Ant svetimos žemės medieną sukrovęs miškininkas sulaukė ūkininko pasipiktinimo, o įsižeidęs miškininkas pradėjo filmuoti per kelią varomą ir esą jį teršiančią ūkininko karvių bandą. Būtų pakakę elementaraus išankstinio susitarimo ir konfliktas nebūtų kilęs. Miškininko teigimu, galiojantys teisės aktai taip užmaskavo žemės savininkus, kad jų neretai neįmanoma surasti.
Galvos skausmas – kur dėti nukirstus medžius?
© Autoriaus nuotr.

Pasiskundė - ėmė filmuoti karves

Skuodo rajone ūkininkaujantis Raimundas Kaniava „Ūkininko patarėjui“ pasiguodė, kad jo privačioje žemėje privatūs miškininkai neatsiklausę sukrovė iš miško ištemptų rąstų rietuves.

„Privati girininkija iš Mažeikių r. kerta savo mišką ir mano žemėje krauna medieną. Vienoje pusėje pasodintas jaunuolynas – ten eglaites išlaužė, kitoje kelio pusėje dobiliena: rąstai užblokavo kelią, todėl mašinoms tenka važiuoti per mano dobilieną. Miškininkai daro taip, kad būtų patogu jiems, o kad nukenčia ūkininkas, jiems nė motais. Kai susisiekiau su ta firma ir ėmiau aiškintis, kodėl nesuderinę su manimi krauna ant mano valdos medieną, supratau, kad jokių argumentų jie neturi. O kai paklausiau, ar ant mano žemės padėtą medieną galiu pasiimti, pagrasino kalėjimu“, – kalbėjo ūkininkas.

„Ūkininko patarėjui“ ėmus gilintis paaiškėjo, kad pretenzijų turi ir Ylakių seniūnija.

„Mes kreipėmės į policiją, nes sunki miškininkų technika išgadino kelią. Tas kelias mums labai svarbus, juo mokinius veža į mokyklą. Dabar laukiame atsakymo iš pareigūnų“, – sakė seniūnijos vyr. specialistė Janina Simonavičienė.

Ūkininkas R. Kaniava, aštriai kalbėjęs apie blogą miškininkų elgesį, pridūrė, jog po to, kai jis dėl susiklosčiusios situacijos kreipėsi į rajono žemėtvarkininkus, miškininkai ėmė filmuoti jo... karves.

Dalija leidimus ir patarimus

Leidimus miškui kirsti Skuodo rajone išduoda Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Klaipėdos teritorinio poskyrio vyriausiasis specialistas Rikardas Apulskis. Specialistas sakė girdėjęs apie susidariusią situaciją ir stebėjosi, kad miškininkai nepaisė jo iš anksto duotų perspėjimų.

„Leidimus plynai kirsti mes išduodame tą mišką apžiūrėję. Ten, kur kerta „Privati girininkija“ iš Mažeikių, miškas yra brandus ir plynai kirsti tinkamas. Tačiau medienos išvežimas iš to miško yra labai sudėtingas. Aš net pasiūliau miškininkams susitarti su ūkininku dėl medienos gabenimo, kad nekiltų kokių nors nesusipratimų.

Matyt, mano perspėjimų nepaklausė, nes po kurio laiko į mane kreipėsi ūkininkas R.Kaniava, skųsdamasis, kad kelią išvažinėjo ir ant jo žemės rąstus sukrovė. Kodėl su ūkininku nesusitarė iš anksto, negalėčiau komentuoti, nes į vietą nuvykęs nebuvau. Kiek esu girdėjęs apie panašius atvejus, su žemės savininkais paprastai susitaria, jiems už padarytą žalą sumoka arba aprūpina malkomis“, – sakė R. Apulskis.

Paklaustas, ar nebūtų prasminga prieš duodant leidimą miškui kirsti iš miškininkų išsireikalauti ir sutartis su žemės ar kelio savininkais, Miškų kontrolės skyriaus specialistas sakė, kad įstatymai to nenumato.

„Jokiame įstatyme toks reikalavimas nėra numatytas. Visų galimų gyvenimo atvejų į įstatymą ir neįtrauksi – sunki technika gali ir asfaltą sugadinti, ne tik žvyrkelį. Mes norime, kad viskas vyktų geranoriškai, abipusiu susitarimu“, – sakė R. Apulskis.

Surasti neįmanoma ar nelabai norima

Mažeikiuose įsikūrusio miško savininkų kooperatyvo „Privati girininkija“ direktorius Richardas Viršila susiklosčiusią situaciją aiškina tuo, kad esą buvo neįmanoma surasti žemės savininko, todėl ir kilo tam tikrų nesusipratimų.

„Mes miškus kertame nuolat ir su žmonėmis visada susitariame, jiems atsilyginame. Iš kitos pusės, nustatyti, kam priklauso konkreti žemė, yra didžiulė problema. Kartais važiuojame ir per 10–20 žmonių sklypus, tokių atvejų pasitaiko. Kai pradedame važiuoti, tie savininkai atsiranda. Informacijos, kieno ten žemė yra, mums niekas nepateikia. Esame sudarę sutartį su Registrų centru ir turime priėjimą prie jo duomenų bazės. Bet ten skelbiamas tik vardas ir pavardė, gyvenamojo adreso ar telefono numerio niekas niekada neduoda. Tai riboja Asmens duomenų apsaugos įstatymas“, – susiklosčiusią situaciją aiškino R. Viršila.

