Įstatymo pataisų iniciatoriai Seimo nariai Lukas Savickas ir Algirdas Stončaitis sako, kad toks sprendimas – tęstinė skatinamoji priemonė plėtoti atsinaujinančiaisiais ištekliais pagrįstą elektros energijos sektorių ir kuo daugiau gyventojų paskatinti elektros energiją savo reikmėms pasigaminti patiems.

„Siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos žaliojo kurso įsipareigojimus ir ambicingus Lietuvos tikslus iki 2030-ųjų pasiekti, kad kas trečias namų ūkis iš atsinaujinančių energijos šaltinių pats sau pasigamintų reikiamą kiekį elektros energijos, turime ieškoti būdų, kaip tai padaryti ne tik pasitelkiant finansinę paramą, bet ir gerinant teisinį reguliavimą bei įvedant daugiau stabilumo“, – sako parlamentaras L. Savickas.

Seimo narys A. Stončaitis pažymi, kad dabar galiojančiame Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme yra ir daugiau spragų, kurios šį sektorių gyventojams daro nepatrauklų.

„Vieną iš tokių tobulinamų vietų, kai, pasibaigus kaupimo laikotarpiui, skirstymo tinklų operatorius gaminančiam vartotojui tiesiog kompensuoja už faktinį, bet ne didesnį kaip 5 procentų elektros energijos kiekį, siūlome keisti ir leisti pačiam gaminančiam vartotojui elektros energijos tiekėjo keitimo atveju nuspręsti ir pasirinkti, ar visą sukauptą elektros energijos kiekį perkelti, ar už šį kiekį gauti kompensaciją iš buvusio elektros energijos tiekėjo, atsisakant diskriminacinio 5 procentų ribojimo“, – šiuo metu galiojančio reguliavimo trūkumus vardija vienas iš projekto autorių A. Stončaitis.

Dabartinis teisinis reguliavimas, kai vartotojai pasigamintą elektros energiją kaupia nuo balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 30 d., o sukaupto elektros energijos kiekio negali perkelti į kitą laikotarpį bei tai, kad skirstymo tinklų operatorius gaminančiam vartotojui elektros energijos tiekėjo keitimo atveju tiesiog kompensuoja už faktinį, bet ne didesnį kaip 5 procentų elektros energijos kiekį, tikrai neskatina Lietuvoje aktyviau kurtis saulės jėgainių tinklui ir daro neigiamą įtaką atsinaujinančių energijos išteklių naudojimui ir plėtrai.

Naujajame įstatymo projekte siūloma sudaryti galimybę pasigamintą elektros energiją kaupti nepertraukiamai – tokiu būdu svarstantiems įsirengti saulės elektrinę nereikėtų laukti balandžio 1 d., kai pagal esamą reguliavimą ją įsirengti yra palankiausia.

Parlamentarų registruotame įstatymo projekte taip pat numatytas siūlymas naudojimosi elektros tinklais paslaugos kainą nustatyti apibrėžtam periodui – 5 metams.

„Mes turime užtikrinti stabilumą ir palankią aplinką norintiems pereiti prie alternatyvios energijos gamybos“, – įstatymo projekto siūlymus vardija A. Stončaitis.

„Patobulintas įstatymo projektas ne tik padės sparčiau pereiti prie alternatyvių išteklių naudojimo elektros energijai gaminti, bet ir leis sumažinti poveikį klimato kaitai. Taip pat turės teigiamos įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai“, – įsitikinęs L. Savickas.

Palaikymą šiam įstatymo projektui išreiškė daugiau kaip trečdalis Seimo narių, tad projektas skubos tvarka Seime turėtų būti svarstomas jau kitą savaitę.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Top naujienos