aA
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) išplėstinė teisėjų kolegija patvirtino Konkurencijos tarybos 2014 m. birželio 10 d. nutarimo išvadas dėl pareiškėjo atvirosios akcinės bendrovės „Gazprom“ (OAO „Gazprom“) nesilaikymo koncentracijos vykdymo sąlygos bei 35,651 mln. Eur baudos skyrimo.
© Vida Press

Teisėjų kolegija vertino, ar Konkurencijos taryba 2014 m. birželio 10 d. nutarime pagrįstai pripažino, kad OAO „Gazprom“, atsisakydama derėtis su AB „Lietuvos energijos gamyba“ dėl gamtinių dujų mainų sutarties 2013-2015 m. sudarymo, užkirto kelią AB „Lietuvos energijos gamyba“ savo poreikiams sudaryti gamtinių dujų pirkimo sutartį su dujų tiekimo įmone.

Taip „Gazprom“ pažeidė 2004 m. kovo 18 d. Konkurencijos tarybos nutarimo Nr. 1S-38 „Dėl leidimo OAO „Gazprom“ vykdyti koncentraciją įsigyjant 34 proc. AB „Lietuvos dujos“ akcijų paketą ir įgyjant kartu su VĮ Valstybės turto fondas, „Ruhrgas Energie Beteiligungs AG“ ir „E.ON Energie AG“ bendrą AB „Lietuvos dujos“ kontrolę“ nuostatas. Už šį pažeidimą pareiškėjui buvo skirta 35 651 268,54 Eur bauda.

2004 metais Konkurencijos taryba leido pareiškėjui įsigyti AB „Lietuvos dujos“ akcijų su sąlyga, kad jis nesudarys kliūčių Lietuvos pirkėjams įsigyti gamtinių dujų iš kitų tiekėjų. Tokia sąlyga buvo numatyta atsižvelgus į tai, kad AB „Lietuvos dujos“ užėmė dominuojamą padėtį atitinkamose gamtinių dujų perdavimo ir paskirstymo rinkose, jos dujų tinklai nebuvo sujungti su ES gamtinių dujų tinklais bei gamtinių dujų tiekimo sistema, o pareiškėjas buvo vienintelis galimas dujų tiekėjas į Lietuvą ir kito alternatyvaus tiekėjo nebuvo.

Tuo metu galimybės eksportuoti dujas iš Rusijos taip pat priklausė nuo OAO „Gazprom“ kontroliuojamų magistralinių dujotiekių pralaidumo, techninių galimybių ir kitų sąlygų.

Konkurencijos taryba, atlikusi tyrimą, nustatė, kad AB „Lietuvos energijos gamyba“ siekė įgyvendinti gamtinių dujų mainų sandorį, kuris įmonei leistų Vakarų Europoje pigiau įsigyti gamtinių dujų.

Tyrimo metu Konkurencijos taryba nustatė, kad pareiškėjo OAO „Gazprom“ atsisakymas derėtis su AB „Lietuvos energijos gamyba“ dėl gamtinių dujų mainų sutarties 2013-2015 metais sukliudė bendrovei įsigyti gamtinių dujų iš kito tiekėjo – taip buvo pažeista koncentracijos vykdymo sąlyga. Tokie pareiškėjo veiksmai sudarė kliūtis AB „Lietuvos energijos gamyba“ sudaryti gamtinių dujų pirkimo-pardavimo sutartį su alternatyviu gamtinių dujų tiekėju.

LVAT teisėjų kolegija tokiam Konkurencijos tarybos vertinimui pritarė. Teisėjų kolegija pažymėjo, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai ir teisingai sprendė, kad pareiškėjas pagal nustatytą koncentracijos vykdymo sąlygą ne tik turėjo susilaikyti nuo veiksmų, tačiau privalėjo imtis visų priemonių, reikalingų koncentracijos vykdymo sąlygoje nustatytiems įpareigojimams įvykdyti.

Teisėjų kolegijos vertinimu, toks aiškinimas nėra laikytinas plečiamu ir yra suderintas su koncentracijos vykdymo sąlygos nustatymo aplinkybėmis ir tikslais – užtikrinti galimybę Lietuvos gamtinių dujų vartotojams savo poreikiams įsigyti gamtinių dujų iš kitų tiekėjų.

Teisėjų kolegija pareiškėjo apeliacinio skundo argumentus, susijusius su baudos neskyrimu ar simbolinės baudos skyrimu, laikė nepagrįstais. Priimtoje nutartyje, be kita ko, pažymima, jog pareiškėjui buvo aiški ir suprantama koncentracijos vykdymo sąlyga.

