Ketvirtadienį ryte sostinės savivaldybė pranešė, kad 15 metų miesto šilumos ūkį valdžiusiai „Vilniaus energijai“ pateikė 200 mln. eurų vertės pretenziją dėl nuomos sutarties įsipareigojimų nevykdymo. Su dokumentu susipažinęs įmonės atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas jį apibūdino kaip „absurdą ir nesąmonę“.
Vilniaus energija
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Gaila, kad tokie dokumentai gimsta, nes tai rodo visiškai neracionalų požiūrį tiek į verslą, tiek į tarptautinius investuotojus Lietuvoje“, – DELFI sakė jis.

Nuo 2002 metų Vilniaus miesto šilumos ūkį pagal nuomos sutartį valdė Prancūzijoje įsikūrusios bendrovės „Veolia“ antrinė įmonė „Vilniaus energija“. Kovo 29 dieną baigus galioti 15 metų trukmės nuomos sutarčiai, sostinės šilumos ūkį ir veiklą perėmė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT).

Savivaldybės išplatintame pranešime žiniasklaidai Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas teigė, kad pasiruošimo perimti šilumos ūkį iš „Vilniaus energijos“ metu išaiškėjo nemažai neįvykdytų nuomininko įsipareigojimų bei pažeidimų, kurių pagrindu teikiama pretenziją.

VŠT pretenzijoje laiduotojui pranešama apie nuomininko įsipareigojimų nevykdymą, kurie siejami su elektros ir šilumos gamybos kaštų sumažinimu, Vilniaus miesto šilumos ir elektros generavimo bei centralizuoto šilumos ir karšto vandens tiekimo sistemų ir šilumos trasų modernizavimu, komercinių bei finansinių bendrovės perspektyvų gerinimu, naujų vartotojų pritraukimu.

Pretenzijoje yra paminėti ir kiti neįvykdyti įsipareigojimai – dėl grąžinamų įrengimų ir perduodamų objektų tinkamumo patikimam ir efektyviam šilumos ir karšto vandens tiekimui bei elektros energijos ir šilumos gamybai, o taip pat dėl jų bendros likutinės vertės, kuri neturi būti mažesnė negu buvo sandorio įvykdymo dieną.

Pasak VŠT vadovo Manto Buroko, vertinant šių ir kitų įsipareigojimų nevykdymą arba netinkamą vykdymą „Vilniaus energijos“ padaryta žala gali siekti apie 200 mln. erų.

„Pretenzijos vertė bus tikslinama, kuomet patys apžiūrėsime visus įrenginius bei objektus, susipažinsime su jų vertinimą atlikusio nepriklausomo eksperto galutinėmis išvadomis“, – pranešime cituojamas įmonės generalinis direktorius.

Savivaldybės ir VŠT pateiktoje pretenzijoje nurodyta žalos vertė yra paskaičiuota atsižvelgiant ir į Valstybinės energetikos ir kainų kontrolės komisijos nustatytas nepagrįstas „Vilniaus energijos“ sąnaudas teikiant bazinę šilumos kainą ir tai, kad iki šių metų kovo 29 dienos permokos vartotojams nebuvo pilnai grąžintos.

Pretenzijos vertė apima ir „Vilniaus energijos“ nesumokėtus nuompinigius už VŠT termofikacinės elektrinės (TE-3) naudojimą, įmonių, kurios yra susijusius su „Vilniaus energijos“ vadovybe, dominavimu pirkimuose, neteisėtu aplinkos taršos leidimų panaudojimu ir t.t.

Pateikė tris pavyzdžius

N. Mikalajūnas atmetė bet kokias pretenzijas ir pateikė tris dokumente paminėtus pavyzdžius, kurie jo teigimu, yra gluminantys ir neraminantys.

„Tai yra tik keli iš aibės pavyzdžių. Vienas yra toks, kad reikalaujama kompensuoti neva neperimtus karšto vandens skaitiklius. Reikalauja V. Benkunskas ir M. Burokas. Kai tuo metu šie du ponai vakar vakare padėjo parašus ant skaitiklių priėmimo-perdavimo akto.

Šiandien jie reikalauja ir sako, kad kadangi šilumos skaitiklių neturime, prašome sumokėti pinigų. Kas išvis nesuvokiama“, – sakė „Vilniaus energijos“ atstovas.

