Šilumos tiekėjai įspėja, kad pakeitus šilumos supirkimo kainos skaičiavimo metodiką, trijų didžiųjų miestų gyventojams pabrangs centralizuotas šildymas.
© DELFI / Andrius Ufartas

Tačiau Kainų komisija ramina, kad tokie gąsdinimai nepagrįsti, o nauja tvarka skatins konkurenciją ir vartotojams bus naudinga.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociaciją konsultuojantis „Ekotermijos“ vadovas Šarūnas Prieskienis teigia, kad dėl naujos tvarkos vartotojai per metus Vilniuje galėtų sumokėti iki 100 tūkst. eurų, Kaune ir Klaipėdoje - iki 800 tūkst. eurų daugiau.

Tačiau Kainų komisijos narys Donatas Jasas abejoja tokiais skaičiavimais.

Komisija, pasak šilumos tiekėjų, norėdama iš esmės išspręsti problemą Kaune, ketina suvienodinti šilumos tiekėjų ir nepriklausomų šilumos gamintojų sąlygas.

Dabar tiekėjams į kainą aukcionuose pakanka įtraukti kintamas sąnaudas, pavyzdžiui, biokuro kainą, o gamintojai konkuruoja, į kainą įtraukdami dar ir pastovias sąnaudas.

Tačiau pakeitus tvarką, situacija šilumos ūkyje bus iškreipta, tikina šilumos tiekėjai.

Anot D. Jaso, šilumos tiekėjams nebedengiant pastoviųjų sąnaudų, vartotojų išlaidos nepadidės, nes ir dabar pastarieji dengia šias sąnaudas.

Šilumos tiekėjai prognozuoja aukštesnes kainas

Kainų komisija siekia, kad tiek šilumos tiekėjai, tiek nepriklausomi gamintojai konkuruotų vienodai - tai yra, į šilumos kainą turėtų įtraukti tuos pačius kaštus. Tačiau Š. Prieskienis teigia, kad reali konkurencija nebus sukurta, nes didelė dalis nepriklausomų gamintojų yra nereguliuojami, jiems taikomi kitokie reikalavimai.

„Konkurencija, įgyvendinus šitą kainodarinį principą, bus nevienoda tuo aspektu, kad šilumos tiekėjas yra reguliuojamas be išimties, o dalis nepriklausomų šilumos gamintojų yra nereguliuojami. Tai reiškia, kad jie laisvai pasirenka šilumos kainos dydį, nekontroliuoja niekas jų sąnaudų struktūros.

Antras aspektas, kad šilumos tiekėjui taikomi viešųjų pirkimų įstatymo ir biokuro pirkimo apribojimai, o nepriklausomiems gamintojams tokie reikalavimai netaikomi. Tai nėra vienodos veiklos sąlygos“, - BNS sakė Š. Prieskienis.

Anot jo, tokia tvarka sudarys prielaidas didinti šilumos kainą. Š. Prieskienis mano, kad tvarka keičiama daugiausiai dėl Kauno miesto, kur nepriklausomi gamintojai teigia negalintys konkuruoti su „Kauno energija“, ir tikino, kad taip galima pakenkti visos šalies šilumos ūkiui.

„Realiai mes susiduriame su situacija, kad Kaune yra jau didelė konkurencijos pasekmių problema, nes yra pertekliniai galingumai ir realiai Kainų komisija, spręsdama vieno miesto problemas, sudaro formatą visai Lietuvai. Ir nežinome, kokias pasekmes tai sukels kituose miestuose, kur yra vienas nepriklausomas šilumos gamintojas“, - aiškino ekspertas.

Kainų komisija: dėl tvarkos didės konkurencija

Kainų komisijos narys D. Jasas teigia, kad šiuo metu šilumos tiekėjų pastovias sąnaudas vartotojai dengia nepriklausomai nuo to, kiek šilumos jie pagamino ir pardavė, todėl aukcionuose šilumą siūlo pigiau. Nepriklausomi gamintojai iš aukcionuose parduotos šilumos turi padengti visas savo sąnaudas.

„Kai vyksta šilumos aukcionas, nepriklausomas gamintojas turi pasidengti ir kintamas, ir pastovias sąnaudas, o tiekėjas pats pateikia pasiūlymą tik pagal kintamas sąnaudas, nes jo pastovios sąnaudos yra įskaičiuojamos į šilumos tarifą. Iš esmės situacija tokia yra - gaunasi, kad gamintojai turi konkuruoti su visomis sąnaudomis su šilumos tiekėjais, kurie konkuruoja, įtraukdami tik kintamas sąnaudas - kuro kainą, elektros, vandens kainas“, - BNS aiškino D. Jasas.

Komisijos narys teigė, kad patvirtinus naują metodiką, tiekėjams iš tarifo bus dengiamos tik sąnaudos, būtinos šilumos tiekimui bei rezervinėms elektrinėms išlaikyti. Kitaip tariant, jiems bus skiriama pinigų trąsų išlaikymui, tačiau gamybą jie turės išlaikyti iš parduotos šilumos.

