aA
Kitąmet investicijos į elektros tinklo priežiūrą gali sumažėti beveik perpus, iki 78 mln. eurų. Lietuvos elektros energetikos asociacijos (LEEA) prezidentas Kęstutis Jauniškis sako, kad dėl to kyla grėsmė gyventojams likti be šviesos. Tuo metu dėl pinigų poreikio sprendžiantis „Energijos skirstymo operatorius“ ramina, kad viskas bus gerai.
© Shutterstock

Spalio pradžioje LEEA valstybės institucijoms išplatino raštą, kuriame primena, kad elektros tiekimo patikimumo užtikrinimas yra strateginės svarbos valstybės uždavinys.

„Nutrūkusio elektros tiekimo pasekmes 2017 metų birželio 5 dieną jau pajuto Vyriausybė, ministerijos, tų pačių metų birželio 15 dieną, dingus elektrai, buvo paralyžiuotas Seimo darbas, nutrauktas plenarinis posėdis.

Ekspertai konstatavo, kad šie incidentai nebuvo kibernetinių atakų pasekmė. Tai reiškia, kad avarijos elektros skirstomajame tinkle jau vyksta ne tik dėl gamtos stichijų, bet ir dėl elektros tinklų susidėvėjimo. Sunku net prognozuoti, kokių nuostolių patirtų valstybė, jeigu negalėtų užtikrinti patikimo elektros tiekimo kitiems strateginės reikšmės objektams“, – įspėja K. Jauniškis.

Be elektros Lietuvoje kartais lieka ir gyventojai. Pavyzdžiui, rugsėjo pabaigoje praūžusi vėtra be elektros paliko apie 70 tūkst. vartotojų. Valstybinės energetikos inspekcijos duomenimis, 2017 metais dėl gūsingo vėjo, sniego, žaibų iškrovų elektros įrenginiuose be elektros buvo likę per 264,5 tūkst. vartotojų.

Prognozuoja mažėjimą

Kokia bus tiksli elektros tinklo priežiūrai skirta suma 2019 metais dar neaišku. „Investicijų apimtys derinamos su Energetikos ministerija ir Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija“, – sakė valstybės valdomai įmonių grupei „Lietuvos energija“ priklausančio ESO atstovas spaudai Tomas Kavaliauskas.

Jis teigė, kad ESO investicijos suplanuotos 10 metų investicijų plane ir jos kasmet tikslinamos bei koreguojamos atsižvelgiant į objektyvias aplinkybes (naujų klientų poreikius įsivesti elektrą, analizuojant konkrečių investicijų poveikį tinklui bei klientams ir pan.).

„Investicijos, siekiant gerinti elektros energijos tiekimo ir tinklo patikimumą gyventojams, šiemet suplanuotos didžiausios bendrovės istorijoje – per 2018 metų pirmąjį pusmetį jos siekė 113,7 mln. eurų – 53,4 proc. daugiau nei 2017 metais per tą patį laikotarpį (74,1 mln. eurų)“, – sakė jis.

Sunerimo dėl mažinamų investicijų elektros tinklams: stichijos be šviesos paliktų daugiau žmonių
© LRT nuotr.

T. Kavaliauskas nurodė, kad šios investicijos davė teigiamą rezultatą. Vidutinė neplanuotų elektros energijos persiuntimo nutraukimų trukmė (SAIDI) per 2018 metų pirmąjį pusmetį vienam klientui sumažėjo 32,5 minutėmis, vidutinis neplanuotų ilgų nutraukimų skaičius vienam vartotojui (SAIFI) – 0,11 karto mažesnis nei 2017 metų pirmąjį pusmetį.

„Šiemet rekonstruojant tinklą, sudaryta papildomų sutarčių, kurių vertė daugiau nei 20 mln. eurų. Be to, rangovinės organizacijos šiemet dar nėra užbaigusios daugiau kaip trečdalio numatytų kabelių linijų ir pusės susidėvėjusių transformatorinių keitimo darbų, kurių įgyvendinimui pasirašytos rangos sutartys“, – pridūrė ESO atstovas.

Pagal LEEA gautame Energetikos ministerijos atsakyme pateiktą prognozę, 2019 metais investicijos į aukštos, vidutinės ir žemos įtampos elektros tinklo rekonstravimą ir modernizavimą (įskaitant kabeliavimą) mažės iki 77,8 mln. eurų (41,15 proc.). 2020 metais šios investicijos gali būt dar mažesnės ir sudaryti 68 mln. eurų.

