Siūlomu projektu numatoma, kad Seimas atšauktų vasarį priimtą AE įstatymą, įteisinantį nacionalinio investuotojo į naują AE įteisinantį „Leo LT" kūrimą, "(…) atsižvelgdamas į visuomenėje kilusias diskusijas ir abejones dėl AE įstatyme pasirinkto nacionalinio investuotojo formavimo būdo bei į prezidento išsakytas abejones dėl Lietuvos visuomenei likusių įtarimų dėl galimai neskaidraus privataus investuotojo parinkimo formuojant nacionalinį investuotoją, neparengtų naujos AE efektyvumo studijų bei valstybės interesų tinkamo atstovavimo".

Inicijuojamu įstatymo projektu taip pat siūloma numatyti, kad visi anksčiau Vyriausybės su „NDX energija" sudaryti susitarimai, įskaitant ir susitarimus dėl nacionalinio investuotojo, pripažįstami netekusiais galios.

Projekte yra likusios ir kai kurios jau pasenusios nuostatos, pavyzdžiui, numatant, kad „Vyriausybės derybos su VST valdančia „NDX energija" nutraukiamos".

DELFI primena, kad derybos su „NDX energija" jau yra pasibaigusios, be to, baigtas ir nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę „Leo LT" įsteigimas, paskirta bendrovės vadovybė bei stebėtojų taryba.

Įstatymo projekte numatyti ir įpareigojimai Vyriausybei paskirti ir suteikti visus įgaliojimus atstovui deryboms su Latvija, Estija, Lenkija ar kitomis valstybėmis ir siekti kuo skubiau sudaryti sutartis dėl elektros perdavimo jungčių į Lenkiją ir Švediją statybos.

Vyriausybė, kaip siūloma projekte, būtų įpareigota paskirti įgaliotą atstovą deryboms su Latvija, Estija, Lenkija ar kitomis valstybėmis, kuris tęs konsultacijas dėl naujos AE statybos. Be to, ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo 1 d. Vyriausybė turėtų parengti naujos AE statybos ir tolesnio valdymo kaštų, tinkamiausio finansavimo, numatomos elektros pardavimo kainos vartotojams bei poveikio aplinkai studijas.

"Lietuvos Vyriausybė suformuos nacionalinio investuotojo bendrovę, įgyvendinsiančią svarbiausius energetikos projektus. Šioje bendrovėje valstybei priklausys ne mažiau nei 2/3 akcijų. Vyriausybė gali nuspręsti skelbti viešą konkursą privatiems investuotojams (įskaitant ir privačius asmenis) pritraukti, jei valstybės išteklių nepakaks energetiniams projektams įgyvendinti.

Tokiu atveju turi būti užtikrinama, kad nė vienas privatus investuotojas tiesiogiai ar per susijusius asmenis negalės įsigyti daugiau nei 5 proc. nacionalinio investuotojo bendrovės akcijų", - rašoma projekte.

DELFI primena, kad Seimas vasario pradžioje pritarė nacionalinio investuotojo kūrimui kartu su privačia „VP grupei" priklausančia bendrove „NDX energija". Už šį projektą balsavo 63 Seimo nariai.

AE įstatymo atšaukimą numatantį projektą parašais parėmė 16 parlamentarų – opozicinių „Tvarkos ir teisingumo" bei Tėvynės sąjungos - LKD narių, taip pat mišriai Seimo narių grupei priklausąs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius.

Parlamentarai siūlo minėtą projektą svarstyti skubos tvarka.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės