Sunkmečio suplonintos piniginės trečdaliu sumažino kaimo turizmo mėgėjų srautą. „Palyginti su ankstesniais metais, poilsiautojų kaimo turizmo sodybose tikrai sumažėjo, tačiau jos neištuštėjo. Dabar daugiausia vyksta įvairūs renginiai, šventės, o poilsiaujančių šeimų visai nedaug“, – bendras tendencijas nusakė Utenos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Jasinevičienė.
Kaimas, kaimo turizmas
© DELFI

Po Naujųjų apėmė sąstingis

Prieš keletą metų vasarą rasti laisvų vietų kaimo turizmo sodybose buvo tikra sėkmė. Paprastai dar metų pradžioje žmonės skubėdavo suplanuoti savo atostogas ir užsisakyti poilsį pamėgtose vietose. Šiemet viskas kitaip.

„Prieš trejetą ketvertą metų iš karto po Naujųjų žmonės pradėdavo rezervuoti vietas, o šiais metais visi buvo išgąsdinti, daugelį ištiko psichologinis šokas. Apie atostogas niekas negalvojo“, – sakė Lietuvos kaimo turizmo asociacijos vadovė Regina Sirusienė-Lamauskienė.

Birželį, liepą kaimo turizmo sodybos pagyvėjo. Tačiau iš anksto užsisakyti vietas žmonės vengia. Dažniausiai dėl poilsio ar renginio apsisprendžiama prieš savaitę ar keletą dienų.

Mažiau užsuka ir užsieniečių

Kaip sunkmetis paveiks kaimo turizmo verslą, sodybų šeimininkai sako įvertinsią metų gale. Tačiau jau dabar aišku, kad didelėmis pajamomis džiaugtis neteks. „Besidominčiųjų poilsiu sumažėjo maždaug perpus, o klientų turime 20–30 proc. mažiau nei anksčiau“, – sakė Krekenavos regioniniame parke įsikūrusios kaimo turizmo sodybos „Namelis dviems“ šeimininkas Rigoletas Mykolaitis.

Į „Namelį dviems“ mėgo užsukti ir užsieniečiai. Anot sodybos šeimininko, jų vienkiemyje yra poilsiavę vokiečiai, suomiai, švedai, norvegai, buvo svečių iš Meksikos, Argentinos bei kitų šalių. Šiemet užsieniečių užsuka kur kas mažiau. R.Mykolaitis tvirtino, kad poilsio kainų nesumažino, tačiau atsisakė papildomų mokesčių už židinio užkūrimą, meškerių nuomą ir kt.

Ir įmonės, ir žmonės tapo taupesni

Mažiau poilsiautojų ir Ignalinos rajone, miškų apsuptyje esančioje kaimo turizmo sodyboje „Miškiniškės“.

Pasak sodybos vadovės Deimantės Juzėnaitės, šiemet taupesnės tapo įmonės ir įvairios organizacijos, anksčiau mėgusios „Miškiniškėse“ darbuotojams rengti šventes. Dabar beliko tik Europos Sąjungos fondų remiami seminarai. „Sulaukiame poilsiautojų, kurių pajamų nepalietė sunkmetis. Atvažiuoja ir užsieniečiai. Tik rezervuoti vietų iš anksto žmonės nebenori“, – aiškino D.Juzėnaitė.

Kaimo turizmo sodybos vadovė taip pat pastebėjo, kad šiemet poilsiautojai tapo taupesni, aktyviai derasi dėl kainų, kurios nekrenta žemyn. Pasak kaimo turizmo šeimininkų, išaugus PVM ir kitiems mokesčiams jų pajamos menkėja.

Sunkmečio nuojauta aplankė pernai vasarą

„Krizė jaučiama, bet kaimo turizmo sodybų šeimininkai sako, kad birželį ir liepą užsakymų padaugėjo. Tad optimizmo neprarandame. Daugumai sodybų savininkų turizmas nėra pagrindinė veikla, todėl manau, kad sodybos užsidaryti neturėtų. Sunkiau tiems, kuriuos saisto ES paramos įsipareigojimai, kreditai“, – sakė Utenos turizmo informacijos centro direktorė R.Jasinevičienė.
Anot jos, dabar kaimo turizmo sodybose dažniausiai savaitgaliais rengiamos šventės, kiti renginiai. Ilgesniam laikui atostogaujančių šeimų retai pasitaiko, nors ankstesniais metais jų būdavo nemažai.

Kaimo turizmo sodybas šiemet linkę aplenkti ir užsieniečiai. Vis dažniau nameliais ant ratų atostogauti važiuojantys svečiai iš Vakarų įsikuria stovyklavietėse.

Anot R.Jasinevičienės, maždaug trečdaliu mažiau lankytojų ir turizmo informacijos centre. „Vis dėlto nuobodžiauti netenka – nėra dienos, kad turistai neužsuktų pas mus. Tačiau to srauto nepalyginsi su turizmo pakilimu, kurį pajutome Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą. Pamatyti mūsų šalį labai norėjo vokiečiai, skandinavai ir kiti vakariečiai“, – pastebėjo ežeringo Utenos krašto turizmo informacijos centro vadovė. R.Jasinevičienė tvirtino, kad sunkmečio nuojauta centro darbuotojus aplankiusi dar pernykštę vasarą. Turistų srautas jau tuomet pradėjo mažėti.

