aA
Naminiai paukščiai Vladislovo Tamošiūno ūkyje ilgai neužsibūna. Vieni keliauja pas naujus šeimininkus augti, kiti – ant Kalėdų stalo.
Didieji kalakutai – apsukriems pirkėjams
© Reuters/Scanpix

Ūkininkas sako, kad šie metai jo verslui buvo sėkmingi. Natūraliais pašarais lesinamų V.Tamošiūno sparnuočių įsigijo ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos pirkėjai. Viščiukų, ančiukų, žąsiukų pirko sodininkai, ūkininkai, pavieniai paukščių augintojai. Itin paklausūs didieji baltieji kalakutai. Juos graibstyte išgraibsto prieš Kalėdas.


Bendradarbiavo su mokslininkais


Anykščių rajone Leliūnų kaime V.Tamošiūnas ūkininkauja 16 metų. Nuo pat pirmų dienų jis stengėsi auginti sveikus paukščius, subalansuoti jiems duodamų natūralių lesalų racioną. Ūkininkas bendradarbiavo su Lietuvos veterinarijos akademijos (LVA) Gyvulininkystės instituto mokslininkais Sigitu Janušoniu ir Robertu Juodka. Buvo tiriamas paukščiams skirtų lesalų visavertiškumas. Brangiai kainuojantis kombinuotasis pašaras pakeistas Lietuvoje auginamais baltymingais augalais – žirniais, saldžiaisiais lubinais, pupomis, rapsais. 


„Dalį žirnių auginu pats. Visa, kas reikalinga paukščių lesalui, perku iš Lietuvos ūkininkų. Nenaudoju modifikuotų sojų, antibiotikų, augimą skatinančių priemonių“, – sako ūkininkas. V.Tamošiūno ūkyje dirbo ir vokiečių mokslininkai. Jie atliko bandymus su probiotikais.

Specialus automobilis


Ūkininkas sparnuočius gauna iš Čekijos, Lenkijos ir Švedijos, žada užmegzti verslo ryšius ir su specializuotais paukštininkystės ūkiais Prancūzijoje. Anot pašnekovo, jo fermose išauginti paukščiai sveiki. Todėl nuvykęs į turgavietes V. Tamošiūnas įsikuria kuo atokiau nuo kitų paukščių pardavėjų. Taip jis apsaugo savo sparnuočius nuo virusinių ligų. Be to, ūkininkas įsigijo specialų paukščiams vežti skirtą automobilį. Jame sumontuota navigacinė įranga kas valandą fiksuoja temperatūrą ir santykinę drėgmę mašinos viduje. „Mano transportuojamiems augintiniams sudaromos tinkamos gabenimo sąlygos. Aš galiu garantuoti, kad jie gerai augs, nenugaiš“, – pabrėžė V.Tamošiūnas.


Negaili patarimų


V. Tamošiūnas savo ūkininkavimo patirtimi noriai dalijasi su kitais paukščių augintojais. Neseniai nuvykęs į Kupiškį jis bendravo su Moterų klubo narėmis ir negailėjo patarimų. „Jei susirinks didesnės žmonių grupės, kurios norės sužinoti apie paukščių auginimą, gali drąsiai man skambinti ir kviesti į susitikimus. Kartu gali atvykti ir Gyvulininkystės instituto mokslininkai“, – sako ūkininkas.
Paukščių augintojas nuolat tobulinasi, vyksta į ūkius užsienyje, lanko įvairius kursus. Energetiko specialybę turintis ūkininkas neseniai įgijo Žaliąjį diplomą. Jis patvirtina V.Tamošiūno tinkamą kvalifikaciją ir dalyvavimą žemės ūkio švietimo bei profesinio mokymo veikloje. Paukščių augintojas savo ūkyje gali priimti žemės ūkio mokyklų moksleivius praktikantus.


Nauja ferma


Ūkininkas baigia įrengti dar vieną fermą kalakutams. Jau sumontuotos modernios šėryklos ir girdyklos, apšvietimas, įrengtas dujinis patalpų šildymas, ventiliacija. Oro temperatūra ir santykinė drėgmė bus valdoma kompiuteriu. Naujoje fermoje V.Tamošiūnas planuoja laikyti
15 tūkst. kalakutų. „Tikiu, kad per sezoną išauginsiu 30 tūkst. kalakutų. Šviežia, skania mėsa galės mėgautis dar daugiau mažylių ir ligonių. Kalakutiena stengsiuosi aprūpinti kuo daugiau žmonių“, – pridūrė pašnekovas. Ūkininkas ir dabar džiaugiasi geromis paukščių priežiūros sąlygomis. Maži kalakučiukai laikomi narveliuose, jų išmatos iškrenta pro groteles. Todėl jaunikliai neturi kontakto su mėšlu. Paukščiai būna švarūs ir mažiau serga. V.Tamošiūnas naudoja profilaktiškas priemones, vakcinuoja nuo užkrečiamųjų ligų.


Augintojams trūksta paprasčiausių žinių


Ūkininkas prasitaria, kad daugumai kalakutų pirkėjų trūksta elementarių žinių, kaip auginti šiuos paukščius. „Kalakutams būtina pastatyti mūrinį namelį. Bakterijas, virusus, parazitus privalu visiškai išnaikinti. Paukščiai turi būti laikomi kuo švaresnėje aplinkoje“, – patarė V.Tamošiūnas. Jis pabrėžė, kad kalakutai mėgsta komfortą ir šilumą. Patalpas būtina drėkinti. Šiems sparnuočiams reikia tiekti švarų vandenį, 3–4 kartus per dieną plauti girdyklas. Pašaras turi būti būti kokybiškas, nesupelijęs. Būtina stebėti ir kraiką, kad jis nebūtų drėgnas. „Ūkininkams trūksta žinių, informacijos apie naujoves. Džiaugiuosi, kad savo patirtimi ir patarimais mielai dalijasi mokslininkai“, – pridūrė V.Tamošiūnas.


