Per artimiausius 20–30 metų klimatas turėtų atšilti 2–4 laipsniais. Mūsų planeta per milijonus metų patyrė ne vieną atšilimą ir atšalimą. Tačiau dabartinis klimato atšilimo laikotarpis, tikėtina, bus išskirtinis, jeigu pasitvirtins versija, kad atšilimą lemia žmonių veikla. Dėl klimato atšilimo mokslininkai Lietuvai nepranašauja didelių nelaimių, o ekonomistai kalba net apie pranašumus konkurencinėje kovoje su Vakarų ir Pietų Europos šalimis.
Saulėgrąžos
© K.Šatūno nuotr.
Pritrūks ne tik naftos, bet ir vandens

Lietuvos žemdirbystės instituto (LŽI) Augalų mitybos ir agroekologijos skyriaus vedėjas dr. Sigitas Lazauskas neskuba minėti pagrindinės atšilimo priežasties, tačiau sako: „Bet kokiu atveju į pasikeitimus mes turime reaguoti. Akivaizdu, kad visoje planetoje klimatas šyla. Daugelyje planetos vietų, ypač Azijoje bei Afrikoje, didėja sausringumas, intensyvėja dirvožemio degradacijos procesai“.

Mokslininkai prognozuoja, kad dėl naujų geopolitinių priežasčių ilgą laikotarpį išaugs augalininkystės produktų poreikis.

Nebesistebime, kai teigiama, kad besivystančiai Kinijai ir trečiojo pasaulio šalims reikia vis daugiau naftos produktų. Tačiau aiškėja, kad šioms šalims dar labiau prireiks vandens, kurio mes, europiečiai, kol kas nebranginame. Per milijardą gyventojų turinčioje Kinijoje miestai plečiasi tiesiog chaotiškai, nespėjama pasirūpinti geriamojo vandens atsargomis, be to, labai dažnai nepasirūpinama įrengti valymo įrenginių.

Atsargos senka

Šiuo metu planetoje sukaupta grūdų atsargų tik 62 dienoms. Mažiau jų turėta kriziniais 1975-aisiais. Tačiau dar niekada atsargos nemažėjo taip sparčiai, kaip nuo 2000-ųjų. Taip atsitiko ir dėl jau minėtų geopolitinių priežasčių. Tiesiog vis daugiau planetos gyventojų nori numalšinti alkį ir net daugiau. Be to, planetos gyventojų skaičius auga, o dirbamos žemės plotas taip sparčiai nedidėja.

„Nuogąstaujama, kad per artimiausius dešimt metų javų plotas, tenkantis vienam planetos gyventojui, sumažės iki 7 arų. Pirmą kartą būtų peržengta psichologiškai svarbi 10 arų riba“, – sako S.Lazauskas.

Uždaras ratas

Mokslininkai sudarė keliolika klimato pasikeitimo prognozės variantų, tačiau per artimiausius 100 metų nė vienas nenumato atšalimo galimybės. Tik atšilimas. Ir jokių prognozių apie atšalimą ateityje. Per artimiausius 20-30 metų klimatas turėtų atšilti 2-4 laipsniais. O gal ir daugiau.

Akivaizdu - jeigu klimatas keisis, tai pasikeis ir kai kurių augalų grupių derlingumas, o šie pasikeitimai darys įtaką formuotis naujai pasėlių struktūrai.

„Jeigu pasikeis pasėlių struktūra, pasikeis ir produktų pasiūla, taigi keisis ir kainos. Yra ir grįžtamasis ryšys – dėl pasėlių struktūros kaitos netiesiogiai pasikeis vadinamasis šiltnamio dujų balansas, taigi žmonija savo veiksmais darys įtaką klimatui ir ateityje“, - pasakoja dr. S.Lazauskas.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dėl padidėjusios augalininkystės produktų paklausos Šiaurės Europoje susidarys palankesnės sąlygos augalininkystei vystytis, gali didėti dirbamos žemės plotas. Tačiau šis procesas gali dar labiau pagreitinti klimato kaitą – dar sparčiau didės šiltnamio efekto pavojus, bus užteršta dar daugiau vandens.

