Atsako dr. Edmundas Paulauskas, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės konsultantas

Mineralinių medžiagų – natrio ir chloro (druskos) gyvuliams reikia visus metus: tiek žiemą, tiek vasarą. Druska labai svarbi ganykloje besiganantiems gyvuliams, nes augalai vegetacijos periodu sukaupia daug kalio, tačiau nedaug natrio bei chloro. Druska dalyvauja įvairiuose medžiagų apykaitos procesuose, t. y. ne tik palaiko vandens, bet ir elektrolitų pusiausvyrą, aktyvina kai kurių fermentų veiklą, dalyvauja gliukozės pasisavinimo procese, reguliuoja nervinius impulsus. Chloras būtinas skrandžio rūgšties susidarymui, kasos ir žarnyno sulčių sekrecijai.

Jei gyvuliai ilgą laiką negauna druskos, pradeda laižyti pašalinius daiktus. Jie atrodo suvargę, praranda apetitą, jų plaukų danga tampa šiurkšti. Sutrikus vandens pusiausvyrai gyvulių organizme, jų akys praranda blizgesį, karvių produktyvumas sumažėja, o mėsiniai galvijai priauga mažiau svorio. Sutrinka gyvulių koordinacija, atsiranda drebulys, išsivysto širdies aritmija. Tik druskos priedai padeda išspręsti šias problemas. Tačiau gyvuliams, ilgą laiką negavusiems druskos, reikia riboti jos kiekį, kol jos koncentracija organizme pasieks reikiamą normą. Druskos kiekis ribojamas ir karvėms po apsiveršiavimo, kai labai sutinęs tešmuo.

Šeriant karves įvairiais pašarais arba jas ganant, nelengva tiksliai dozuoti druskos kiekį, nes, priklausomai nuo aplinkos temperatūros, su prakaitu pasišalina nevienodas druskos kiekis (kai karšta, gyvuliai labiau prakaituoja). Skirtingo natrio ir chloro kiekio reikia virškinant įvairias pašarines žaliavas, metabolizmo ir kitiems gyvybiniams procesams. Druskos kiekiui papildyti dažnai naudojama laižomoji druska. Naudojant paprastą, vadinamąją gabalinę druską, karvės prisilaižo tik apie trečdalį reikiamo jos kiekio. Geriau naudoti specialiai pagamintus laižalus su mikroelementais, tada karvės ne tik pakankamai prisilaižo druskos, bet ir papildomai gauna mikroelementų. Į laižalus dažniausiai įterpiami svarbiausi mikroelementai – selenas, manganas, geležis, varis, jodas, cinkas, kobaltas. Laižalus patogu naudoti tvarte ir ganykloje.