„Be jokios abejonės, turi įtaką, nors ir netiesioginę. Kaip jūs puikiai žinote, mes nebenaudojame „Gazprom“ dujų ir jų nebeperkame nuo šio pavasario, bet bet koks gamtinių dujų stygius rinkoje turi įtaką gamtinių dujų pasiūlai ir kainai“, – žurnalistams antradienį Seime sakė I. Šimonytė, paklausta, ar visiškai nutrauktas rusiškų dujų tiekimas Europai turėtų įtakos Lietuvai.

Premjerės teigimu, Vyriausybė imasi visų priemonių, kad žiemą užsitikrintų dujų tiekimą. Vis dėlto I. Šimonytė prognozuoja, kad Europos Sąjungai apsirūpinti dujomis nebus lengva, jei Rusija smarkiai sumažins ar visai nebetieks dujų Bendrijos šalims.

„Jeigu dujų tiekimas bus sustabdytas ar labai reikšmingai sumažintas, kaip yra dabar, ir tas remontas (dujotiekio „Nord Stream 1“), kuris prasidėjo, nepasibaigs taip, kaip niekada iki šiol nepasibaigė „Družbos“ (naftotiekio iš Rusijos į Lietuvą – BNS) remontas, tai problemų užpildant saugyklas ir apsirūpinant dujomis kai kurioms Europos Sąjungos valstybėms bus nemažai, ypač toms, kurios neturi alternatyvaus tiekimo“, – teigė premjerė.

„Sprendimai dėl energetinės nepriklausomybės, kurie buvo padaryti gerokai iš anksto, bent tiekimo požiūriu jie dabar leidžia Lietuvai jaustis saugiai“, – pridūrė ji.

Karą Ukrainoje sukėlusi Rusija pradėjo trikdyti dujų tiekimą Europai, keldama grėsmę pirmiausia itin daug jų sunaudojančios Vokietijos energetiniam saugumui.

Europa šią savaitę laukia žinių, ar Rusija atnaujins dujų tiekimą dujotiekiu Baltjos jūroje „Nord Stream 1“, kurio 10-ies dienų trukmės planinė priežiūra netrukus turėtų baigtis.

Europos Komisija kovą paskelbė tikslą iki šių metų pabaigos sumažinti Bendrijos priklausomybę nuo rusiškų dujų dviem trečdaliais, tuo metu Europos Parlamentas birželio pabaigoje įpareigojo Bendrijos valstybes požemines dujų saugyklas iki lapkričio užpildyti 80 proc., o vėlesniais metais – 90 procentų.

„GET Baltic“ dujų biržos Lietuvos prekybos aikštelėje vidutinė dujų kaina gegužę buvo 97,6 euro už megavatvalandę (MWh), o liepos 20 dienos vidutinė sandorių kaina siekė jau 157,78 euro.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją