Ne visi sostinės gyventojai pasiryžę mažinti šildymo sąskaitas investuodami į šilumos vartojimo sumažinimą. Nors ėmusis priemonių, šilumos vartojimas galėtų sumažėti ir iki 40 proc., kai kurių butų savininkai atsisako prisidėti prie tokio rezultato ir imasi gudrybių, dėl kurių viso daugiabučio gyventojams tenka mokėti daugiau, pastebi Vilniaus savivaldybės atstovai.
© DELFI / Tomas Vinickas

Nelegalus remontas kenkia kaimynams

Tai paaiškėjo palyginus dviejų sostinės daugiabučių gyventojų šilumos suvartojimo kiekį. Vilniaus savivaldybės surengtoje dviejų sostinės namų šildymo punktų apžiūroje specialistai kalbėjo, kad dėl didelių šildymo sąskaitų iš dalies gali būti kalti ir patys kai kurių namų gyventojai. Kai kurie jų nesutinka imtis priemonių šilumos suvartojimui sumažinti, tačiau manomai nelegaliai vykdo veiksmus, kurie jį netgi padidina – nepranešdami patys įsirengia papildomus radiatorius, grindinį šildymą ar netgi oranžeriją balkone. Dėl to kaimynams už šildymą gali tekti mokėti daugiau.

„Sakysime, pasidaro grindinį šildymą nuo karšto vandens stovo, vadinasi, vienam kubiniam metrui vandens suvartojama daug daugiau energijos. Kitas dalykas, prisistačius daug radiatorių, apsišildžius. Moka visi pagal kvadratūrą, tačiau pas vieną yra 28 laipsniai temperatūros, o pas kitą – tik 16 - 18 laipsnių“, - sakė Būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Specialistas taip pat pastebėjo, kad yra ir tokių, kurie, pavyzdžiui, įsirengia oranžerijas – tai taip pat padidina šilumos suvartojimą. „Patys gyventojai, sugadindami šilumos sistemas, kaltina valdžią ir visus kitus dėl to, kad reikia daug mokėti už suvartotą šilumą“, - nurodė jis.

Jo teigimu, patikrinti, ar vykdomi nelegalūs veiksmai, iš tiesų nėra taip paprasta. „Žmonės skundžiasi šilumos suvartojimu, tai reiškia, kad daug moka už šilumą, o patys kalti dėl to, kad nesikreipia nei į vadybininką, nei į šilumos tiekėją (...), - sakė J. Antanaitis, kalbėdamas apie vieną, itin dideliu šilumos suvartojimu pasižymintį Senamiesčio namą. - Kada jis (vadybininkas – DELFI) nori ateiti į butą ir patikrinti, ar viskas tvarkoje, padaryti šilumos tinklų reviziją, jie tiesiog neįsileidžia į butą“.

Didžiausias šilumos suvartojimas – Senamiestyje

Didžioji dalis itin didelius šilumos suvartojimu pasižyminčių namų – Vilniaus senamiestyje. Vienas iš jų - Arklių g., kur per metus šilumos suvartojimas padidėjo net 27 proc. Remiantis „Vilniaus energija“ pateikta informacija, jei praėjusių metų lapkritį už 1 kv m vidutinė šildymo kaina name siekė 8,29 Lt, šiemet už tokio pat ploto apšildymą teko sumokėti 10,08 Lt, nors vidutinė mėnesio temperatūra ir buvo aukštesnė. Tuo metu prieš dvejus metus namo gyventojams teko mokėti bene perpus mažiau nei šiemet – tik 5,08/1 kv.m.

Pasak „Senamiesčio ūkio“, administruojančio namą, atstovų šiame name žmonės atsisakė atlikti namo energetinį auditą, kuris leistų numatyti konkrečias taupymo priemones. Šilumos suvartojimas šiemet išaugo net 27 proc., nors paties šiluminio mazgo renovacija buvo atlikta.

