Lietuva, siekdama stabdyti jėgainės statybas, yra nusprendusi neįsileisti į rinką elektros, pagamintos Astrave.

Tokiai idėjai pritaria ir Estija, tačiau Latvija laikosi nuosaikesnės pozicijos ir siūlo iš Baltarusijos reikalauti taikyti aukščiausius saugumo standartus, o elektros boikotuoti neketina.

Tokia Latvijos pozicija griauna ir Lietuvos bei Estijos ketinimus, mat baltarusiška elektra vis vien patektų į bendrą elektros rinką per Latviją.

Ž. Vaičiūnas teigia, kad susitikime su Latvijos ekonomikos ministru Arvilu Ašeradiniu sieks ne perkalbėti kaimyninę valstybę, o išsiaiškinti, kodėl jos pozicija skiriasi nuo Lietuvos.

„Pirmiausiai bandysiu išklausyti, kokie argumentai yra tokios pozicijos. Tai yra plačiai nuskambėję ir žiniasklaidoje, ir po premjerų susitikimo, tai aš manau, kad mums svarbu turėti kiek įmanoma vienodesnę poziciją. Tai pirmiausiai aš žiūrėsiu, klausysiu, kodėl yra skeptiškiau vertinama elektros importo ribojimo alternatyva. Negaliu pasakyti, kad nuvažiuosiu ir tą poziciją pakeisiu, pirmiausiai tikslas yra geriau suprasti ir suvokti, kur yra tie probleminiai taškai“, - BNS sakė Ž. Vaičiūnas.

Jis teigė ketinantis taip pat aptarti Baltijos valstybių elektros tinklų su Vakarų Europa sinchronizavimo planus bei bendros dujų rinkos kūrimą.

Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį neatmetė galimybės, kad Latvija nuosaikesnės pozicijos Astravo AE atžvilgiu laikosi, nes tikisi iš Baltarusijos sulaukti daugiau krovinių, kurie keliautų ne į Klaipėdą, o į Ventspilį.

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius sausio viduryje interviu BNS teigė, kad Latvija remia Lietuvos poziciją reikalauti aukščiausių saugumo standartų Astravo AE, tačiau nesvarsto riboti elektros iš Baltarusijos patekimo. Jis tikino, jog Latvija laikosi pozicijos daugiau kalbėtis su baltarusiais, o ne blokuoti elektrą, be to, diskusijas dėl Astravo AE pavadino „karštu klausimu Lietuvos vidaus politikoje“.

Lietuvos parlamentinių politinių partijų lyderiai šį mėnesį sutarė glaudžiau koordinuoti elektros blokavimą iš Baltarusijos Astravo jėgainės Aštuonių partijų lyderių pasirašytame susitarime žadama vieningai paremti įstatymą, kuris jėgainę pripažintų nesaugia ir uždraustų Lietuvos energijos rinkoje prekiauti joje pagaminta elektra.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad 50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo elektrinėje nuolat nesilaikoma saugumo standartų.

Jėgainėje bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti 2019-aisiais, o antrąjį – 2020 metais.

Baltarusija Lietuvos priekaištus atmeta ir sako, kad jėgainėje bus taikomi aukščiausi saugumo standartai.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)