Europos Komisijai ketvirtadienį ketinant paskelbti apie taikų susitarimą su Rusijos dujų milžinu „Gazprom“ po daugiau kaip šešerius metus trukusio tyrimo dėl jo veiklos Rytų Europoje, dabartinis ir buvęs energetikos ministrai teigia, kad galimi koncerno įsipareigojimai jau nebėra tiek aktualūs Lietuvai, diversifikavusiai dujų tiekimą.
© Foto - gazprom.ru

Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teigimu, Europos Komisijos (EK) sprendimas turėtų būti paskelbtas trečiadienį arba ketvirtadienį – jo manymu, maža tikimybė, kad EK skirtų „Gazprom“ baudą. Ministras kartu išreiškė viltį, kad koncerno prisiimami įsipareigojimai bus didesni nei anksčiau.

„Neturime žinių, kad tai būtų bauda (...) Mano žiniomis, einama tuo antruoju keliu – susitarimo dėl įsipareigojimų keliu. (...) Kaip ir anksčiau minėjome, lygiai prieš metus, kai buvo paskelbtas pirmasis rinkos testas, matėme, kad tie įsipareigojimai nepakankami, jie buvo per daug švelnaus pobūdžio (...) Tikiuosi, kad šitas variantas, dabar kuris yra pateiktas, kiek yra tekę girdėti ir oficialiai, ir neoficialiai, į nemažai pastabų, būtent į Lietuvos keltų klausimų buvo atsižvelgta“, – BNS sakė Ž. Vaičiūnas.

Ž. Vaičiūnas teigė, kad tiek EK tyrimas, tiek galimi „Gazprom“ įsipareigojimai yra susiję su ilgalaikiais dujų tiekimo kontraktais. Pasak jo, Lietuva turi subalansuotą ir diversifikuotą dujų tiekimą ir šie įsipareigojimai neturės šaliai „tiesioginės, strateginės reikšmės“.

„Šitie įsipareigojimai skirti yra ilgalaikių kontraktų atžvilgiu, bet Lietuva šiuo metu turi tik trumpalaikius vienerių metų kontraktus (su „Gazpromu“ – BNS) ir abejoju, ar mes planuotume perspektyvoje turėti ilgalaikius kontraktus. (...) Dėl to taikomoji vertė šių įsipareigojimų Lietuvos atžvilgiu, tikrai, manau, nebus labai didelė (...) Sakyti, kad šis tyrimas turės esminę reikšmę – tiesioginę – mūsų rinkoms, – taip tikrai nebūtų galima teigti“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Ministro teigimu, EK tyrimas iš dalies turėjo ir prevencinį vaidmenį – „Gazprom“ darė pakankamai daug žingsnių, orientuotų į rinką: „Tam tikra prasme ta ilga trukmė taip pat gal nebuvo visiškai žalinga“.

Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kurio darbo Vyriausybėje metu Lietuva inicijavo ginčą su „Gazprom“, įsitikinęs, kad užsitęsęs EK tyrimas turėjo neigiamos įtakos Lietuvos ginčui su „Gazprom“ Stokholmo arbitraže.

„Manau, kad tiek laiko nepaskelbtas Europos Komisijos sprendimas, aišku, turėjo neabejotinai didelę įtaką arbitražui tarp Lietuvos ir „Gazprom“. Jeigu Europos Komisijos sprendimas ar kažkoks įvertinimas neteisėtų „Gazprom“ veiksmų būtų padarytas iki arbitražo baigties, iki paskelbto sprendimo, tai, be abejo, Lietuvai tas galutinis rezultatas būtų palankesnis. Mes pralošėme vien todėl, kad Europos Komisija tiek laiko tą tyrė“, – BNS sakė A. Sekmokas.

Jis teigė nežinantis, koks bus galutinis EK sprendimas, tačiau esą svarbu, ar bus kompensuota Lietuvos patirta žala.

„Jeigu lyginti žalą, kokią Lietuva patyrė, kokia buvo apskaičiuota ekspertų, ir kaip tą žalą kompensavo arbitražas, kokia dalimi ta žala buvo atlyginta, tai klausimas, ar Europos Komisijos sprendimas kažkaip atlygins tą neatlygintą žalą Lietuvai. Tai yra pagrindiniai dalykai (...) Turint patyrimą, kaip „Gazpromas“ elgiasi ne tik Lietuvoje, nes atitinkamai buvo ir kitų šalių kreipimaisi į Europos Komisiją dėl „Gazpromo“ veiksmų, tai manau, kad Europos Komisijos taikos susitarimas yra toks „figos lapelis“ teisingumui“, – sakė A. Sekmokas.

Buvęs energetikos ministras atkreipė dėmesį kad Rusijos koncernas toliau vysto dujotiekio Baltijos jūros dugnu projektą „Nord Stream 2“, nors jam prieštarauja Europos Komisija. Tad, pasak A. Sekmoko, „Gazprom“ turi pakankamai daug „manevrų laisvės“, ypač jeigu atsiras jo dujotiekių ir Europos pietuose.

Pasak A. Sekmoko, Lietuvai nevertėtų tikėtis tiesioginės naudos iš galimo EK taikos susitarimo su „Gazprom“.