Kaimo turizmas – ne turtuoliams

„Akivaizdu, kad užimtumas sumažėjo maždaug 30–35 proc., bet judėjimas kaimo turizmo sodybose yra. O kur dėtis vasarą žmonėms? Jeigu į užsienį išskrenda perpus mažiau, vadinasi, atostogauja Lietuvoje“, – sakė Kaimo turizmo asociacijos vadovė R.Sirusienė-Lamauskienė.
Tai, kad išskrendančiųjų prie šiltų vandenų sumažėjo, galėtų teikti vilčių Lietuvos verslininkams. Tačiau, anot R.Sirusienės-Lamauskienės, krizė bene labiausiai paveikė tą visuomenės sluoksnį, kurio atstovai rinkosi poilsį ar pramogas kaimo turizmo sodybose.

„Kaimo turizmo sodybų klientai nėra tie turtuoliai, kurie gali sau leisti atostogauti bet kurioje šalyje. Į kaimą poilsiauti važiuodavo vidutinio visuomenės sluoksnio žmonės. Daug jų neteko darbo, sumažėjo pajamos“, – pabrėžė R.Sirusienė-Lamauskienė.

Pasak asociacijos vadovės, kaimo turizmo mūsų šalyje neturėtų atsisakyti užsieniečiai. Ypač tie, kurie jau pamėgo čia atostogauti ir mėgautis naminiu lietuvišku maistu. Ne vienoje kaimo turizmo sodyboje siūlomi kulinarinio paveldo patiekalai.

„Užsieniečiams pas mus palyginti pigu, o paslaugų kokybė gera. Jiems labai patinka kaimiškas maistas, ypač vokiečiams. Na, cepelinai ir vėdarai netinka. Užsieniečiai vertina pieno produktus, naminius varškės sūrius, kastinį, keptą kumpį“, – aiškino R.Sirusienė-Lamauskienė.

Dideli mokesčiai stumia į šešėlį

R.Sirusienė-Lamauskienė nuogąstavo, kad sumažėjęs klientų srautas ir išaugę mokesčiai gali pakirsti kaimo turizmo verslą. „Metų gale viską suskaičiavus daug kas pamatys, kad neapsimokėjo dirbti. Štai, pvz., vienai sodybai Kretingos rajone vien nekilnojamojo turto mokesčio per metus teks sumokėti 20 tūkst. litų. Žmonės poilsiautojų patogumui pastatė daugiau pastatų, kurie visi šiemet bus apmokestinti“, – negailestinga mokesčių politika piktinosi Kaimo turizmo asociacijos vadovė.
Pasak jos, dideli mokesčiai stumte stumia žmones į šešėlinį verslą. „Kitaip jie neišgyvens. O kai politikai prakalba apie sąžiningumą, norisi paklausti, iš ko kaimo verslininkai turėtų mokytis. Iš Seimo narių, kitų politikų?! Yra tik akivaizdūs pavyzdžiai, kaip reikia mokėti suktis“, – apmaudavo R.Sirusienė-Lamauskienė.

Kaimo turizmo asociacijos vadovė priekaištavo Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM), kad ši nepalaiko kaimo turizmo verslo. Anot jos, siekiant padėti išgyventi kaimo turizmo verslui ŽŪM galėtų į sodybas daugiau nukreipti ES paramos lėšomis remiamų seminarų, mokymų.

R.Sirusienė-Lamauskienė pabrėžė, kad neteisinga sulyginti kaimo ir miesto verslininkus. Anot jos, mieste infrastruktūra (šaligatviai, gatvių apšvietimas, kanalizacija, vandentiekis) sukurta mokesčių mokėtojų pinigais, o kaime visa tai verslininkai privalo padaryti savo lėšomis.

Kurs stovyklavietes ir amatų kiemus

Regina Sirusienė-Lamauskienė, Lietuvos kaimo turizmo asociacijos vadovė:

Kitąmet prie kaimo turizmo sodybų turėtų atsirasti stovyklaviečių, amatų kiemų. Jų įkūrimas remiamas ES paramos lėšomis. Tačiau žmonės, norintys įrengti stovyklavietes, susidūrė su kliūtimis. Žemės ūkio paskirties žemę jie turi pakeisti į rekreacinės paskirties. Šis procesas užtrunka.
Prie kaimo turizmo sodybų rengiami amatų kiemai. Jau dvi sodybos įvertintos. Greičiausiai kitąmet Kauno ir Molėtų rajonuose pradės veikti drožybos cechas, bus demonstruojama, kaip gaminami naminiai varškės sūriai, dešros, skilandžiai. Jų bus galima paragauti ir nusipirkti.


Supaprastintos paramos stovyklavietėms kurti neprašo

Aistė Mileikaitė, Nacionalinės mokėjimo agentūros Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė:

Stovyklaviečių plėtrai paramos praeitais metais prašė 13 pareiškėjų. Šįmet pagal supaprastintas taisykles paramos šiam tikslui kol kas dar niekas nesikreipė. Paramos gavėjais stovyklavietėms kurti jau patvirtinti penki pareiškėjai iš Varėnos, Raseinių, Kauno, Šiaulių ir Utenos rajonų. Kai kurie jų lėšų prašė ir amatų centrui įkurti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (115)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (146)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (21)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (276)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (155)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų (1)

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (138)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (94)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (747)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...