Dar vienas jo pateiktas pavyzdys – baldai.

„Jie sako, kad ir baldų neperėmė. Jei šiandien M. Burokas yra savo kabinete, tai jis sėdi ant tų baldų, kuriuos savo parašu perėmė. Kyla klausimas, ar baldų vaizdas prieš akis jam netrukdo sakyti, kad jų nėra“, – kalbėjo N. Mikalajūnas.

Dar vienas pavyzdys susijęs su tarp „Vilniaus energijos“ ir jos darbuotojų pasirašyta kolektyvine sutartimi.

„Tikrai nuvilia ir liūdina, kad reikalaujama grąžinti daugiau nei 3 mln. eurų kompensuojant. Tai ta kolektyvinė sutartis, kurią jie visus metus darbuotojams (kurie nuo šiandien yra jų) sakė, kad išlaikys ir panašiai.

Kad visos socialinės garantijos bus užtikrintos ir garantuotos, visus metus jie tą kartojo. Šiandien mes sužinome, kad jie reikalauja iš mūsų kompensuoti žalą, padaryta šia kolektyvine sutartimi“, – sakė N. Mikalajūnas.

Nerijus Mikalajūnas
Nerijus Mikalajūnas
© Vilniaus energijos nuotr.

Jo teigimu, šie pavyzdžiai parodo, jog ir visi kiti pretenzijoje surašyti kaltinimai yra nesąmonė.

„Jei jie patys, savo rankomis pasirašo pridavimo-perėmimo aktą ir iškart reikalauja pinigų už daiktą, kurį jie priėmė, kad jie neva nepriėmė, tai ką dar komentuoti?

Kaip komentuoti jų teiginius apie socialinę atsakomybę ir įmonės skaidrumą, jeigu jie reikalauja atlyginti žalą dėl kolektyvinės sutarties su darbuotojais?“ – klausė pašnekovas.

DELFI primena, kad „Veolia“ kartu su „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ 2016 metų sausį Vašingtono Tarptautiniame investicinių ginčų arbitraže jau inicijavo ginčą prieš Lietuvą. Bendrovės reikalauja atlyginti apie 100 mln. eurų žalos dėl neva nesąžiningo valstybės elgesio ir investicijų Lietuvoje nusavinimo.

Savo ruožtu Vilniaus valdžia kalba apie planus kreiptis į Stokholmo arbitražą dėl Prancūzijos koncerno padarytos žalos atlyginimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Incidentas Rusijos AE: padidėjusi radioaktyvioji tarša Lietuvai primena apie kitą problemą (50)

Versija, kad Rusijoje įvyko branduolinė avarija, atpuola, o Europoje radioaktyvumo padidėjimas...

Etikos sargai: techninis brokas Antikorupcijos komisijos išvadose dėl Skardžiaus veiklos bus ištaisytas (7)

Seimo etikos sargai leido ištaisyti klaidas Antikorupcijos komisijos tyrimo dėl parlamentaro Artūro...

Šiaulietis be elektros gyveno ilgiau nei metus (6)

Išnagrinėjus Šiauliuose gyvenančio vartotojo ir „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą,...

Druskininkuose keičiasi gamtinių dujų kainos (16)

Nuo gruodžio 1 dienos Druskininkų gyventojai gamtines dujas galės įsigyti mažesnėmis kainomis...

Po dviejų žmonių žūties teismai nesibaigia: ginčijama „ESO“ darbuotojų atsakomybė (4)

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Aurelijus Stanislovaitis...

Top naujienos

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (59)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (150)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (146)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (4)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (216)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Audrys Antanaitis apie asmenvardžių rašybą: bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai (1)

„Bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai. Jei šitų trijų raidžių įvedimas yra...

10 priežasčių, kodėl vyrai nenori mylėtis (7)

Ar jūsų vyras pernelyg dažnai sako „ne šiąnakt, brangioji“? Sunku nesijausti atstumtai, bet...

Viktorija Jakučinskaitė pristatė egzotiškoms vestuvėms skirtą suknelių kolekciją

Trečiadienio vakaras buvo ypač svarbus dizainerei Viktorijai Jakučinskaitei. Žinoma drabužių...