Šiame kontekste aktualu buvo ir tai, kad pareiškėjas niekada nesikreipė į atsakovą su prašymu išaiškinti nustatytą koncentracijos vykdymo sąlygą, jeigu jam būtų kilę neaiškumų.

Teisėjų kolegija, įvertinusi administracinės bylos medžiagą, sprendė, kad Konkurencijos taryba, skirdama pareiškėjui baudą, atsižvelgė į padaryto pažeidimo pobūdį, pavojingumą, pažeidimo trukmę.

Byloje teisėjų kolegija taip pat konstatavo, kad Konkurencijos taryba galėjo 100 procentų padidinti baudos bazinį dydį pareiškėjui, atsižvelgus į tai, kad, to nepadarius, bauda netektų savo atgrasomojo pobūdžio dėl ypač didelės pareiškėjo apyvartos. Įvertinus administracinės bylos medžiagą, pareiškėjo pateiktą apeliacinį skundą, nebuvo nustatyta kitų pagrindų sumažinti ar keisti Konkurencijos tarybos skirtą baudą.

Vadovaudamasi paminėtais motyvais, išplėstinė teisėjų kolegija pareiškėjo OAO „Gazprom“ apeliacinį skundą atmetė ir paliko galioti paskirtą 35 651 268,54 Eur baudą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Litgrid“: elektros tiekimas Marijampolėje atnaujintas

Elektros perdavimo sistemos operatorė „ Litgrid “ pašalino gedimą ir atnaujino elektros...

Marijampolėje tūkstančiai žmonių liko be elektros papildyta (52)

Dėl gedimo elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ tinkle, pirmadienį elektros neturi...

Naftos rinkų perspektyvas daugiausia veikė sankcijos ir įtampa dėl pasaulinės prekybos

Pastarosiomis dienomis nuotaikos naftos rinkose dramatiškai pasikeitė, o rizikos draudimo fondai,...

Danija uždegė žalią šviesą „Baltic Pipe“ projekto objektų statyboms: dujos iš Norvegijos tekės į Lenkiją (18)

Danijos aplinkosaugos agentūra priėmė pirmųjų palankių sprendimų dėl norvegiškų dujų...

Nausėda siūlo steigti ES koordinatorių Baltijos šalių sinchronizacijai (11)

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasiūlė steigti specialų Europos Sąjungos...

Top naujienos

Pasidalino abituriento rašiniu: šimtukininkas, olimpiadininkas, o egzamino neišlaikė (76)

Į DELFI redakciją kreipėsi abituriento, kuris neišlaikė valstybinio lietuvių kalbos ir...

Naujų mokesčių vajus: automobilių ir NT savininkai gali pradėti skaičiuoti (111)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį dar kartą pareiškė, kad nuo 2020 metų keisis...

Cemento kompanijas kamuoja 33 trilijonų dolerių galvos skausmas (2)

Didžiausi pasaulyje cemento gamintojai jaučia spaudimą iš aplinkosaugos grupių, reguliuotojų...

Javapjūtė įsibėgėja – aiškėja reali derliaus kokybė (7)

Praėjusį savaitgalį Rokiškio rajono laukuose jau triūsė kombainai – ūkininkai pradėjo pjauti...

Taršos mokesčiai privers išlipti iš pamėgtų automobilių – galingus vokiškus pakeis nedideli japoniški (839)

Prabilusi apie mokestį taršiems automobiliams, Aplinkos ministerija riebų brūkšnį nubrėžė...

Donata Gutauskienė atvirai – apie nuteistojo vyro pamokas ir dar vieną jo atžalą: mūsų šeima nebus ta, kuria kiti žavėsis (37)

Atlikėja ir žurnalistė Donata Gutauskienė-Laisva sako pasirinkusi ne patį lengviausią kelią,...

Pats metas ieškoti kraujažolės: Bružienė papasakojo, kokiais atvejais tai bus puikus vaistas

„Ir ateis ta diena – kai tu nieko nedirbsi./ Ir eisi tą dieną skinti augalų./Ir senatvėje...

Mokslų daktarė apie uogas, kurių naudą dažnai užmirštame: jei jų nevalgote, neįsivaizduojate, ką prarandate (62)

Juodieji serbentai (lot. ribes nigrum ) Europoje valgomi jau apie 400 metų, o įrašai apie šias...

„Sūduva“ šeimininkavo San Marine: gynėjo benefisas ir sutriuškinti varžovai (80)

Iš UEFA Čempionų lygos atrankos iškritusi Marijampolės „Sūduva“ sėkmingai persikėlė į...

Patikrinti būdai, kaip atsikratyti bjauraus dvoko vonioje (1)

Ar teko kada įeiti į vonią ir sušukti: „O Dieve! Kas čia taip smirda?“ Jūsų poilsio oazę...