Šalta vasaros pradžia suvėlino įprastinį braškių derlių mažiausiai dvi savaites. Tad dabar šalies braškynuose pats derliaus dorojimo įkarštis. Mikroautobusas su šaldymo įranga iš Tauragės r. Gaurės miestelio uogų augintojų Vidos ir Raimundo Beskių ūkio į Vilnių, Klaipėdą ar Palangą kasdien išveža iki 5 tonų braškių. ,,Šiemet derlius džiugina. Iš braškyno priskiname po 12 t ha uogų“,- džiaugėsi ūkio šeimininkas R. Beske.
© AFP/Scanpix

Braškėms - visas gyvenimas

Jau beveik trys savaitės, kai kiekvieną dieną 6 val. ryto Gaurės seniūnijos Vėžaičių kaime didelis būrys darbininkų pasklinda po Vidos ir Raimundo Beskių braškių laukus. Saldžiųjų uogų augintojams dabar pats sezono įkarštis. Mikroautobusas su šaldymo įranga kasdien iš jų ūkio išveža 1,5–5 t braškių.

- Prieš dešimtmetį braškių auginimo verslą pradėjome nuo pusės hektaro. Tuo metu buvo labai agituojama auginti braškes šaldymui. Bet iš tos agitacijos išėjo šnipštas - po metų braškių pasiūla buvo didžiulė, o supirkimo kaina – labai maža. Bet rankų nenuleidome,- prisimena uogų augintojas R. Beske.

Pernai Beskės ryžosi rimtai investicijai. Nacionalinei mokėjimo agentūrai parengę pusės milijono vertės verslo planą ,,Žemės ūkio valdų modernizavimas“ ir gavę Europos Sąjungos paramą įsigijo mikroautobusą ,,Fiat“ su šaldymo įranga, šiaudų pūstuvą tarpueiliams mulčiuoti ir pasistatė anglų firmos šiltnamius, skirtus būtent braškėms auginti.

Savo verslą pradėję nuo 50 arų, šiandien Gaurės miestelio ūkininkai V. ir R. Beskės jau augina 5,9 ha braškių, 0,9 ha šio ploto uogos noksta po priedanga. Jie yra vieni stambiausių ir garsiausių ne tik rajono, bet ir visos Tauragės apskrities uogininkų. R. Beske ,,ŪP“ neslėpė, jog prireikė ne vienų metų, kol ištobulino braškių auginimo technologijas, atsirinko tinkamiausias veisles, surado būdų uogų derėjimo laikui pratęsti. Kas be ko, per tuos metus būta visko: ir nusivylimų gamtos išdaigomis bei nevykusiomis rekomendacijomis, ir mažomis produkcijos supirkimo kainomis.

Iš hektaro - po 12 t braškių

Braškių augintojas R. Beske sako, kad šiemet uogų derlius džiugina. ,,Iš hektaro braškyno priskiname po 12 t uogų,- atviravo ūkininkas.- Pernai pavasarį buvo didelės šalnos, daug žiedų nušalo. Todėl uogų buvo perpus mažiau.“

Braškių ūkio sėkmė priklauso ne tik nuo gamtos, bet ir nuo rinkos.

- Dėl braškių realizacijos neturiu jokių problemų. Prisipažinsiu, kad šiandien galėčiau jų parduoti kur kas daugiau nei užauginu. Kol kas net nepajėgiu visų užsakymų patenkinti,- džiaugėsi Raimundas.

Jo teigimu, ūkyje užaugintas uogas mielai perka ,,Vilniaus prekyba“. Dalį produkcijos jis išveža į Latviją ir Estiją. Pardavimo kaina irgi patenkintas. ,,Už kilogramą braškių gaunu gerokai aukštesnę kainą nei šalies turguose,- teigė R. Beske.- Braškes auginti daug pelningiau nei laikyti karves, bet ir daug rizikingiau.“

Ant lenkų nepyksta

Pastaruoju metu Lietuvos uogų augintojai piktinasi, kad į turgus ir prekybos centrus plūsta lenkiškos uogos. Tačiau tauragiškis braškių augintojas R. Beske dėl to nuoskaudos kaimynams lenkams visiškai nejaučia.

- Aš savo braškes vežu parduoti į Latviją bei Estiją. Manau, kad vietiniai ūkininkai manęs taip pat nepageidauja. Todėl būtų neteisinga, jei mes į Lietuvą neįsileistume uogų augintojų iš Lenkijos. Čia matau tik vieną išeitį – konkuruoti uogų kokybe.

Šiemet braškių daugiau, bet kaina – mažesnė

Pasak Lietuvos braškių augintojų draugijos pirmininko Vido Juodsnukio, šalyje yra 400 didesnių nei 0,5 ha braškynų, o jų bendras plotas siekia 1,5 tūkst. ha.

Braškių derlius šiais metais 7–9 t/ha, tuo tarpu pernai tebuvo 6 t/ha. V. Juodsnukio teigimu, šiemet braškių kainos mažesnės nei praėjusią vasarą – vidutiniškai 3 Lt/kg. Tačiau vietinėje rinkoje braškės buvo itin paklausios, bet dabar jų trūksta, nes artėja derliaus pabaiga. Anot jo, lietuviškas braškes augintojai eksportuoja į Baltijos šalis. ,,Lietuvos ūkininkai turi galimybę vežti braškes į Vakarų šalis, tačiau užauginamas per mažas uogų kiekis,- atviravo draugijos pirmininkas.- O taip yra dėl to, kad braškėms auginti mūsų šalyje nesudarytos tinkamos sąlygos. Nors braškininkystė ir pripažinta prioritetine ūkio šaka, bet realiai dėl jos nieko nepadaryta. Augintojai neremiami taip kaip Lenkijoje ir kitose šalyse“,- sakė V. Juodsnukis.

Lenkai braškių derlių parduoda labai pigiai ir kitąmet žada jų plotus mažinti, nes uogų nebeperka Rusija ir iš dalies prekybą nutraukė Vokietija. Priežastis - produkcijoje per daug chemijos. Norint šviežias uogas nuvežti 800-900 km, būtina jas apdoroti specialia chemija. Tuomet jos išsilaiko 2-3 paras. ,,Dėl lietingų orų turėjome nuostolių pirmamečiuose braškynuose. Kad uogų nesuplaktų lietus, nereikia pamiršti apsaugos priemonių: mulčiuoti lysves šiaudais ar nuravėta žole. Be to, yra veislių (‘Polka‘, ‘Zefyras‘, ‘Vikatas‘ ir kt.), kurių kerelių šakutės tvirtesnės ir uogos negula ant žemės“, - negailėjo patarimų draugijos pirmininkas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (121)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (309)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (6)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (192)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (96)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Paskelbtas išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas įtraukti Eurolygoje žaidžiantys lietuviai (4)

Likus daugiau nei mėnesiui iki Pasaulio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos ir Kosovo...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (8)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (74)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

6 pažastų niežulio priežastys ir lengvos priemonės, kaip jo išvengti (1)

Niežulį pažastyse dažniausiai sukelia prasta higiena ar drabužiai su ankštomis rankovėmis. Jei...

Rusija žada paskelbti lietuvių „juodąjį sąrašą“ (72)

Rusija žada paskelbti sąrašą lietuvių, kuriems bus draudžiama atvykti į šalį.