Lietuva – palankioje zonoje

Šiuo metu pastebima, kad sausringumas daugelyje planetos vietų linkęs plėstis, aktyviai vyksta vadinamasis dykumėjimo procesas. Be to, vandens ištekliai naudojami intensyviau nei kada nors anksčiau. Galime pasiguosti, kad prognozuojami klimato atšilimo variantai Lietuvai nepranašauja itin didelių nelaimių.

Įvertinant mokslininkų numatytas prognozes, Lietuva nukentėtų mažiausiai arba nors šiek tiek mažiau nei piečiau esančios Europos šalys. Taigi konkurencijos prasme galime sakyti, kad mes net įgysime persvarą.

„Klimato atšilimu sėkmingiausiai galės pasinaudoti žolininkai. Žinoma, jeigu pavyks išvengti sausrų liepos mėnesį. Lengviau peržiemos žieminiai javai, o jeigu klimatas atšiltų 2 laipsniais Celsijaus – galėtume tikėtis itin gero kukurūzų grūdų derliaus“, – sako dr. S.Lazauskas.

Tačiau neatmestini ir nauji pavojai – žalą keliantys veiksniai. Pasak dr. S.Lazausko, deja, jau dabar atsiranda šiltesnio klimato kraštams būdingos ligos ir kenkėjai. Tačiau ūkininkai nesnaudžia – jau dabar pradeda naudoti sausesniam klimatui būdingas technologijas.

Pasak dr. S.Lazausko, turime sąlyginai daugiau nei kitos šalys dirbamos žemės ploto vienam gyventojui. Be to, dar neišnaudojame technologinių galimybių. „Pagal prognozes Lietuva patenka į palankią zoną auginti kukurūzus, sojas ir saulėgrąžas“, – sako dr. S.Lazauskas.

Tačiau didės pavojus patirti ilgiau nei 7 dienas trunkančių vadinamųjų karščio bangų poveikį. Tačiau šis pavojus didesnis Vidurio ir Vakarų Europos šalyse bei europinėje Rusijos dalyje. Ir šiuo požiūriu Lietuva patenka į santykinai palankiausią zoną Europos žemyne.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prekybos tinklai nori atsisakyti pigiausios kiaušinių rūšies (132)

Daugiau kaip 90 proc. pirkėjų renkasi pigiausius – narvuose laikomų vištų kiaušinius, tačiau...

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (7)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Top naujienos

LRT taryba užkirto kelią Jakilaičiui užimti generalinio direktoriaus kėdę (23)

Antradienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba patikslino kandidatams į...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (460)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Feisbuke plinta pagalbos šauksmas: kelionė troleibusu kaunietei baigėsi daliniu apkurtimu ieško įvykio liudininkų (9)

Prieš pat Naujuosius kelionė troleibusu Kaune vienai poniai baigėsi daliniu apkurtimu – esą keli...

Dakaro rekordininkas Juknevičius: čia jau stebuklas, kad šiuo automobiliu užėmėm tokią vietą (6)

Antradienio naktį į Lietuvą grįžę Baltijos šalių rekordininkai Dakaro ralyje Antanas...

Prekybos tinklai nori atsisakyti pigiausios kiaušinių rūšies (132)

Daugiau kaip 90 proc. pirkėjų renkasi pigiausius – narvuose laikomų vištų kiaušinius, tačiau...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (245)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Mirtinas pavojus: einant gatve verta žvilgtelti į viršų (2)

Šalyje galima rasti tūkstančius balkonų , į kuriuos vargu ar išdrįstumėte įkelti koją ar...

Siūlo 9 proc. PVM besišildantiems savarankiškai (50)

Seime – naujas siūlymas pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatą taikyti ir tiems...

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (525)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Manėte, kad „Ugg“ batai yra gremėzdiški? Palaukite, kol išvysite podiumo naujovę (9)

Patogumu ir šiluma pirkėjus masinantys „ Ugg “ batai mados ekspertams skamba kaip...