Į klausimą, ar jie visada ir vadovaujasi tokia praktika – važiuoja per laukus, o kai atsiranda savininkai, tariasi, kooperatyvo direktorius atsakė, kad paprastai būna kitaip.

„Ne visiškai taip. Mes juk nevažiuojame per žmogaus laukus. Nors buvo ir toks atvejis. Pavasarį žmogus suarė žemę, o mums reikia pravažiuoti. Nuvykome pas savininką, davėme dvi priekabas malkų ir važiavome tiesiai per jo žemę. Jis laukė ir nepradėjo sėjos, kol neištraukėme medienos. Paprastai važiuojame keliukais. Jeigu plane servitutas nenumatytas, keliukas priklauso žmogui, bandome tartis. Valstybė turi užtikrinti privažiavimą prie kiekvienos valdos. Jeigu to nėra, tenka kreiptis į teismą ir prašyti nustatyti servitutą. Tačiau kiekvienu atveju prašydami nustatyti servitutą mes iš teismų neišeitume“, – sunkia miškininko dalia pasiguodė R. Viršila.

Vis dėlto įdomu, kodėl kilo konfliktas Skuodo r. ir kodėl po jo miškininkai ėmė filmuoti ūkininko karves? R. Viršila „Ūkininko patarėjui“ sakė turįs liudininkų, kad pats ūkininkas elgęsis neetiškai.

„Jeigu būtume turėję ūkininko koordinates, neabejotinai būtume su juo susisiekę. Yra liudininkų, kad pats ūkininkas neetiškai, nemandagiai kalbėjosi, vartojo necenzūrinius žodžius. Todėl jam pasakiau: turėjote šansą draugiškai susitarti, gaudami iš to naudos, bet kadangi nesielgėte kaip tvarkingas ir kultūringas žmogus, tai su jumis kalbos nėra, kreipkitės į policiją ar teismą.

O dėl filmavimo neneigsiu. Bene du kartus per dieną vietinės reikšmės žvyrkelis būna užtvertas ir tenka po pusę valandos prastovėti, kol karves varo. Niekas nekeltų problemų, jeigu ne jo pareiškimas policijai, žemėtvarkininkams, buvo komisiją išsikvietęs, rašė skundus seniūnui. Buvo parašytas pareiškimas dėl kelio šiukšlinimo. Paaiškinome, kad baigę darbus kelią sutvarkysime. O kai pats ūkininkas gena karves, visas kelias karvių mėšlu būna apdergtas. Jeigu jau nori, kad kiti būtų tvarkingi, tai ir pats tvarkingai elkis“, – argumentavo miškininkas.

R. Viršila sakė, kad didelės žalos R.Kaniavos dobilienai jie nepadarę.
– Medieną sandėliavome apsauginėje kelio zonoje. Didžioji dalis sortimento 3 metrų ilgio, medienos galai kažkiek kliudo žvyrkelį, tad ant ūkininko žemės gal pusmetris rąstų, – sakė R. Viršila.

Anokia čia paslaptis

Ar tikrai sunku sužinoti ūkininko koordinates, žinant pavardę ir jo turimą žemę? Tai bandėme išsiaiškinti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre. Šio centro informacijos saugos specialistė Rasa Simonavičiūtė patikino, kad ūkininkų kontaktų ir asmens duomenų jie bet kam nedalija.

„Kad suteiktume pageidaujamą informaciją apie ūkininką, į mus turi kreiptis su prašymu, jis turi būti motyvuotas. Apsvarsčius tokį prašymą sprendžiama, ar informaciją galime suteikti“, – sakė R. Simonavičiūtė.

Akivaizdu, kad tai užtrunka, dar neaišku, ar miškininkams tokia informacija būtų atskleista. Tačiau šiandienėje informacinėje visuomenėje yra ir kitų būtų surasti pageidaujamą žmogų. Pirmasis žinomas net pradinukui – paskambinti telefonu Nr. 118. Jeigu žmogus turi laidinį telefoną ir nėra jo įslaptinęs, atsakymą nedvejodamas gausi. Yra nemokama gyventojų telefonų knyga ir internete. Jeigu jau miškininkai turi žmogaus vardą, pavardę ir vietovę, gali atvykti į vietą ir pasiteirauti to kaimo žmonių.

Neabejoju, kad rimtos įmonės atstovui, išaiškinusiam reikalo esmę, ūkininko mobiliojo telefono numerį suteiktų ir to rajono žemės ūkio skyriuje, anokia jau čia asmeninė paslaptis.

Tačiau kai nenorima, skubama, tikimasi, kad sugadintos žemės savininkas taip ir neapsireikš, geriausias būdas, žinoma, neieškoti. Tik po to tenka piktintis, kad ūkininkas buvo nemandagus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (38)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (532)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (14)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (38)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (778)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (97)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (20)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (42)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (7)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....