aA
Valstybės kompensacijoms už dujas ir elektrą 2023 metams reikalinga suma bei visuomeninė elektros kaina ir dujų tarifai galutinai turėtų paaiškėti gruodžio viduryje, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė. Pasak jos, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pateikti skaičiavimai yra ne galutiniai – tai darbinis dokumentas.

„Tai darbinis, tarpinis dokumentas, o ne galutinis kainų nustatymas, kuris bus gruodžio 15 dieną, kai oficialias kainas paskelbs VERT“, – pirmadienį spaudos konferencijoje teigė G. Skaistė.

VERT skaičiavimais, kuriuos ji pateikė Energetikos ir Finansų ministerijoms bei Vyriausybei ir kuriuos matė BNS, valstybės gyventojams mokamoms kompensacijoms už dujas ir elektrą vien pirmąjį kitų metų pusmetį reikėtų 369 mln. eurų (su PVM). Tačiau kartu su lėšomis, kurias tiekėjams dėl kainų skirtumų būtina padengti už 2022 metus, bendra kompensacijų suma pirmąjį 2023-ųjų pusmetį siektų 719 mln. eurų (su PVM).

2023 metų biudžete dabar numatyta visiems metams gyventojams už dujas ir elektrą skirti 812 mln. eurų kompensacijų.

Pasak Finansų ministerijos, kompensacijų sumos už 2022 metus padengiamos iš šių metų biudžeto, todėl 2023 metų biudžete numatytų lėšų užteks.

Pasak finansų ministrės, gruodžio pradžioje, kai Seimas turėtų priimti Energetikos įstatymo pakeitimus ir Vyriausybei bus suteiktas teisinis pagrindas išmokėti kompensacijas už 2022 metus, ministrų kabinetas planuoja priimti konkrečius įsipareigojimus dėl kompensacijų dydžio.

„Priimti sprendimus, kiek lėšų bus skirta kompensacijoms už 2022 metus, kad tos kainos dedamosios nepersikeltų į ateinančius metus. Ir tokiu sprendimu bus uždarytas klausimas su 2022 metų biudžetu, tuo tarpu tai, kas yra suplanuota 2023 metų biudžete (812 mln. eurų – BNS), yra susiję su ateinančių metų pirmu ir antru pusmečiu – tos lėšos yra suplanuotos, jų tikrai pakanka“, – sakė G. Skaistė.

„Visgi reikia atskirti įsipareigojimus, kurie yra susiformavę per 2022 metus ir įsipareigojimus, kurie susiformuos per 2023 metus“, – pridūrė ministrė.

Pasak ministrės, galutinės elektros ir dujų kainos gyventojams paaiškės užbaigus visas procedūras: Seime bus priimtos Energetikos įstatymo pataisos, o Vyriausybė nuspręs, kiek lėšų reikia kompensacijoms už 2022 metus.

„Kainą nustatys VERT gruodžio 15 dieną, kai bus žinomos visos dedamosios: ir Vyriausybės sprendimas, kiek yra kompensuojama už praėjusių metų (2022 metų – BNS) susikaupusius įsipareigojimus, tiek ir įvertinant tas dedamąsias, kurių kainą šiandien VERT nustatė“, – sakė G. Skaistė.

Pasak finansų ministrės, 2023 metų biudžete numatyta 812 mln. eurų elektros ir dujų kainų kompensacijoms gyventojams visiems metams, tačiau realiai jų reikės mažiau – apie 714 mln. eurų.

„Vis dėlto atsižvelgiant į rinkos tendencijas pamatėme, kad reikės apie 98 mln. eurų mažiau ir todėl biudžete preliminariai yra suplanuota 714 mln. eurų abiem pusmečiams. Tokių lėšų pagal preliminarius vertinimus pakanka toms kompensacijų schemoms, kurios yra sudėliotos“, – aiškino G. Skaistė.

„Apie 300 mln. eurų bus reikalinga kompensuoti praėjusių metų (2022 metų – BNS) įsipareigojimus, tuo tarpu apie 260–270 mln. eurų bus reikalinga pirmam pusmečiui už elektrą ir apie 115–120 mln. eurų už gamtines dujas“, – pridūrė finansų ministrė.

VERT nurodo, kad kompensuoti tiekėjams už 2022 metus reikėtų 350 mln. eurų, tuo metu kompensacijoms už elektrą pirmąjį kitų metų pusmetį reikėtų 57 mln. eurų, už dujas – beveik 112 mln. eurų.

G. Skaistės teigimu, maksimali valstybės kompensacija už elektrą buitiniams vartotojams kitąmet sieks 28,5 cento už kilovatvalandę: „28,5 centai yra kainos riba, kuomet žemiau yra nebekompensuojama“.