Dėmesys kabeliavimui

Šiuo metu derinamame Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos įgyvendinimo priemonių plane nurodoma, kad naujas elektros skirstomojo tinklo linijos, esant ekonominiam pagrindimui, turi būti tiesiamos tik kabelinės.

„Tikslas pakeisti oro linijas į požemines kabelines elektros linijas, ypač miškingose vietovėse, atsirado natūraliai, dėl vis dažnėjančių gamtos stichijų“, – sakė K. Jauniškis.

Šiemet kabeliavimui ESO skyrė 79 mln. eurų, tuo metu strategijos priemonių plane nurodoma, kad 2019 metais preliminarus lėšų poreikis tam bus dvigubai mažesnis (34 mln. eurų), o 2020 metais – 22 mln. eurų.

Sunerimo dėl mažinamų investicijų elektros tinklams: stichijos be šviesos paliktų daugiau žmonių
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Vis dėlto, kaip sakė Energetikos ministro atstovė Aurelija Vernickaitė, pagal strategijos įgyvendinimo planą, didėjimas numatomas kitoms priemonėms, kurios gerina elektros tiekimo patikimumą, tokioms kaip išmaniųjų elektros tinklų diegimas bei išmaniųjų elektros apskaitos prietaisų elektros vartotojams diegimas.

„Energetikos ministerija savo ruožtu prižiūrės, kad būtų įgyvendinamas atnaujintoje energetikos strategijoje iškeltas tikslas užtikrinti elektros skirstomojo tinklo saugumą ir patikimumą, paslaugų kokybę ir racionalų investicijų panaudojimą“, – DELFI sakė ji.

Įspėja dėl darbuotojų

Investicijų mažėjimas gali turėti dar vieną pasekmę. K. Jauniškis sakė, kad dėl to gali tekti atleisti darbuotojus.

„Įmonės, susipažinusios su valstybės energetikos strategija, investavimo kryptimis bei apimtimis, nusipirko daugiau technikos, suformavo papildomas darbuotojų brigadas, apie 120 naujų darbuotojų – į tėvynę grįžę emigrantai.

Tačiau jeigu valstybė nusprendė neinvestuoti į elektros tinklo patikimumą, tai vien asociacijos įmonių duomenimis, teks atleisti apie 600 darbuotojų. Kartu su subrangovais, įrangos tiekėjų bei gamintojų įmonėmis, darbo gali netekti keli tūkstančiai žmonių“, – teigė jis.

Kęstutis Jauniškis, Arvydas Sekmokas
Kęstutis Jauniškis, Arvydas Sekmokas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

LEEA priklauso 47 energetikos sektoriuje dirbančias įmonės: 29 rangovinės ir projektavimo bendrovės, 4 energetikos įrangos gamintojai, 7 profesinio rengimo centrai, 5 mokymo įstaigos ir 2 energetikos įrangos bei medžiagų tiekėjai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VKEKK pirmininkė: šildymas brangs iki 10 procentų (10)

Šildymas naujojo reguliuojamojo periodo metu vidutiniškai brangs iki 10 procentų, atsižvelgiant į...

Grėsmingas perspėjimas: naftos rinkos juda beprecedenčio neaiškumo link (4)

Naftos rinkos žengia į beprecedenčio neaiškumo laikotarpį, augant geopolitiniam nestabilumui ir...

Rebecca Harms: Lietuvos prašoma Ignalinos AE uždarymo suma yra teisinga (1)

Europos Parlamento (EP) narė iš Vokietijos Rebecca Harms mano, kad Lietuvos prašoma 780 mln....

Kuršių nerijos Rusijos dalis atjungta nuo Lietuvos energetikos sistemos (48)

Kaliningrado srities elektros tiekimo įmonė „Jantarenergo“ pranešė įgyvendinusi Rusijai...

Tvyrant nerimui dėl perteklinės pasiūlos, naftos kainos prarado pagreitį (4)

Naftos rinkos antradienio rytinėje prekyboje prarado pagreitį, nes suprastėjusios pasaulio...

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (16)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (58)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (7)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (15)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1623)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (10)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (39)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (532)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (29)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...