aA
Toks vienašališkas premjero sprendimas kelia tam tikrų abejonių, laidoje „DELFI diena“ sako buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Anot jo, visa tai gali būti susiję ir su artėjančiais Prezidento rinkimais.

Premjero Sauliaus Skvernelio siūlymas paraginti Baltarusiją Astravo AE paversti dujomis kūrenama jėgaine susilaukė milžiniškos kritikos. Ar tikrai pasiūlymas realus, o gal tik rinkiminis manevras? Apie tai „DELFI dienoje“ - pokalbis su A. Sekmoku ir Vyriausybės vicekancleriu Deividu Matulioniu.

„Kiekvienas siūlymas yra toks, kuris gali susilaukti palaikymo ir kritikos. Tai nieko nestebina, bet noriu pabrėžti, kad prieš porą savaičių buvo priimta Lietuvai labai svarbi konvencija. Ji buvo pažeista ir tai buvo konstatuota. Astravo AE parinkta vieta pažeidžia tos konvencijos nuostatas ir tai yra mūsų pergalė. Į tą kreipimąsi reikėtų žiūrėti kiek plačiau: ar nori Baltarusija turėti savarankišką energetikos politiką, nes dabar energetika yra priklausoma tik nuo vienos šalies. Taigi turėkime omenyje platesnį pasiūlymą. Mes tiesiog bandome pasiūlyti išeitį. (…) Negalvokite, kad čia premjeras sugalvojo ir paskelbė. Tai buvo aptartas klausimas. Kalbant apie atomines elektrines, tai yra konkretūs atvejai. Vienas atvejis yra Jungtinėse Amerikos Valstijose“, - „DELFI dienoje“ sakė Deividas Matulionis.

Sekmokas: Skvernelis nelabai supranta, ką jis dėl Astravo pasiūlė
© Sputnik / Scanpix

Tuo tarpu buvęs energetikos ministras A. Sekmokas svarsto, kodėl šis premjero pasiūlymas nebuvo apsvarstytas platesniu mastu. Anot jo, yra net keli galimi tokio S. Skvernelio pasiūlymo paaiškinimai.

Žinoma, kad gali būti susiję su rinkimais. Gali būti iškeltas šūkis „pirkime pigią elektrą ir visiems bus pigiau“. O prezidentės pastebėjimas, kad nereikia prekiauti saugumu, iš tiesų reiškia tai, kad, jeigu Baltarusija pradės tam tikras derybas, tam tikras diskusijas, išsakys Lietuvai, kad mes esame pasiruošę kalbėtis, bet jūs nebekelkite to klausimo tarptautiniu formatu, neagituokite kitų šalių.
A. Sekmokas

„Pirmiausia turbūt toliau ginčytis, ar tas pasiūlymas protingas, nėra prasmės, nuomonės skiriasi, ekspertų nuomonių yra įvairių. (…) Aš manau, kad mes turėtume kalbėti ne apie tai, kiek tas yra realu, mes turėtume kalbėtis apie tai, kiek Baltarusijai tai bus naudinga. Taip pat turėtume kalbėti apie tai, kokios priežastys ir tikslai nulėmė tokį sprendimą. Galima svarstyti taip: vienas atsakymas būtų toks, kad tai yra tiesiog šventas naivumas ir premjeras nelabai supranta, ką jis pasiūlė. Tai atrodytų nelabai solidu Lietuvos atžvilgiu. Aišku, šį variantą, kad jis pagrįstas, būtų sunku suprasti. Premjeras turi daug patarėjų, pati Energetikos ministerija galėtų vertinti. Čia, matyt, šventu naivumu būtų pateisinti sunku. Galimas ir kitas paaiškinimas, kad galbūt tas pasiūlymas turi kitų tikslų. Kokie jie? Galime spėlioti. Viena iš prielaidų, kad Lietuva vykdo rekonstrukciją Ignalinos-Utenos pastočių su tiesioginėmis linijomis iš Astravo. Tie projektai yra 30 milijonų vertės, ir jie užtikrina elektros srautus į Lietuvą iš Astravo. Galime tik spėti, kad premjero pasiūlymas bus atmestas ir tada pozicija bus tokia: jeigu nepriims pasiūlymo, tada svarstys apie pirkimą. Tokia grėsmė, aš manau, egzistuoja“, - laidoje „DELFI diena“ sako A. Sekmokas.

Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas
© DELFI / Karolina Pansevič

Jam prieštaraujantis D. Matulionis teigia priešingai – tokios kalbos tikrai nevyksta, tvirtina jis.

