Net ir kiekvieną mėnesį apmokant elektros sąskaitas, šventinį laikotarpį vis tiek gali tekti pasitikti su skola. Tokioje situacijoje atsidūrė DELFI skaitytoja, lapkričio mėnesį gavusi daugiau nei septynių šimtų litų siekiančią sąskaitą ir įspėjimą apie ateityje atjungiamą elektrą. Penkių vaikų motina sakė nustebusi, jog kiekvieną mėnesį atsiskaitydavusi už elektrą, pasirodo, mokėjo mažesnę sumą nei turėjo, o dabar yra skolinga bendrovei.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Apie skolą nė nenumanė

Skaitytoja Rasa (vardas pakeistas - DELFI) pasakojo pakliuvusi į nemalonią situaciją – sužinojo, jog yra skolinga „Lesto” bendrovei, nors sąskaitą apmokėdavo kiekvieną mėnesį. Lapkričio pabaigoje ji gavo sąskaita, pagal kurią už elektros sunaudojimą „Lesto” yra skolinga daugiau nei 700 litų. Įspėjama, kad sąskaitos neapmokėjus, elektra bus atjungta. Rasa sakė, kad nemalonumai prasidėjo daugiau nei prieš metus.

„Ši istorija prasidėjo seniau nei prieš metus. Tada banke man pasiūlė už elektrą susimokėti tiesioginiu debetu. Idėja patiko, tad pasirašiau sutartį. Keturis mėnesius negavau jokių ataskaitų, skambučių, kiek nuo sąskaitos nuskaičiuoja pinigų. Kai banke sužinojau, kad po 178 litus - išsižiojau. Mes elektros išdegindavom tik už 130 litų ar mažiau“, - pasakojo moteris.

Meistrams nurodžius, kad susidarė permoka, Rasa sutartį nutraukti ir už elektrą nusprendė mokėti deklaruodama duomenis pati. „Nuvažiavus į elektros tinklus, man nebeleido grįžti prie senosios knygelės. Liepė deklaruoti elektroniniu būdu: jie išrašys sąskaitą ir aš ją apmokėsiu. Jei nedeklaruoju skaičiukų - jie atsiunčia 100 litų sąskaitą (sumą, už sunaudojamos elektros vidurkį - DELFI), kurią apmokėsiu“, - pasakojo skaitytoja.

Ji sakė maniusi, kad deklaruodama duomenis pati, ji kaskart apmokės visą sąskaitą pagal tąkart sunaudotą elektrą. Žiemą mokėjusi nereguliariai, ji su bendrove atsiskaitė ir tuomet kiekvieną mėnesį mokėdavo pagal iš „Lesto” gautas sąskaitas.

„Viskas atrodo paprasta ir logiška. Bet tik iki tol, kol pastebėjau, kad mano sąskaita vis didėja, - prisimena ji. - Pradėjau domėtis, kaip taip gali būti. Pradžioje sakė kad tiek išdeginau, paskui kad esu skolinga ir sudariusi skolos gražinimo sutartį. Galiausiai pradėjo aiškinti, kad skaičiuoja kažkokius vidurkius ir juos pridėję gavo tokią sumą“.

Paaiškėjo, kad skola už „Lesto” tiekiamas paslaugas išaugo iki daugiau nei 600 litų. Nustebusi moteris susisiekė su bendrove ir pasikvietė meistrą, kad šis patikrintų rodmenis. „Išsikviečiau meistrą, kad nurašytų skaičiukus, prašiau, kad savo sistemoje padarytų, kad atsiskaityčiau knygele - senoviškai. Meistras nustatė, kad net neapmokėjus tų 608 litų (sąskaitoje nurodyta suma - DELFI) aš dar pusę mėnesio galiu gyventi. Permoka – dar 1,5 mėnesio“, - prisiminė Rasa.

Vis tik, po kelių dienų ji gavo įspėjimą, kad iki gruodžio neapmokėjus sąskaitos, jai bus nutrauktas elektros tiekimas. „Vėl skambutis į elektros tinklus, pažadas išsiaiškinti skubos tvarka, nes jie mato savo sistemoje, kad buvo meistras ir nurašė skaičiukus. Tą dieną vėl deklaravau skaičiukų parodymus, kur skirtumas jau buvo neigiamas. Laukiau skambučio. Deja, sulaukiau naujos sąskaitos. Šį karta ji jau 788 litai“, - stebėjosi Rasa.

Vis tik, nuvykusi į „Lesto”, moteris sužinojo, kad susikaupusi suma – skola, susidariusi už ankstesnius mėnesius. Moteriai buvo paaiškinta, kad kiekvieną mėnesį jai sąskaita buvo pateikiama pagal sunaudojamos elektros vidurkį, o elektros sunaudojus daugiau susidaręs skirtumas buvo atidedamas sumokėti vėliau.

„Taip, nei iš šio, nei iš to – 800 litų. Skaičiukų deklaravimas mažas, o suma – didelė, nes priskaičiavo iš tų praeitų mėnesių. O jie sako, kad pas juos ta sistema yra gera ir apsauganti žmogų nuo netikėtų kainų svyravimų. Bet man tai buvo šokas“, - pasakojo ji.

Rasa sakė, kad jai pačiai tokia sistema – visai nepalanki. „Aš jiems ir sakau – įsivaizduokite: turiu penkis vaikus, ant nosies Kalėdos, dovanas nupirkti penkiems vaikams – tai ne vienam. O jūs man pateikiate tokią sąskaitą todėl, kad prieš tai taupėte, o dabar turiu atsiskaityti“, - sakė ji.