Kalakučių mėsa švelnesnė


Norint per Kalėdas patiekti šviežios kalakutienos, sparnuočius reikia įsigyti liepos mėnesį. Ūkininkas užaugina kalakutus, sveriančius 8–10 kg. „Šventiniam stalui auginu kalakutes. Jų mėsa skanesnė, švelnesnė. Šeimininkėms jas patogiau įkišti į orkaitę“, – dėsto V.Tamošiūnas.

Ūkyje kalakutai pešami rankomis, tačiau jau šiais metais bus įrengta mechanizuota pešimo mašina. Ji per minutę nupeš 3 paukščius. Ateityje ūkininkas planuoja įsigyti kepimo įrangą. Įvairioms šventėms bus tiekiamas iškeptas ir įpakuotas produktas. Paukščių ūkio šeimininkas labiausiai mėgsta ir vertina kalakutų krūtinėlių kepsnius. Patinka ir orkaitėje su morkomis bei grietine troškinti kalakuto gabaliukai. „Norint, kad kepto kalakuto mėsa būtų minkšta, reikia jį pamarinuoti kefyre ar majoneze, pridėti prieskonių ir prieš kepant į raumenis prikaišyti lašinukų“, – sako karališkų paukščių augintojas.

„Valstiečių laikraštis“
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.5000

Lietuvos kaime sukūrė tradiciją šeimoms: verslo idėją parsivežė iš Danijos

Kaišiadorių raj. vienoje sodyboje auga šimtai eglučių. Ilgėdamasi vaikystės patirčių...

Jei sunaudoji daugiau kaip 10 kub. m per parą paviršinio vandens – teks registruotis

Iš upių ir ežerų daugiau kaip 10 kub. m vandens per parą išsiurbiantys naudotojai turės...

Nepaisant kainų didėjimo, sodybose poilsiautojų netrūksta: nakvynės brangsta iki 20 proc. (2)

Šiemet nakvynė Lietuvos kaimo turizmo sodybose vidutiniškai brangs 10-20 proc. Panašu, kad...

Spjovė į samdomą darbą ir pradėjo egzotinį verslą Lietuvos kaime: viską mesti norėjo 7 kartus

Ernestą ir Daivą Vaičius galima vadinti neįprastais Lietuvos ūkininkais . Jiems neįdomios...

Per pandemiją pradėtas mėsos verslas klesti: atidarė gamybos cechą, penkta parduotuvėlė – pakeliui

Prieš metus per karantiną dviejų pusbrolių Tauragėje pradėtas smulkus verslas šiandien...

Top naujienos

Koks bus Rusijos kerštas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą draudimo: galimi keli variantai

Rusija i tulžingai užsipuolus Lietuvą dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą...

Paviešintas pokalbis: apie ką likus 4 dienoms iki karo kalbėjosi Putinas ir Macronas (2)

Prancūzijos žurnalistai paviešino Rusijos ir Prancūzijos prezidentų telefoninio pokalbio,...

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad į...

Karas Ukrainoje. Rusija smogė prekybos centrui Kremenčuke, kuriame buvo daugiau nei 1000 žmonių G7 šalys pažadėjo Ukrainai 28 mlrd. eurų finansinę paramą (3)

Per Rusijos smūgius Ukrainos sostinei anksti sekmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar šeši...

Delfi PliusTomas Ramanskas

Pas Šarą liksiantis Jokubaitis – apie debiutinio sezono bangas, Maskoliūno vaidmenį ir iššūkį rinktinėje išskirtinis interviu

Pasibaigus klubinio krepšinio sezonui Europoje, pirmus metus legionieriaus duonos „Barcelonos“...

Delfi PliusSniego pilys

„Laskovij maj“ prakeiksmas ar tragiška lemtis: tarp iškeliavusiųjų vienas paskui kitą Anapilin grupės narių – ir jaunas lietuvis (1)

48 metų rusų popmuzikos žvaigždė Jurijus Šatunovas mirė birželio 23-iosios naktį nuo...

Vienos žymiausių Taivano puslaidininkių bendrovių prezidentas: atsiprašau, tačiau neturiu planų jūsų šalyje (19)

Taivanui COVID-19 pandemijos metu nusiuntusi vakcinų ir taip užmezgusi glaudžius ryšius su šia...

Profesorius Povilas Aleksandravičius siūlo vienintelę įmanomą išeitį iš šio pragaro: yra būdas užkirsti kelią karui (1)

„Mūsų prigimtis yra prieštaringa: siekdami apsaugoti, sunaikiname ją“, – teigia filosofas ,...

Gyventojai galimai laukiančio sunkmečio nebijo: skaičiuojamos rekordinės išlaidos atostogoms (1)

Kainoms toliau augant, gyventojai diržų veržtis neplanuoja ir galimai artėjantis sunkmetis...

Gyventojų skolose – suprastėjusios tendencijos: įsiskolinimai siekia 422 mln. eurų

Lietuvos gyventojų skolos pastarąjį pusmetį vėl pradėjo augti, nors 2021 metų antrąjį...