Opozicinės Tėvynės sąjungos lyderis Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius ragina prezidentą Valdą Adamkų vetuoti Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisas ir įpareigoti Vyriausybę grįžti prie derybų su VST valdančia „NDX energija“ dėl „Leo LT“ projekto. Tačiau po susitikimo su prezidentu ketvirtadienį konservatorių vadovas pripažino, jog nėra vien už AE įstatymo veto, „jei prezidentas ras kitus būdus, kaip grįžti prie derybų – tai jau irgi būtų tam tikras problemos sprendimo būdas“.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Klausiamas, ar aptarė susitikime galimus kitus sprendimo būdus, išvengiant įstatymo grąžinimo į Seimą, A.Kubilius teigė, jog į tai galėtų atsakyti pats šalies vadovas.

Tačiau kartu konservatorių lyderis užsiminė, jog viena iš galimybių, dar prieš V.Adamkui apsisprendžiant dėl AE įstatymo pasirašymo ar vetavimo, būtų Vyriausybę grąžinti prie derybų stalo su VST valdančia „NDX energija“.

A.Kubilius taip pat užsiminė, jog tokią mintį – derybų atnaujinimo iki priimant galutinį šalies vadovo sprendimą dėl AE pataisų – turi pats V.Adamkus. „Ir prezidentas turi tokią mintį po vakarykščių pokalbių, ir man ji pasirodė visai galima ir realizuotina“, - sakė A.Kubilius.

Kas ką įkalbėjo?

Valdas Adamkus
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

A.Kubilius teigė nenorįs dalintis įspūdžiais apie pokalbį su prezidentu ir apie šalies vadovo nusiteikimą priimti vienokį ar kitokį sprendimą dėl AE įstatymo pataisų. Žurnalistų paklaustas, ar pavyko įkalbėti prezidentą vetuoti įstatymą, A.Kubilius leido suprasti, kad pats buvo įkalbinėjamas ar įkalbėtas.

„Dar neaišku, kas čia ką įkalbėjo“, - replikavo konservatorius.

„Dabar valdančioji dauguma perkėlė atsakomybę ant prezidento pečių ir prezidentas turi apsispręsti, ar visą projektą palaidoti, kaip praradusį visiškai pasitikėjimą, ar priversti Vyriausybę ir „NDX energijos“ kompaniją pataisyti esminius dalykus, tikintis, kad po to savo veikla „liūtas“ („Leo LT“ – DELFI) susigrąžins visuomenės pasitikėjimą“, - trečiadienį žurnalistams po susitikimo su V.Adamkum kalbėjo A.Kubilius.

Konservatorių vadovo teigimu, pataisyti esminius dalykus galima dviem keliais.

Andrius Kubilius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Vetuojant įstatymą ir reikalaujat pataisų įstatyme ir tuo pačiu grįžtant į tą padėti, kokia buvo iki Seimui priėmus pataisas. (...) Arba pats prezidentas gali galbūt išreikalauti, kad derybos įvyktų dar iki prezidentui apsisprendžiant dėl įstatymo. Vakarykščiai Žilvino Marcinkevičiaus („NDX energijos“ akcininko – DELFI) žodžiai, kad jie sutinka grįžti prie derybų, jei valstybė to pareikalaus, suteikia tam tikros vilties, kad taip gali būti padaryta. Bet toliau daug kas priklauso ir nuo Vyriausybės ir nuo to, kiek prezidentas sugebės išreikalauti esminių pataisų sutartyse“, - kalbėjo A.Kubilius.

Paklaustas, kaip galėtų būti grįžta prie derybų, A.Kubilius teigė, jog prezidentas yra valstybės vadovas, „jo turi klausyti ir Vyriausybė, ir verslas gali paklausyti“.

Pakaktų pataisyti sutartis?

Prezidentas V.Adamkus Seimo praėjusią savaitę priimtas AE įstatymo pataisas gavo praėjusį pirmadienį.

