„Perlas energija“ išplatinta informacija elektros energijos vartotojams dėl jau sudarytų sutarčių sąlygų pakeitimo yra neišsami, nesąžininga bei klaidinanti“, – pirmadienį pranešė VERT.

„Visi saugikliai šiai dienai teisės aktuose numatyti, kai kuris nors iš dalyvių pasitraukia iš rinkos dėl tam tikrų priežasčių.

VERT pozicija tokia: mes lygiai taip pat prižiūrime sutarčių vykdymo sąlygas, ar jos atitinka teisės aktų nuostatas. Sutartys, kurios buvo sudarytos fiksuota kaina, – terminuotos sutartys. Šiuo atveju vienašališkas sutarčių nutraukimas arba pakeitimas be vartotojo sutikimo būtų laikomas teisės aktų pažeidimu. Tai labai aiškiai ir nedviprasmiškai VERT interpretuojama. Tiekėjas, negavęs vartotojo sutikimo pakeisti sutartį, privalo vykdyti tai, ką yra sutarę.

Kitu atveju traktuotume, kad tai – licenzijuojamos arba leidimų reguliuojamos veiklos sąlygų pažeidimas. Tokiu būdų būtų skiriamos sankcijų skyrimo procedūra tiekėjui. Sankcija pakankamai nemaža – gali siekti 10 proc. metinės apyvartos. O jei tiekėjas ir toliau nevykdo teisės aktų nuostatų, gali grėsti ir leidimo netekimas“, – „Žinių radijui” plačiau komentuoja R. Pocius.

Tarybos teigimu, vartotojai turi teisę per 30 dienų nepritarti pasiūlytam sutarties pakeitimui – jiems nesutinkant ir nepageidaujant nutraukti sutarties, lieka galioti buvusios sąlygos, rašo BNS.

Anot tarybos, vartotojai, gavę „Perlas energijos“ pranešimą apie siūlomus sutarčių pakeitimus, nebuvo informuoti, kad jie turi galimybę nesutikti su pakeitimais ir reikalauti, kad sutartys būtų vykdomos pagal sutartas sąlygas. VERT nurodo, kad „Perlas energijos“ pranešimai vartotojams privalo būti papildyti šia informacija.

Nurodoma, kad „Perlas energijai“ už vienašališką sutarčių pakeitimą ar nutraukimą gali būti skiriama bauda iki 10 proc. įmonės metinių pajamų, gautų praėjusiais finansiniais metais iš konkrečios reguliuojamosios veiklos, ir naikinamas veiklos leidimas.

Kaip rašo BNS, Registrų centro duomenimis, 2020 metais įmonės pajamos siekė 9,7 tūkst. eurų, o nuostoliai – 613,5 tūkst. eurų. Įmonė įsteigta 2020 metų liepą, 2021 metų veiklos ataskaitos ji nėra pateikusi.

„Įmonė pažeidžia vartotojų interesus. Įmonė privalo, VERT teigimu, kuo skubiau nutraukti neteisėtus veiksmus, priešingu atveju gresia tiek baudos ir net licencijos ar leidimo prekiauti elektra netekimas“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Renatas Pocius

Perlas Energija“ direktorius Vilius Juraitis tikino, kad visais įmanomais būdais tiekėjas bandė šios situacijos išvengti.

„Rinkoje yra finansiniai įrankiai, kuriais galima draustis. <...> yra tam tikros rinkos, kurios istoriškai su Lietuva koreliuodavo, į kurias žiūrėdavo ir didesni rinkos žaidėjai. Matėte praeitą savaitę reportažus, kaip tos rinkos pradėjo išsiskirti nebe procentiniais punktais, bet kartais.

Tą kainą, kurią mes turėjome ir kurios neturėjo mūsų kolegos – Skandinavijos ir kitos valstybės, – priveda prie to, kad įrankiai pradeda nebeveikti. Jei liepą turėjome rekordinį kainų išsiskyrimą ir mes tas rizikas dar valdėme, bet kai rekordas mušamas beveik du kartus, įrankiai pradeda nebeveikti, mums lieka apgailestauti ir atsiprašyti vartotojų, kad mes privalome eiti tuo keliu“, – kalbėjo V. Juraitis.

Anot jo, tokia rizika gali būti draudžiama tik vienu atveju: „Ją įsidėjus į galutinę kainą, bet vienaip ar kitaip tai reikštų tą patį rezultatą – turėtume vartotojui kelti kainą.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)