Šildymas Vilniuje: namai panašūs, o sąskaitos skiriasi dvigubai
Juozas Antanaitis
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasak J. Antanaičio, į šilumos vartojimo sumažinimą kai kurie gyventojai neinvestuoja dėl skirtingų priežasčių. „Gali būti dvi priežastys: niekas nieko nedaro ten, kur yra daug socialiai remtinų žmonių ir jiems apmoka valstybė ir jie nesuinteresuoti kažką daryti, ir atvirkščiai, name, kur daugumą sudaro turtingi žmonės, kurie pasidarę oranžerijas, sakysime, balkonuose, grindinius šildymus. Jokiu būdu jie taip pat nenori, kad kažkas matytų ir atstatytų tą šildymo sistemą tokia, kokia ji turi būti, nes sugeba išsimokėti, ką sunaudoja. Dar daugiau – jiems dalį apmoka valstybė, per socialinę remtiną pagalbą, nes už jų suvartotą šilumą moka ir neturtingas, ir turtingas, o neturtingam apmoka valstybė – tai yra mes visi“, - sakė J. Antanaitis.

DELFI primena, kad praėjusių metų lapkritį 3000 daugiabučių nebuvo administruojami efektyviai ir šilumos suvartojimas juose, lyginant su 2010 m. lapkričiu didėjo.

„Bendrai pažiūrėjus, miesto mastu, maždaug du trečdaliai namų suvartojo mažiau negu praeitais metais. Tai galbūt buvo ir dėl savivaldybės skatinimo iniciatyvos, kadangi mes dar šių metų vasarą buvome priėmę sprendimą ir įpareigojome administratorius geriau pasiruošti šildymo sezonui, atlikti tam tikrus veiksmus išsaugant šilumą“, - apie šių metų situaciją kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamento direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Karosas.

Investavus – mažesnės šildymo sąskaitos

Šildymas Vilniuje: namai panašūs, o sąskaitos skiriasi dvigubai
© DELFI / Tomas Vinickas

Ėmusis priemonių šilumos suvartojimui sumažinti, šildymo sąskaitas sostinės gyventojai gali sumažinti ir iki 40 proc. Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis, šių metų lapkritį, palyginus su praėjusiais metais, apie 90 proc. namų (iš 200, kurių šilumos suvartojimas buvo itin didelis – DELFI) šilumos suvartojimas sumažėjo nuo kelių iki keliasdešimties procentų.

Daugumoje jų buvo patikrinti ir apšiltinti šildymo ir karšto vandens vamzdynai, užsandarintos durys ir langai, iš dalies subalansuotos šildymo sistemos, sureguliuotas temperatūrinis grafikas.

Šilumos suvartojimo mažinimo priemonių ėmęsi J. Basanavičiaus g. namo gyventojai šiemet taip pat sutaupė. Praėjusių metų lapkritį jie už 1 kv. m apšildymą vidutiniškai turėjo mokėti 6,39 Lt, o šių – 5,34 Lt. Tiesa, norėdami sumažinti šilumos suvartojimą, visi namo gyventojai kartu turėjo investuoti apie 80 tūkst. litų.

„Labai svarbu, kad šio namo gyventojai patys suprato, kad tai yra jų turtas, kad jie turi investuoti į savo turtą ir sutiko su administratoriaus pasiūlymais. Naujai izoliavome vamzdyną, buvo apšiltintas stogas, įstatyti nauji langai ir durys, netgi rūsio langeliai pakeisti. Bendromis pastangomis sutaupė šilumos, padidėjo ir turto vertė“, - sakė „Naujamiesčio būsto“ direktorė Aurelija Dapkūnienė.

Šilumos suvartojimą sumažinti norintys gyventojai turėtų žinoti, kad tam gali būti taikomos įvairios priemonės – langų ir durų sandarinimas, specialus vėdinimas, kambario baldų išdėstymas neužstatant radiatorių ar nudažant juos šviesia spalva.

„Žmonės savo namuose gali patys atlikti kai kuriuos darbus – užsisandarinti langus, duris, prie radiatorių įsirengti šilumą atspindinčius ekranus. Kiekvienas toks veiksmas gali padėti sutaupyti pinigų ir suteikti tam tikrą komfortą“, - sakė K. Karosas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Naftos grupės“ vadovai apskundė teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes (10)

Išskirtines sąlygas krauti naftos produktus per valstybės valdomą naftos krovos bendrovę...

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (57)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (332)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (3)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (823)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (26)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (56)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (809)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (60)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (3)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (4)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...