VERT taip pat nurodo, kad valstybės kompensacija už elektrą gyventojams kitų metų sausį-birželį turėtų siekti iki 28,5 cento už kWh, o už dujas – 88 centus už kubinį metrą. Dabar valstybė moka atitinkamai iki 9 ir 54 centų kompensacijas.

Preliminariais „Ignitis“ skaičiavimais, visuomeninio tiekimo populiariausio standartinio plano vienos laiko zonos tarifas pirmąjį kitų metų pusmetį turėtų būti 56,5 cento už kWh (su PVM), o su valstybės kompensacija – 28 centai, skelbiama VERT dokumente.

Dabar visuomeninio elektros tiekimo kaina nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams yra 33 centai, arba 24 centai su kompensacija.

VERT teigimu, preliminari „Igničio“ gamtinių dujų kaina maistui gaminanti jas naudojantiems (pirmos grupės) vartotojams nuo 2023-ųjų sausio su valstybės kompensacija siektų 1,53 euro (be kompensacijos – 2,41 euro už kubą) – 50 proc. daugiau nei dabar, namų šildymui (iki 20 tūkst. kubų per metus) dujas naudojantiems vartotojams (antros grupės) – 1,03 euro (1,91 euro) – 34 proc. daugiau, o dar daugiau jų deginantiems (trečios grupės) – 0,99 euro (1,87 euro) – 32 proc. daugiau.

Elektros ir dujų tarifai buitiniams vartotojams nustatomi du kartus per metus – nuo sausio ir liepos.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
1.0000

Lietuvai – viliojantis pasiūlymas: dvigubai pigesnės dujos, bet įsipareigojimas gali būti rizikingas (6)

Amerikiečiai Europai ir konkrečiai Lietuvai siūlo dujų dar pigiau – už perpus mažesnę...

Įstaigos pernai sutaupė elektros už beveik 0,5 mln. eurų

Per keturis paskutinius praėjusių metų mėnesius Turto banko valdomuose valstybės pastatuose...

Uzbekistanas pirmą kartą savo istorijoje pradeda dujų importą iš Rusijos

Uzbekistanas pirmą kartą savo istorijoje pradės dujų importą iš Rusijos , pranešė...

Užsitęsusių Lietuvos ir Švedijos derybų dėl „viršpelnių“ Sinkevičius nelinkęs vadinti nesėkme (1)

Nors Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją (EK) su prašymu tarpininkauti derybose su Švedija dėl...

Elektra pinga: VERT paaiškino, ką daryti vartotojams su turimomis sutartimis turi žinią ir tiekėjams  (12)

Atpigus elektrai rinkoje, reguliuojanti institucija ragina vartotojus atidžiai įvertinti turimus...

Top naujienos

Vakarų tankai Ukrainoje dar nepasirodė, o Rusijoje jau prasidėjo tikra isterija: ko išsigando Kremlius (1)

Geriausi, neturintys analogų pasaulyje. Taip savo šarvuotąją technika, ypač tankus mėgsta girti...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Didysis investavimo platformų palyginimas: kur prekybos akcijomis komisiniai mažiausi

Lietuvoje prieinamos prekybos bendrovių akcijomis platformos taiko painias kainodaras, minimalius...

Po auksinių metų griūnanti pieno rinka – laukiama skaudžios žinios

2022 metai pieno gamintojams buvo puikūs – Lietuva pagal supirkimo kainas prasiveržė į ketvirtą...

Bartoševičiaus skandalo pasekmės ir dilema: ką daryti Landsbergiui (25)

Konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis , reaguodamas į buvusiam frakcijos...

Lietuvai – viliojantis pasiūlymas: dvigubai pigesnės dujos, bet įsipareigojimas gali būti rizikingas (6)

Amerikiečiai Europai ir konkrečiai Lietuvai siūlo dujų dar pigiau – už perpus mažesnę...

The Economist

„Jie vis dar ilgisi rusų“: kai kuriuose išlaisvintuose Ukrainos regionuose ne visi palankūs ukrainiečiams kariams

Netoli Kupiansko, maždaug už valandos kelio automobiliu nuo Rusijos pasienio, ukrainietis...

Žuvusius „Vagner“ nusikaltėlius į kapines veža sunkvežimiais

Praėjusių metų pabaigoje netoli nedidelės kaimo bendruomenės, įsikūrusios pietinėje Rusijos...

Tomas Sinickis. Nulinis pensinis amžius

Apie pensinį amžių rašiau ne kartą. Paskutinį sykį savo išmintį apie pensiją ir darbą...

Karo ekspertai: po šito nustumti rusus atgal bus labai sunku (3)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad rusams...

Bloomberg News

„Bloomberg“: tai, ką šaltiniai kalba Kremliuje, nieko gero nežada (3)

Praėjus beveik metams po invazijos, kuri turėjo trukti kelias savaites, Vladimiras Putinas...