„Aš manau, kad tokios grėsmės tikrai nėra. Galiu patvirtinti, kad apie tai nėra net kalbos. Įstatymas, kuris yra priimtas dėl nepirkimo, jis galiojo ir galios, kai pradės veikti ši Astravo AE. Dėl tų pastočių ir linijų situacija yra tokia, kad mes judame taip pat su sinchronizacijos projektu. Artimiausiu metu linija bus atjungta, tačiau Lietuvoje mes turėtume stiprinti jungtis. Tas stiprinimas yra susijęs su sinchronizacija, o ne su siekiu kada nors pirkti iš Astravo AE. Ranką prie širdies pridėjęs galiu pasakyti, kad apie tai net negalvojama“, - sako D. Matulionis.

Replikuodamas į D. Matulionio žodžius, A. Sekmokas sako, kad premjero požiūris gali būti visai kitoks nei D. Matulionio.

„Aš manau, kad pirmiausia toks klausimas turėtų būti svarstomas Vyriausybės posėdyje, dalyvaujant daugumai Vyriausybės narių. Toks vienašališkas premjero sprendimas kelia tam tikrų abejonių. Žinoma, aš tikiu gerbiamu Deividu, kad jis tiki, jog pozicijos nebus keičiamos, bet tai yra D. Matulionio įsitikinimas, premjero požiūrį mes šiandien girdėjome.

Deividas Matulionis
Deividas Matulionis
© DELFI / Karolina Pansevič

Aš įžvelgiu jau tam tikras rizikas vien dėl to, kad toks pasiūlymas buvo teiktas. Šiandien mes matome labai aiškiai nubrėžtą poziciją, kad atominė elektrinė yra nesaugi, ji pažeidžia tarptautines konvencijas ir ji veikti negali“, - laidoje sako A. Sekmokas.

Paklaustas, ar negali toks S. Skvernelio sprendimas būti susijęs su rinkimais, A. Sekmokas tai patvirtino. Buvęs ministras net neabejoja – tikrai gali. Šiame kontekste ir prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžiai skamba labai suprantamai, tvirtina A. Sekmokas.

Aš manau, kad pirmiausia toks klausimas turėtų būti svarstomas Vyriausybės posėdyje, dalyvaujant daugumai Vyriausybės narių. Toks vienašališkas premjero sprendimas kelia tam tikrų abejonių. Žinoma, aš tikiu gerbiamu Deividu, kad jis tiki, jog pozicijos nebus keičiamos, bet tai yra D. Matulionio įsitikinimas, premjero požiūrį mes šiandien girdėjome.
A. Sekmokas

„Žinoma, kad gali būti susiję su rinkimais. Gali būti iškeltas šūkis „pirkime pigią elektrą ir visiems bus pigiau“. O prezidentės pastebėjimas, kad nereikia prekiauti saugumu, iš tiesų reiškia tai, kad, jeigu Baltarusija pradės tam tikras derybas, tam tikras diskusijas, išsakys Lietuvai, kad mes esame pasiruošę kalbėtis, bet jūs nebekelkite to klausimo tarptautiniu formatu, neagituokite kitų šalių. Gali taip būti, kad Baltarusija sakys, kad atsižvelgs į Europos Komisijos pastabas dėl saugumo, bet jūs būkite malonūs ir nebeblokuokite. Kokia bus tada pozicija Vyriausybės? Nežinia, bet tokį kontekstą aš matau“, - laidoje „DELFI diena“ sakė A. Sekmokas.

Primename, kad Baltarusija, Rusijos atominės energetikos įmonės „Rosatom“ padedama, stato AE už 20 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Statybas, teikdama paskolas, iš esmės finansuoja Rusija. Oficialiuose planuose skelbiama, kad pirmasis reaktorius turėtų būti paleistas 2019 metais.

Vasario pradžioje Ženevoje patvirtintos Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) konvencijos išvados dėl Astravo AE.

Konvencijos šalys patvirtino, kad Baltarusija, statydama Astravo AE, netinkamai parengė poveikio aplinkai vertinimo dokumentaciją, netinkamai įvertino aikštelių alternatyvas, netinkamai konsultavosi su poveikį patirsiančiomis šalimis ir netinkamai priėmė galutinį sprendimą dėl elektrinės statymo, nepagrįsdama aikštelės pasirinkimo.

Praėjusią savaitę ministras pirmininkas S. Skvernelis pranešė, kad artimiausiu metu pateiks Baltarusijos valdžios atstovams pasiūlymą Astravo AE infrastruktūrą panaudoti gamtinėmis dujomis varomai elektrinei plėtoti.