„Mes šilumos tiekėjui nebekompensuosime visų pastoviųjų sąnaudų, o kompensuosime tik dalį jų, kurios yra būtinos tiekimo patikimumui, o jeigu šilumos tiekėjas nelaimės dėl efektyvumo aukciono, su gamyba susijusios pastovios sąnaudos nebus kompensuojamas“, - tikino D. Jasas.

Pasak jo, šilumos tiekėjų gąsdinimas didėsiant kainoms kelia abejonių - jie teigia, kad šiluma brangs net ir vasarą, kai konkurencija visur yra aršiausia.

„Penktadienį turėjome diskusiją su šilumos tiekėjais, jie pateikė tuos skaičius, mes juos analizuojame.

Dar neturime galutinių išvadų, bet yra keli momentai dėl pačių prielaidų. Keistas vertinimas, kai teigiama, kad nešildymo laikotarpiu pabrangs superkamos šilumos kaina. Mes suprantame, kad nešildymo sezono laiku poreikis mažas, o gamintojų daug, tai konkurencija vasarą ypatingai didelė. Neturime kol kas informacijos, kokiomis prielaidomis jie rėmėsi“, - BNS sakė D. Jasas.

Komisijos narys taip pat tikino, kad bus nustatytos viršutinės kainų ribos, todėl kainos negalės staiga šokti į viršų: „Mes nustatome, kokia galėtų būti viršutinė kainos riba, kad negalėtų iš vartotojų prašyti daugiau“.

Nepriklausomi gamintojai laukia naujos tvarkos

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos vadovas Vytautas Kisielius teigia, kad dėl naujos tvarkos šiluma ne tik nebrangs, o dar ir atpigs.

Vytautas Kisielius
Vytautas Kisielius
© Asmeninis archyvas

Asociacijos skaičiavimais, vien Kaune šiuo metu vartotojai už šilumą permoka 2 mln. eurų per metus.

„Mūsų skaičiavimais, praėjusį šildymo sezoną vien Kaune vartotojai permokėjo daugiau nei 2 mln. eurų. Nauja tvarka leis vartotojams išvengti niekuo nepagrįstų permokų ir kasmet vis augančių šilumos tiekėjų pelnų.

Šilumos tiekėjai spekuliuoja melaginga informacija apie nepriklausomų gamintojų pelnus. Kaip jau esame minėję anksčiau, visi be išimties gamintojai, veikiantys Kauno mieste, per 2016 metus patyrė tik nuostolius“, - BNS teigė V. Kisielius.

Pasak jo, šiuo metu nepriklausomi gamintojai realiai konkuruoja tik tarpusavyje, nes tiekėjai turi galimybę be konkurencijos pasiimti didžiąją rinkos dalį.

„Pastovūs šilumos tiekėjų kaštai yra įtraukti į tarifą vartotojams ir kompensuojami automatiškai - be konkurencijos, todėl norint laimėti aukcioną jiems tereikia pasiūlyti kainą, kuri padengtų biokuro įsigijimo kaštus. (...) Galiojantis reguliavimas sukuria sąlygas šilumos tiekėjmas nuolatos laimėti aukcionus ir turėti garantuotą supirkimą.

Pabrėžiu, nepriklausomi gamintojai konkuruoja tik tarpusavyje ir tik dėl rinkos dalies likučio“, - tikino nepriklausomų gamintojų atstovas.

Pernai Lietuvoje veikė 43 nepriklausomi gamintojai, kurie trečiąjį ketvirtį pardavė 35 proc. visos tiekėjų patiektos šilumos.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Energetikos ministerija tikisi taikiai susitarti su vokiečiais (1)

Kovo pradžioje netikėtai paskelbtas Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno sprendimas...

„Gazprom“ apskųs Ukrainos jam skirtą 5,4 mlrd. eurų baudą tarptautiniame teisme (4)

Rusijos dujų gigantas „Gazprom“ pranešė, jog ruošiasi tarptautiniame arbitraže apskųsti...

Baltijos šalys ir Lenkija Briuselyje sutarė dėl sinchronizacijos (13)

Baltijos šalių ir Lenkijos vadovai ketvirtadienį Briuselyje sutarė dėl Baltijos šalių...

Vaičiūnas tikisi daugiau dujų iš JAV (36)

Artimiausiais metais iš Jungtinių Amerikos Valstijų galima tikėtis daugiau dujų, o Lietuva gali...

Elektrą ir dujas gyventojams ateityje tieks viena „Lietuvos energijos“ tiekimo įmonė (21)

Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ , grynindama veiklas ir...

Top naujienos

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo (1)

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (28)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Orai: po šio savaitgalio gražių orų gali tekti laukti ilgai

Savaitgalis bus malonus: vyrau sausi ir pavasariškai šilti orai. Deja, bet paskutinė kovo savaitė...

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (87)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (52)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (142)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (39)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (151)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (51)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...

Maskvos derbyje – „Žalgirui“ palanki CSKA pergalė prieš „Chimki“ (37)

Eurolygos 28-ojo turo penktadienio rungtynių ciklas startavo Rusijoje, kur Maskvos srities...