„Bijau, kad lūkestis tikėtis tiesioginės naudos Lietuvai, išskyrus galbūt sąžiningesnes sąlygas į priekį, yra manau, naivu. O dėl sąžiningesnių sąlygų, tai pačios geriausios sąlygos yra tada, kai užtikrinama konkurencija, ką jau Lietuva susikūrė per savo terminalą (suskystintųjų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje – BNS)“, – teigė A. Sekmokas.

Ž. Vaičiūnas teigė, kad vertinant galimą baudą „Gazpromui“, reikia atsižvelgti į visas tokio sprendimo aplinkybes.

„Patys save buvome įtikinę tuo, kad bauda yra ta, sakykime, vizija, kurią įsivaizdavome kaip faktą, bet žvelgiant į perspektyvą reikia vertinti ir tai, kad bauda realiai nukeliautų į Europos Sąjungos biudžetą, tai vienkartinis veiksmas, vienkartinis baudos paskyrimas ir koreguojančių priemonių tai neturi“, – BNS sakė Ž. Vaičiūnas.

Tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Europos Komisija pradėjo 2011 metais. Imtis veiksmų prieš „Gazprom“ Briuselį aktyviai ragino ir Lietuvos vyriausybė.

Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi neįvardytais šaltiniais, skelbė, kad Briuselis turbūt pritars „Gazprom“ pasiūlytoms nuolaidoms. Taip dujų koncernas išvengtų baudos, galinčios siekti iki 10 proc. jos pasaulinės apyvartos.

Pernai gegužę Lietuvos energetikos ministerija pareiškė, kad tuo metu Briuseliui pateikti „Gazprom“ pasiūlymai neužtikrino, jog Rusijos koncernas nepiktnaudžiaus dominuojančia padėtimi ir neribos konkurencijos.

Vyriausybė tuomet teigė, kad dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros Lietuva patyrė apie pusantro milijardo eurų nuostolį, ir pareiškė, jog Rusijos koncernui nepagerinus pasiūlymų jis nusipelno baudos.

Stokholmo arbitražas 2016 metais atmetė Lietuvos prašymą priteisti milijardinę kompensaciją dėl, Lietuvos teigimu, neteisingos dujų kainos 2004-2012 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naftos kainos stiebėsi į viršų (1)

Naftos kainos penktadienio rytinėje prekyboje kopė aukštyn, o prie to prisidėjo komentarai, kad...

Kainų komisija spręs dėl 1,35 mln. eurų „Klaipėdos energijos“ investicijų

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija penktadienį spręs, ar patvirtinti šilumos...

ES galimybes užkirsti kelią Astravo AE projektui vertina skeptiškai (28)

Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius sako, kad Europos...

Atsivers daugiau galimybių didinti energijos vartojimo efektyvumą (2)

Lietuva turės daugiau galimybių diegti energijos vartojimo efektyvumą didinančias priemones, o...

Gyventojai jau gali kreiptis dėl paramos atsinaujinančiai energetikai (21)

Individualių namų savininkai, įsirengę energijos gamybos įrenginius, gaminančius energiją iš...

Top naujienos

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (385)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Netikėtas inspektorių reidas prekybos centre: svorį ant pakuotės atitiko ne visos prekės (87)

Vasarą galima pavadinti tikru ledų karštinės sezonu. Tačiau ar tikrai nusipirkus tam tikro...

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: turėjau išmokti savo ateitį kurti pati (118)

Skvarbus žvilgsnis. Koncentracija. Tikslios mintys. Puikiai valdomos emocijos. Taip užsienio...

Putinas pripažino siūlęs Trumpui sandėrį dėl Ukrainos gali sukelti audrą Europoje (390)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas , pasak naujienų agentūros „Bloomberg“ šaltinių,...

Kelionė iš poliklinikos į ligoninę: nesuprantu, kaip galima švaistytis privačiais paciento duomenimis (4)

Ar galime ramia širdimi patikėti savo asmens duomenis gydymo įstaigoms? Tokį klausimą kelia...

Ukrainiečiai automobilius graibsto net iš metalo supirkėjų (83)

„Parduoti galima viską, kas dar kruta“, - juokiasi Kauno automobilių turgaus vadovas...

71-erių milijonieriaus Stasio Brundzos žmona kreipėsi į teismą dėl skyrybų (125)

Verslininkas, automobilių kolekcionierius, buvęs garsus lenktynininkas bei politikas Stasys Brundza...

Išrinkite, kuris Lietuvos paplūdimys yra pats geriausias

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Dažnos ligos simptomus pastebi, bet nekreipia dėmesio: specialistės įvardijo pasekmes ir būdą išvengti vis dažniau kamuoja ir jaunus (6)

Viena dažniausių ligų – arterinė hipertenzija , sako vaistininkė Jurgita Laskauskaitė ....

Ilgai lauktas specialistės verdiktas: ar galima agurkus ir pomidorus valgyti kartu? (11)

Besidžiaugiant savuose šiltnamiuose užsiaugintomis šviežiomis daržovėmis vis netyla diskusijos...