Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam įstatymų pakeitimų paketui, kuriuo siekiama taupyti kaštus ir trumpinti prijungimą prie dujų ir elektros tinklų, atsisakyti dalies Valstybinės energetikos inspekcijos išduodamų pažymų, o elektros energiją intensyviai naudojančioms įmonėms taikyti viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokėjimų diferencijavimo sistemą.
© K. Cemnolonskio nuotr.

„Žinia dėl VIAP diferencijavimo svarbi tiek esamiems didiesiems elektros vartotojams Lietuvoje, tiek potencialiems investuotojams“, - po pasitarimo Vyriausybėje sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ministro teigimu, pasiūlymas derintas nuo praėjusių metų lapkričio, trečiadienio Vyriausybės pasitarime ir posėdyje jam pritarta, dabar jis keliaus į Seimą ir paraleliai yra derinamas su Europos Komisija.

„Labai tikiuosi, kad šioje Seimo pavasario sesijoje jis bus priimtas“, - sakė ministras.

Pasiūlymas dėl VIAP diferencijavimo, pasak ministro, palies apie 800 didžiųjų įmonių bei potencialius investuotojus.

„Siūlymas skirstas gerinti su energetika susijusią verslo aplinką“, - teigė Ž. Vaičiūnas.

Anot ministro, norima įdiegti VIAP diferencijavimo sistemą, pagal kurią dabartinės didžiosios įmonės, kurios suvartoja per metus daugiau kaip 1 gigavatvalandę (GWh) elektros energijos, už praėjusius kalendorinius metus galėtų pasinaudoti VIAP lengvata ir susigrąžinti 85 proc. kainos dalies, susijusios su elektros energijos gamyba naudojant atsinaujinančius energijos išteklius, šios elektros energijos balansavimu ir jos centralizuota prekyba. Tokios įmonės turės įsipareigoti dalį susigrąžintos sumos investuoti į energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones.

Įmonės, kuriose nebus įdiegtos geriausios energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonės, turės įsipareigoti šias priemones diegti, investuodamos ne mažiau kaip 75 proc. nuo susigrąžintos sumos. Šia lengvata galės pasinaudoti tiek jau veikiančios, tiek naujai investavusios energijai imlios pramonės įmonės.

Diferencijavimo sistema galėtų pasinaudoti tik tos įmonės, kurios neturi VIAP mokėjimo skolų.

„Tai matome kaip vieną iš esminių priemonių didinant Lietuvos konkurencingumą elektros energijos kainos pramonei srityje. Atlikta analizė rodo, kad iš Vidurio Europos valstybių tokios sistemos neturi tik Vengrija, Slovakija ir Lietuva. Ir šios valstybės pagal kainą pramonės vartotojams yra pačios nekonkurencingiausios“, - komentavo ministras.

Energetikos ministro teigimu, kadangi šiuo metu Lietuva netaiko lengvatų pramonei, veikiančiai intensyviai elektros energiją naudojančiose pramonės šakose, konkuruodama dėl tiesioginių užsienio investicijų yra mažiau patraukli nei kitos regiono valstybės, kurios tokią lengvatą taiko, pavyzdžiui, Lenkija, Rumunija, Čekija ar Latvija.

Antras Energetikos ministerijos siūlomas pakeitimas, kurį trečiadienį palaimino Vyriausybė, ministro teigimu, susijęs su elektros vartotojų prisijungimu prie tinklų.

„Tai taip pat palengvinimas verslui. Pagal mūsų siūlymus, didieji vartotojai, kurie suvartoja daugiau kaip 10 MWh, galėtų atsisakyti skirstymo tinklų paslaugų ir turėtų teisinę galimybę prisijungti prie perdavimo sistemos operatoriaus, tokiu būdu taip pat sutaupydami nemažą kaštų dalį, nes nereikėtų mokėti už skirstymo sistemą“, - komentavo Ž. Vaičiūnas.

