Tačiau kartu su lėšomis, kurias tiekėjams dėl kainų skirtumų būtina padengti už 2022 metus, bendra kompensacijų suma pirmąjį 2023-ųjų pusmetį siektų 719 mln. eurų (su PVM).

Finansų ministerija tikslina, kad susidariusios kompensacijų sumos už 2022 m. padengiamos iš 2022 m. biudžeto, todėl 2023 m. biudžete lėšų kompensacijų užteks.

Kompensacijos užtikrins, kad visuomeninė elektros kaina gyventojams nuo sausio didėtų ne daugiau kaip 16,6 proc., o dujų – 32–50 procentais.

Tokius skaičiavimus, kuriuos matė BNS, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pateikė Energetikos ministerijai. Galutines kompensacijų sumas dar turės patvirtinti Vyriausybė – jei jos būtų keičiamos, VERT iš naujo jas perskaičiuotų. Tokiu atveju galutinė visuomeninė elektros kaina trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojams būtų patvirtinta vėliau nei iki lapkričio pabaigos.

2023 metų biudžete dabar numatyta visiems metams gyventojams už dujas ir elektrą skirti 812 mln. eurų kompensacijų. Finansų ministrė Gintarė Skaistė praėjusią savaitę Seime teigė, jog realiai tam reikės 98 mln. eurų mažiau, negu tikėtasi anksčiau.

Pagal dabartinius VERT skaičiavimus, valstybės kompensacija už elektrą gyventojams kitų metų sausį-birželį turėtų siekti iki 28,5 cento už kWh, o už dujas – 88 centus už kubinį metrą. Dabar valstybė moka atitinkamai iki 9 ir 54 centų kompensacijas.

Preliminariais „Ignitis“ skaičiavimais, visuomeninio tiekimo populiariausio standartinio plano vienos laiko zonos tarifas pirmąjį kitų metų pusmetį turėtų būti 56,5 cento už kWh (su PVM), o su valstybės kompensacija – 28 centai.

Dabar visuomeninio elektros tiekimo kaina nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams yra 33 centai, arba 24 centai su kompensacija.

Tuo metu preliminari „Igničio“ gamtinių dujų kaina maistui gaminanti jas naudojantiems (pirmos grupės) vartotojams nuo 2023-ųjų sausio su valstybės kompensacija siektų 1,53 euro (be kompensacijos – 2,41 euro už kubą) – 50 proc. daugiau nei dabar, namų šildymui (iki 20 tūkst. kubų per metus) dujas naudojantiems vartotojams (antros grupės) – 1,03 euro (1,91 euro) – 34 proc. daugiau, o dar daugiau jų deginantiems (trečios grupės) – 0,99 euro (1,87 euro) – 32 proc. daugiau.

Elektros ir dujų tarifai buitiniams vartotojams nustatomi du kartus per metus – nuo sausio ir liepos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Top naujienos