Savo sprendimui priimti V.Adamkus iš viso turi 10 dienų, minėtas terminas dėl AE įstatymo pataisų baigsis kitos savaitės pabaigoje.

Paklaustas, ar realu per vieną savaitę kokybiškai pataisyti sutartis, A.Kubilius atsakė, jog „norint – įmanoma“.

„Aš nesu derybų specialistas. Aš manau, norint galima tuos dalykus ištaisyti, kurie iki šiol nebuvo ištaisyti. Visų pirma neužtenka vien tik į sutartis perkleti tai, kas įstatyme buvo pataisyta dėl nacionalinio investuotojo tikslo. Mano įsitikinimu yra būtina taisyti saugiklius. Dviejų metų įsipareigojimas „NDX energijai“ neparduoti akcijų – to neužtenka. Turi būti įsipareigojimas neparduoti akcijų tol, kol nebus priimti esminiai sprendimai“, - sakė A.Kubilius.

Anot jo, prezidentas galėtų pareikalauti, kad valstybė turėtų pirmos rankos teisę išpirkti akcijas.

Be to, prezidentas galėtų pasiūlyti ir tokį variantą, „kad pradiniame etape valstybė valdytų 67 proc. “Leo LT” akcijų tol, kol bus priimti esminiai sprendimai“.

Liūtas – kenkėjas?

A.Kubiliaus teigimu, ligšiolinė „liūto“ projekto raida verčia kelti klausimą, ar pats projektas toks, koks yra dabar nepradeda kenkti ir vėliau nekenks svarbiausių strateginių tikslų siekimui.

„Nes iš tiesų tenka pagrįstai nuogąstauti ir girdime vis daugiau nuotaikų, kad geriau nereikia jokios AE ir kitų svarbiausių projektų, negu tokios elektrinės ir tokiomis sąlygomis. (...)Aš stebiuosi Vyriausybės gebėjimu griauti pasitikėjimą visų projektu – jos gebėjimu neatsakyti į natūraliai kylančius klausimus. Lygiai taip pat adresuoju tai ir privačiam investuotojui. Jei jie iki šiol nepasako, kiek kainuos elektrinę pastatyti ir kiek kainuos elektra, tai susidaro įspūdis, kad jie patys nelabai tiki, kad tą atominę pastatys“, - sakė A.Kubilius.

Seimas praėjusį penktadienį priėmė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, atveriančias kelią prieštaringai vertinamam nacionalinio investuotojo į atominę elektrinę „Leo LT" projektui.

Už AE įstatymo pataisas, pagal kurias nacionalinis investuotojas į atominę elektrinę būtų kuriamas ne „Lietuvos energijos", o naujos patronuojančios bendrovės pagrindu penktadienį balsavo 63, prieš 11, susilaikė 3 parlamentarai.

Šiuos balsavimo rezultatus nulėmė opozicinės Darbo partijos frakcijos balsai, nors „darbietė" Loreta Garužinienė prieš pat balsavimą siūlė daryti svarstymo pertrauką, per kurią Vyriausybė turėtų pasitikrinti pasitikėjimą. Nepaisant šių L.Graužinienės pareiškimų, Darbo partija vėliau drausmingai dalyvavo balsavime - beveik vieningai balsavo už AE įstatymo pataisas.

Opozicinės konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo" partijų atstovai, balsuojant dėl „Leo LT", siekdami apskritai sugriauti balsavimą ir protestuodami, išėjo iš Seimo posėdžių salės.

Valdančioji Liberalų ir centro sąjunga balsavo prieš.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Top naujienos

Specialiai Vasario 16-ajai skirto filmo kol kas nespėta sukurti

Nė vieno iš specialios šimtmečio programos finansuojamo filmo nebus spėta baigti ir parodyti iki...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (278)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (39)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (377)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (138)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (145)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

5 nuostabūs būdai, kaip bananų žievės gali padėti džiaugtis nepriekaištinga oda (1)

Nors bananai yra vieni maistingiausių ir sveikiausių vaisių, mes vargu ar žinome apie juos...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (641)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....