aA
Šių metų sausį Seime skubos tvarka priimtas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas pažeidžia elektros energijos gamintojų teises, tvirtina teisinių paslaugų įmonės „D LEGALS“ specialistai.
© Reuters/Scanpix

Pasak „D LEGALS“ teisės ekspertų, įsigaliojus pataisoms, saulės jėgainių savininkai neteko teisės į fiksuotą supirkimo tarifą, kurį garantavo valstybė. 2012 metais elektrinėms iki 30 kW jis buvo numatytas 1.44 Lt – 1.80 LT/kW. Nuo balandžio 1 d. saulės elektrinėms, kurių įrengtoji galia yra nuo 10 kW iki 100 kW, bus taikomas 0,69 – 0,87 LT/kW tarifas. Be to, įvertinti, ar finansiškai naudinga investuoti į energetikos projekto vystymą, tapo įmanoma tik visiškai įgyvendinus projektą.

Naujausias įstatymas numato, kad leidimai plėsti elektros gamybos pajėgumus, turėję galioti 2 metus nuo jo išdavimo, dabar galioja tik iki 2013 m. liepos 1 d. Pasak specialistų, taip yra reikšmingai apribojama galimybė pasistatyti elektrinę ir gauti leidimą gaminti elektros energiją.

Be to, elektrinėms, kurių įrengtoji galia yra ne didesnė nei 30 kW yra kompensuojama nebe 100 proc., kaip buvo įtvirtinta anksčiau, o tik 80 proc. išlaidų bei papildomai reikalaujama įsipareigojimų vykdymo užtikrinimo. Dėl šios priežasties net ir prieš įstatymo pakeitimo įsigaliojimą plėtros leidimus gavusių elektros energijos gamintojų suplanuotų investicijų apimtis keičiasi, o pagrįstai tikėtos gauti pajamos iš šios veiklos, labai sumažėja.

„D LEGALS“ teisininkės G. Obadauskaitės nuomone, minėtu teisiniu reguliavimu atgaline tvarka yra nustatyti ženkliai griežtesni papildomi reikalavimai ir apribojimai jau vystomiems ir pagal ankstesnį teisinį reguliavimą beveik užbaigtiems atsinaujinančios energetikos projektams.

Numatoma, kad LR Vyriausybės sudaryta komisija asmenims, kurie turėdami minėtus leidimus plėtoti elektros energiją iki numatyto termino jų nepratęs ir dėl to patirs tiesiogines su elektrinės projekto plėtojimu susijusias išlaidas, atlygins nuostolius. O dėl žalos, kurios kompensavimui nepritars komisija, bus galima kreiptis į teismą. Taigi, gamintojai gali patirti nuostolių dėl nepratęstų plėtros leidimų ir galimai neteisėtų komisijos sprendimų atsisakant kompensuoti patirtas išlaidas. Taip pat gamintojai, kurie tęs atsinaujinančios energijos projektus, patirs neplanuotas prisijungimo prie elektros tinklų išlaidas bei dėl keičiamo tarifo negaus planuotų pajamų dalies.

Teisininkės teigimu, akivaizdu, kad AIEĮ pakeitimai pažeidžia Konstitucinius teisinio apibrėžtumo, teisinio tikrumo, įstatymo negaliojimo atgal ir teisėtų lūkesčių apsaugos principus, nes dabartinės įstatymo normos visų pirma, galioja visiems elektros gamintojams, kurie projektus pradėjo vykdyti dar iki Įstatymo pakeitimo.

Antra, dabartinės teisės normos panaikina fiksuotą tarifą, sutrumpina projektų vykdymo terminus ir panaikina arba pakeičia kitus svarbius subsidijavimo aspektus, kurie turėjo esminį poveikį energetikos plėtotojams apsisprendžiant investuoti į atsinaujinančios elektros energijos projektus, ar ne. Todėl saulės jėgainių plėtotojai turi teisinį pagrindą reikalauti iš valstybės grąžinti energetikos projektams įgyvendinti patirtas išlaidas ir sumokėti kompensacijas, lygias iš vystomų ar numatytų vystyti projektų, numatytam pagrįstai gauti pelnui.

G. Obadauskaitė pažymi, kad Konstitucinis teismas ne kartą yra pasisakęs, kad konstitucinis teisinės valstybės principas suponuoja įvairius reikalavimus įstatymų leidėjui, kitiems teisėkūros subjektams, pvz., teisės normos turi būti nustatomos iš anksto; teisės aktų galia yra nukreipta į ateitį, įstatymų ir kitų teisės aktų galiojimas atgal neleidžiamas, nebent teisės aktu būtų sušvelninama teisinių santykių subjekto padėtis ir kartu nebūtų pakenkiama kitiems teisinių santykių subjektams.

Privalu paisyti protingumo reikalavimo, taip pat proporcingumo principo, pagal kurį nustatytos teisinės priemonės turi būti būtinos demokratinėje visuomenėje ir tinkamos siekiamiems teisėtiems bei visuotinai svarbiems tikslams (tarp tikslų ir priemonių turi būti pusiausvyra), jos neturi varžyti asmens teisių labiau, negu reikia šiems tikslams pasiekti ir kt. G. Obadauskaitė kviečia nukentėjusius nuo neteisėtų valstybės veiksmų jungtis reiškiant grupinius ieškinius valstybei dėl patiriamos žalos atlyginimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Eesti Energia“ per Klaipėdos SGD terminalą įsiveš „Novateko“ dujų (9)

Estijos valstybinis energetikos koncernas „ Eesti Energia “ per Klaipėdos suskystintųjų...

Rusija į Arkties vandenyną paleidžia „plaukiojantį Černobylį“ (295)

Rusija , nepaisydama aplinkosaugininkų perspėjimų apie riziką visam regionui, penktadienį paleis...

Vyriausybės prašoma peržiūrėti dujotiekio į Lenkiją konkurso nugalėtojo atitiktį nacionaliniam saugumui (4)

UAB „ MT Group " ir Rafako S.A. konsorciumas kreipėsi į Vyriausybę ir Vyriausybės Nacionaliniam...

Vaičiūnas: Astravo AE turėtų būti paleista tik ne anksčiau kaip 2025 metais (30)

Baltarusijos neseniai paskelbtas veiksmų planas dėl to, kaip bus įgyvendintos atsparumo testo...

„Tatenos“ misija pateikė rekomendacijų Astravo AE (19)

Tarptautinės atominės energijos agentūros ( TATENA ) operatyvios saugos peržiūros misija...

Top naujienos

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (77)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (178)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (14)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (72)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (10)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (75)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (82)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...

Atostogos Maltoje prasidėjo sėdint ant akmens: nesitikėjo, kad kelionė taip pabrangs (28)

Mano atostogos prasidėjo nuvykus į Maltą , į mažą miestelį Mgarr, prie užrakintų durų....

„Serie A“ starte – neįskaitytas Ronaldo įvartis, „Bundeslygoje“ – pirmoji „Bayern“ pergalė (1)

Šeštadienio vakarą startavo Italijos futbolo „Serie A“ čempionatas. Pirmąją pergalę...