Tokia galimybe galės pasinaudoti tie vartotojai, kurių įrenginių galia yra ne mažesnė nei 10 MW ir kurie įsipareigos 10 metų nemažinti galios ir tiek pat laiko mokėti galios mokestį.

Iki šiol vartotojai galėjo būti prijungiami prie elektros perdavimo tinklo, tik kai skirstomųjų tinklų operatorius dėl techninių galimybių atsisakydavo juos prijungti prie elektros skirstomųjų tinklų.

Taip pat pritarta įstatymų pataisoms, kurios, anot Energetikos ministerijos, sudarys sąlygas pagreitinti ir supaprastinti prijungimo prie elektros ir gamtinių dujų tinklų procedūrą. Įtvirtinus vadinamąją „Fast Track“ procedūrą, pagreitės prijungimas prie tinklų, nes vartotojai įrengiantys tinklus išvengs kai kurių procedūrų.

Tokia galimybe galės pasinaudoti tie elektros skirstomojo tinklo vartotojai, kurių elektros įrenginių galia yra didesnė kaip 250 kilovatų, o dujų sistemos pajėgumai lygus ar viršija 40 megavatvalandžių per valandą, taip pat elektros vartotojai - ne mažesnės kaip 10 megavatų (MW) galios - galės patys organizuoti prisijungimą prie elektros tinklų.

Teigiama, kad „Fast Track“ procedūra suteiks vartotojams daugiau galimybių valdyti prijungimo procesą prie tinklų bei jį sutrumpinti, kas padės sukurti investuotojams patrauklesnę verslo aplinką. Tikimasi, kad „Fast Track“ procedūra pasinaudos apie 15-30 didžiųjų elektros vartotojų bei apie 10-20 stambiųjų dujų vartotojų per metus. Tikėtina, kad tai bus nekilnojamojo turto vystytojai, prekybos centrai bei kiti.

Taip pat siūloma sukurti rangovų atestavimo sistemą, kad pagal naują tvarką atestuotos įmonės, įrengdamos energetikos įrenginius, privalėtų užtikrinti jų techninę saugą.

„Šiuo metu Valstybinė energetikos inspekcija Lietuvos vartotojams išduoda apie 30 tūkst. pažymų, kada įrengiami elektros įrenginiai, prisijungiama prie tinklų, ir rangovams reikalinga atskira pažyma. Tai vertiname kaip perteklinę naštą. Ateityje tokių pažymų būtų atsisakoma, o, užtikrinant saugumą per atestavimą, atsakomybė perkeliama rangovui“, - sakė Ž. Vaičiūnas.

Ministro vertinimu, tokių pažymų, kokias dabar išduoda Valstybinė energetikos inspekcija, atsisakyti būtų realu per metus-pusantrų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Rosstat“: pirmą 2018 metų pusmetį Rusijos BVP išaugo 1,6 proc. (18)

Rusijos bendrasis vidaus produktas ( BVP ), preliminariais šalies statistikos agentūros „ Rosstat...

Elektros tiekimas Grigiškėse jau atnaujintas (2)

Specialistai ketvirtadienio vakarą atnaujino elektros tiekimą netoli Vilniaus esančiose Grigiškėse.

Ministras: „Achemos“ indėlį į SGD terminalo išlaikymą būtų galima sumažinti perpus (20)

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad „Achemos grupei“ pateiktas...

Nutrauktas tyrimas dėl „Orlen Lietuvos“ galimo piktnaudžiavimo (4)

Konkurencijos taryba nutraukė tyrimą dėl vienintelio Lietuvos naftos koncerno „Orlen...

„Gazprom“ pusmečio pelnas išaugo 16 kartų (7)

Rusijos dujų gigantas „Gazprom“ pranešė pirmąjį pusmetį uždirbęs 284,093 mlrd. rublių...

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (59)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (145)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (168)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (155)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (71)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (10)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (760)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...