reikmėms ir būtų skatinama vietos plėtra, tačiau ji nustatė, kad kai kurios priemonės, tokios kaip reikalavimas, kad žemės pirkėjas turi būti ūkininkas, yra per griežtos ir diskriminacinės – jomis varžomos investicijos į kaimo plėtrą.

Europos Komisija pažeidimo dėl apribojimų, taikomų investuotojams į žemės ūkio paskirties žemę, nagrinėjimo procedūrą prieš Lietuvą pradėjo 2015 m. kovo mėnesį, pateikusi oficialų pranešimą Komisija gavo Lietuvos atsakymą, tačiau tebėra susirūpinusi, kad galiojantis teisinis reglamentavimas pažeidžia ES teisę.

Jei Lietuva, Bulgarija, Vengrija, Latvija, ir Slovakija per du mėnesius nesuderins nacionalinių teisės aktų su ES teise, Komisija gali nuspręsti perduoti šių valstybių narių bylas ES Teisingumo Teismui.

V. Baltraitienė siūlo įstatymą keisti minimaliai

Šalies žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia, kad dabartinę tvarką bus siūloma keisti minimaliai. Pasak ministrės, ūkininkų nuomone, dabartinio įstatymo keisti nereikėtų, todėl bus siūloma keisti tik kai kurias su administracine našta ir biurokratija susijusias jo nuostatas.

„Mūsų, žemdirbių, socialinių partnerių nuomonė nepasikeitė - žemė turi būti naudojama žemės ūkio produkcijai gaminti. (...) Tai bus tik biurokratiniai palengvinimai, kad mažiau reikėtų šeimos nariams pažymų. Čia tai, ką mes siūlysime, - ką siūlys Vyriausybė ir koks projektas išeis iš Vyriausybės, sunku pasakyti“, - BNS sakė V.Baltraitienė.

EK nurodė, kad dabar yra per griežtas reikalavimas žemės pirkėjui būti ūkininku.

Pasak ministrės, siūloma nekeisti apribojimo, kai daugiau nei 10 hektarų žemės ūkio paskirties žemės norinti pirkti bendrovė privalo gauti daugiau nei 50 proc. pajamų iš žemės ūkio veiklos.

„Mes vis tik siūlysime šitą palikti. Mes buvome su ūkininkais susirinkę, jų nuomone, tai iš viso nereikėtų įstatymo keisti ir judinti“, - tikino ministrė.

Virginija Baltraitienė
Virginija Baltraitienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Anot jos, įstatymo pataisas ministerija Vyriausybei pateiks jau netrukus. Panašų siūlymą ministerija jau teikė Vyriausybei prieš metus, tačiau tuomet įstatymas nebuvo pakeistas.

EK ketvirtadienį Lietuvai pateikė pagrįstą nuomonę ir paprašė iš dalies pakeisti žemės įsigijimo teisės aktus, kuriais 2014 metų gegužę buvo sugriežtintas žemės pardavimas užsieniečiams. Lietuva per du mėnesius turi suderinti savo teisės aktus su EK teise, kitu atveju pastaroji gali kreiptis į ES Teisingumo Teismą.

„Komisijos nuomone, kai kuriomis naujųjų nacionalinių taisyklių nuostatomis ribojamas laisvas kapitalo judėjimas ir įsisteigimo laisvė. Tai gali atgrasyti tarpvalstybines investicijas. Kai kuriais apribojimais gali būti siekiama pagrįstų tikslų, nes jais kovojama su pirkimu spekuliacijos tikslais arba atsižvelgiama į planavimo ir kaimo politikos tikslus, bet tam, kad tie apribojimai būtų teisėti, jie privalo būti proporcingi ir jais negali būti diskriminuojami kiti ES piliečiai“, - teigiama pranešime.

EK pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą pradėjo 2015 metų kovo mėnesį, pateikusi oficialų pranešimą. Gavusi Lietuvos atsakymą, EK tebėra susirūpinusi, kad teisinis reglamentavimas pažeidžia ES teisę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Visagine šeimos verslui karantinas buvo tik į naudą: mediniai dirbiniai keliauja po visą pasaulį (36)

Kol daugeliui verslų karantino suvaržymai sukėlė didelių sunkumų, Visagine įsikūręs...

Mėgstamą veiklą išaugino iki vienintelės tokios desertinės Visagine: net per pandemiją viskas atsipirko (59)

Visaginietė Alvina Kazickaja per pandemiją mieste atidarė pirmąją desertinę . Ji tikina, kad...

Startuolių išradingumui nėra ribų: pardavinėja „karvių kreditus“ (11)

Vienas Europos startuolis pradėjo pardavinėti anglies dioksido kreditus galvijams , šeriamiems...

Po keliolikos metų emigracijos ėmėsi tokio paties darbo kaime: atlyginimais vilioja darbuotojus iš užsienio (280)

Vaido ir Irmos Nagreckių lapinių salotų ūkis – didžiausias Lietuvoje, užaugintą produkciją...

Verslininkas Ariogaloje atrado pelningą nišą: nors nejaučiu nei rankų, nei kojų, viskas atsiperka (212)

35-erių Marius Vitauskas prieš 4-erius metus įgyvendino dešimtmetį gvildentą svajonę ir...

Top naujienos

Lukašenka: Baltarusijoje gali būti įvesta karo padėtis (175)

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pareiškė, kad dalyje...

Perspėja dėl škvalo: dalyje Lietuvos siaus labai smarki audra ESO įspėja dėl galimų gedimų elektros tinkle (34)

Šiandien antroje dienos pusėje, pradedant pietiniais rajonais, Lietuvoje prasidės labai smarki...

Nausėda atsisakė paremti deklaraciją dėl LGBTQ teisių: ne taip sprendžiamos problemos

Prezidentas Gitanas Nausėda atsisakė pasirašyti Europos Sąjungos (ES) šalių lyderių...

ES oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams (7)

Europos Sąjunga ketvirtadienį oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos...

Giedrius Drukteinis | D+

Išrado ir inhaliatorių, ir įrankį, kuris žudo žmones: ironiška, bet pasaulinę šlovę atnešė tik pastarasis

„Ne ginklai žudo žmones. Žmonės žudo žmones“, – teigia vienas JAV Šaunamųjų ginklų...

Baltarusių ekspertas: Lukašenka pateko į spąstus, bus pokyčių iš Kremliaus (111)

Kaip ir buvo žadėta, Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas, pirmą kartą akis į akį...

Nausėda: gilesniu dialogu su Maskva ES ignoruotų principus, kuriais vadovaujasi (2)

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį perspėjo Europos Sąjungą (ES) nesiimti gilinti...

Į vestuves pakviesta veganė pribloškė aplinkinius: reikia jausti ribas (43)

Sveiki. Esu vienos Lietuvoje žinomos feisbuko veganų grupės narė. Kurį laiką bandžiau keisti...

Kas yra geras darbas: apklausa parodė, kad svarbiausia ne įdomumas (21)

Kaip ir iki pandemijos Baltijos šalių dirbantieji, vertindami darbą, labiausiai kreipia dėmesį į...

Kaunui išsigandus LGBT maršo – kritikos pliūpsnis Matijošaičiui: tai atrodo neadekvačiai (676)

Kauno savivaldybės administracijai atsisakius leisti Laisvės alėja žygiuoti pirmajam miesto...