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
© DELFI / Karolina Pansevič

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tada sakė nežinantis apie S. Skvernelio planą dėl Astravo AE. Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad Lietuvos tikslas yra uždaryta Astravo AE, o mėginimas prekiauti žmonių saugumu, kaip įvardijo prezidentė, yra nepateisinamas.

„Astravo AE ant nesaugios aikštelės nebus saugi, ir visiškai aišku, kad Lietuvos tikslas - ją uždaryti. Ir visos kalbos, ir mėginimas prekiauti Lietuvos žmonių saugumu yra nepateisinamas šiandien ir niekada nebus pateisintas“, - sakė D. Grybauskaitė.

Kiek anksčiau ketvirtadienį Vyriausybė pranešė, kad premjeras laišku kreipėsi į Baltarusijos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoj Astravo atominės elektrinės (AE) plėtoti modernią dujinę elektrinę.

Sulaukė kritikos

Premjero kritikai teigia, kad planas yra nerealus nei techniškai, nei politiškai, ir sieja jį su S. Skvernelio dalyvavimu prezidento rinkimuose.

Iki šiol Lietuvos pareigūnai siekė sustabdyti projektą blokuojant elektros importą Europos Sąjungos (ES) lygiu, bet nesulaukė ES institucijų ir kitų valstybių paramos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
3.7917
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Praėjusią savaitę elektros kaina augo visose Baltijos šalyse

Praėjusią savaitę elektros energijos kaina išaugo visose trijose Baltijos šalyse . Lietuvoje...

Europos Komisija patvirtino paramą atsinaujinančios energetikos plėtrai Lietuvoje

Europos Komisija pritarė paramos schemai, kuri toliau leis intensyviai plėtoti atsinaujinančią...

Siūlo keisti branduolinės energetikos objektų saugos įvertinimo tvarką

Energetikos ministerija trečiadienį Vyriausybės posėdyje siūlys pritarti branduolinės...

Išsiskyrė nuomonės dėl SGD pirkimo iš Rusijos „Novatek“: klaida ar konkurencijos didinimas (143)

Lietuvos valstybės valdomai įmonei per tarpininką įsigijus Rusijos dujų bendrovės...

Baltarusija ieško alternatyvos rusiškai naftai: importuos per Lietuvos arba Latvijos uostus (24)

Baltarusija tikisi šiemet pradėti importuoti naftą ne iš Rusijos ir jau derasi su Lietuva ir...

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Dvi žinios konservatoriams: viena gera, kita – tradiciškai (81)

„Lietuvos ryto“ savaitgalį paskelbti „Vilmorus“ naujausios apklausos duomenys...

Stasys Jakeliūnas: kol kas lieku „Revolut“ klientu (1)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį pritarė tam, kad Seimas turėtų kreiptis į...

Abiturientų nuotaikos po pirmojo egzamino: pasakojo apie gautas temas ir džiaugėsi – jokio streso (12)

Trečiadienį abiturientams prasidėjo brandos egzaminų sesija. Pirmasis išbandymas – užsienio...

Paskutinis priminimas dirbantiems savarankiškai: nesusimokėjus užgrius rūpesčiai (25)

Pajamų deklaravimo laikotarpiui artėjant pabaigos link „Sodra“ primena, kad pernai...

Valančiūnas – apie trenerio atleidimą, „Žalgirio“ gerbėjus ir žaidimo rinktinėje alkį (2)

Praėjusią savaitę iš JAV parskridęs Jonas Valančiūnas antradienio vakarą svečiavosi...

Apie naują universitetų reformą pasakė paprastai: tai – didžiausias nesusipratimas (315)

Jei paklaustume ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus, kiek Lietuvai reikia...

Nuo netinkamos kūdikio pozos iki replių: ginekologas išsamiai aptarė dažniausias gimdymo komplikacijas

Reikia sutikti, kad ir kiek skaitysi knygų, kad ir kaip sveikai gyvensi, gimdymo eigos nenuspėsi. Ir...

Viena stilingiausių šalies moterų Karolina Meschino: galiu užsidėti ir 1,50 Eur kainuojantį drabužį (47)

Socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino vadinama viena stilingiausių šalies merginų....

Naktį Kaune nežinomas geradaris išgelbėjo padegtą automobilį (3)

Trečiadienio rytas kauniečiui Vytautui prasidėjo nelinksmai – pabudęs sužinojo, kad jo...

JAV ir Meksikos pasienyje – pavojingas incidentas: Meksikos kariai nuginklavo JAV karį (32)

Atokiame Teksaso rajone JAV ir Meksikos pasienyje įvyko incidentas tarp abiejų šalių karių,...