Moteris sakė dabar suprantanti, kad meistras jai nurodė neteisingą informaciją apie permoką, tačiau jai būtų buvę daug paprasčiau sąskaitą už visą sunaudotą elektrą apmokėti kiekvieną mėnesį. Apie skolą ji sakė anksčiau nežinojusi, nes kaskart internetinėje svetainėje tik nurodydavusi „Apmokėti sąskaitą“, o sąskaitų – faktūrų, kur ir yra nurodyta skola, netikrindavusi. Kadangi kiekvieną mėnesį rodmenis deklaruodavo pati, ji manė, kad kaskart ir apmoka visą sąskaitą. Pasirodo, tą ji būtų galėjusi padaryti tik tuomet, jei būtų parašiusi specialių prašymą naudotis knygele. To moteris nepadarė, nes, pasak Rasos, „Lesto” jai buvo pasakyta, kad toks mokėjimo būdas – atgyvena.

Sąskaitą pagal vidutinį sunaudojimą – net ir mokant internetu

Ernestas Naprys
Ernestas Naprys
© Bendrovės archyvas

Komentuodamas skaitytojos situaciją, „Lesto” atstovas ryšiams su visuomene Ernestas Naprys atkreipė dėmesį, kad atsisakius mokėjimo tiesioginiu debetu, bet neparašius prašymo naudotis knygele ir deklaruojant duomenis virtualiai, suma už sunaudotą elektrą sąskaitoje nurodoma vadovaujantis sunaudojamu vidurkiu. Net ir naudojantis knygelėmis, sąskaita vartotojui taip pat gali būti atsiunčiama ne tik už visą sunaudotą elektrą, bet ir pagal nustatytą vidurkį.

„Jei klientas pranešė arba bendrovė patikrino rodmenis anksčiau nei dvidešimtą ataskaitinio laikotarpio dieną, bendrovė turi teisę likusių nedeklaruotų mėnesio dienų elektros energijos suvartojimą apskaityti pagal vidutinį suvartojimą. Jei klientas už ataskaitinį laikotarpį nepranešė ir bendrovė nepatikrino rodmenų, elektros energijos suvartojimas apskaitomas pagal vidutinį suvartojimą“, - atvejus, kada gali būti atsižvelgiama į vidurkį net ir naudojantis knygele, nurodė jis.

Susidaręs skirtumas tarp realiai sunaudotos elektros ir nustatyto vidurkio – nepriemoka (mokant tiesioginiu debetu ar deklaruojant duomenis elektroniniu būdu), pasak E. Naprio, turi būti apmokama per tris mėnesius lygiomis dalimis. Pagal tai pakoreguojamas ir klientui taikomas vidutinis suvartojimas.

„Per tris mėnesius apmokėjus nepriemoką, klientai toliau atsiskaito pagal pakoreguotą vidutinį suvartojimą“, - teigė E. Naprys. „Lesto” atstovo teigimu, apie susidariusią nepriemoką klientas informuojamas ir gaunamose sąskaitose faktūrose, ir savitarnos svetainėje.

„Joje klientai gali matyti visas apmokėti pateiktas sąskaitas, sumokėtas įmokas, taip pat sąskaitose nurodytas taikomas vidutinis suvartojimas, elektros apskaitos prietaiso rodmenys, iki kurių apskaičiuotas elektros energijos suvartojimas. Jei klientai pastebi, kad suvartojo daugiau ar mažiau elektros energijos, nei yra apmokėję, jie turėtų deklaruoti faktinius rodmenis ir taip jiems bus patikslintas vidutinis suvartojimas“, - sakė jis.

„Lesto” atstovas pastebėjo, kad pasitaiko atvejų, kai žmonės dėl susidariusios nepriemokos nusprendžia vėl naudotis tradicinio mokėjimo už elektros energiją būdais. „Tokie atvejai (...) yra reti, dažniausiai jie kyla tuomet, kai klientai ne visiškai suprato, dėl ko susidarė nepriemoka, atsiskaitant pagal vidutinį suvartojimą“, - sakė jis.

E. Naprys patvirtino, kad nusprendus sąskaitas už elektros sunaudojimą mokėti tiesioginiu debetu, sąskaitoje taip gali būti nurodoma ne visa reali suma už sunaudotą elektrą.

„Atsiskaitant tiesioginiu debetu, mėnesio įmoka už elektros energiją apskaičiuojama pagal vidutinį elektros energijos suvartojimą, kuris nustatomas pagal kliento faktinį vienerių metų suvartojimą arba klientai patys nurodo vidutinio suvartojimo kiekį, - sakė jis. - Įsiskolinimas už elektros energiją, atsiskaitant tiesioginiu debetu, gali susidaryti, jei klientas realiai per ataskaitinį laikotarpį suvartojo daugiau elektros energijos, nei anksčiau buvo apskaičiuota pagal vidutinį suvartojimą. Tokiu atveju, klientui deklaravus ar bendrovei patikrinus ir nurašius faktinius elektros apskaitos prietaiso rodmenis, užfiksuojama vidutinį suvartojimą viršijanti suma – nepriemoka“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (273)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (35)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (375)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (132)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (139)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

5 nuostabūs būdai, kaip bananų žievės gali padėti džiaugtis nepriekaištinga oda (1)

Nors bananai yra vieni maistingiausių ir sveikiausių vaisių, mes vargu ar žinome apie juos...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (633)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (2)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....