aA
Seimas ragina Vyriausybę imtis visų reikalingų diplomatinių, teisinių, techninių priemonių, kad nesaugios Baltarusijos Astravo rajone statomos atominės elektrinės statyba būtų sustabdyta.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Už tokią rezoliuciją ketvirtadienį balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 28 parlamentarai.

Priimtu dokumentu Vyriausybė taip pat raginama nedelsiant ir kategoriškai pareikšti kaimyninei valstybei Lietuvos valią, kad šiai nesaugiai elektrinei nebus leista naudotis Lietuvos elektros energetikos sistema, į Lietuvos elektros sistemą jokiomis sąlygomis nebus įleidžiama šioje atominėje elektrinėje pagaminta elektra ir nebus leidžiama jos parduoti Lietuvos elektros rinkoje.

Kaip tvirtinama rezoliucijoje, Baltarusija visai šalia Lietuvos sienos Astravo rajone sparčiai stato atominę elektrinę, pažeisdama tarptautines Espoo ir Orhuso aplinkosaugos konvencijas, o šio projekto poveikio aplinkai vertinimo ataskaita iki šiol nebuvo tinkamai pristatyta Lietuvos visuomenei ir nebuvo atsakyta į Lietuvos keliamus klausimus. Dokumente pažymima, kad vieta atominei elektrinei statyti buvo pasirinkta politiniu sprendimu ir nesilaikant tarptautinių TATENA rekomendacijų bei pažeidžiant geros kaimynystės principus.

Seimas pripažįsta, kad 50 kilometrų nuo sostinės Baltarusijos Astravo rajone statoma atominė elektrinė kelia didelę grėsmę Lietuvai ir Vilniui, nes yra statoma pernelyg arti sostinės ir pažeidžia Branduolinės saugos konvencijos principą, reikalaujantį derinti aikštelių branduolinėms jėgainėms statyti parinkimą su kaimyninėmis valstybėmis ir įvertinti jėgainių poveikį bei galimą žalą kaimyninių valstybių žmonėms, gamtinei ir urbanistinei aplinkai.

Priimta rezoliucija Vyriausybė raginama iki 2016 m. birželio 1 d. parengti ir pateikti Seimui konkrečių Vyriausybės veiksmų planą, kuriais ji įgyvendintų šios rezoliucijos nuostatas.

Šiais metais minimos prieš 30 metų įvykusios Černobylio branduolinės avarijos metinės. Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į avarijos Černobylio atominėje elektrinėje pasekmes, kai 30 kilometrų spinduliu suformuota apsaugos zona tebėra viena labiausiai radioaktyviomis medžiagomis užteršta vieta pasaulyje, o iš viso buvo užteršta apie 50 tūkst. kvadratinių kilometrų žemės.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius džiaugiasi, kad Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl Černobylio atominės elektrinės avarijos 30-ųjų metinių bei Baltarusijos Astravo rajone statomos atominės elektrinės keliamo pavojaus Lietuvai ir siūlymo Vyriausybei imtis visų reikiamų veiksmų grėsmei sumažinti“.

„Rezoliucija siunčiame aiškų signalą Rytų kaimynėms, kad šiai nesaugiai elektrinei nebus leista naudotis Lietuvos elektros energetikos sistema ir jos rezerviniais pajėgumais, į Lietuvos elektros sistemą jokiomis sąlygomis nebus įleidžiama šioje atominėje elektrinėje pagaminta elektra“,– pažymi A. Kubilius.

Pasak Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio, iš sudėtingos situacijos, kurioje šiandien yra atsidūręs Astravo atominės elektrinės klausimas, padėtų išeiti principinga Lietuvos užsienio politika, bendradarbiavimas su Europos Sąjunga ir aktyvios derybos su Baltarusija.

„Gaila, jog, nepaisant jau daug metų skambančių mano ir Lietuvos žaliųjų partijos raginimų, valstybinio masto veiksmais dėl Astravo atominės susirūpinta taip vėlai. Seimo rezoliucija siekiama, kad Baltarusijai būtų užkirstas kelias naudotis Lietuvos elektros sistemos rezerviniais pajėgumais ir į Lietuvos energetikos rinką nebūtų įsileidžiama Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektros energija. Pastarasis teiginys techniškai, ko gero, įgyvendinamas galėtų būti tik Lietuvai tolesnėje ateityje atsijungus nuo posovietinio Rusijos elektros žiedo, tačiau tai šiandien yra politinė žinia, kurią turėtų išgirsti ir Baltarusija, ir Rusija, ir Europos Sąjungos partnerės“, – sakė L. Balsys.

Seimo narys pasigenda aktyvios Vyriausybės ir Prezidentės užsienio politikos keliant Astravo atominės elektrinės klausimą Europos Sąjungos lygmeniu.

„Ar svarbiuose Europos Sąjungos lygmens renginiuose girdime mūsų valstybės vadovus kalbant apie visai Vakarų Europai grėsmę keliančią Astravo atominę elektrinę? Tenka kalbėti su įvairių Vakarų Europos valstybių parlamentarais – dauguma nieko nežino, kad savo pašonėje mes turime tiksinčią bombą. Kol Astravo atominės elektrinės klausimas nepasieks Angelos Merkel, Fransua Olando (Francois Hollande) ir kitų įtakingų Europos Sąjungos valstybių vadovų, kol tai netaps Europos Sąjungos darbotvarkės dalimi, tol mes patys vieni nieko nepadarysime. Panaikinus Europos Sąjungos sankcijas Baltarusijos režimui atsiveria platesnės galimybės dialogui ir konstruktyviam bendradarbiavimui. Manau, kad galėtume ne tik išnaudoti Europos Sąjungos spaudimo priemones, bet ir pasiūlyti Baltarusijai daug efektyvesnius ir pigesnius už atominę elektrinę sprendimus biomasės, saulės, vėjo energetikoje, leisiančius patenkinti šios šalies energetinius poreikius, o Lietuvai turėti naudos iš savo žinių ir technologijų eksporto“, – teigė L. Balsys.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyventojams elektra ir dujos brangs 15–20 proc. – rinkos dalyviai (133)

Elektra ir dujos buitiniams vartotojams nuo kitų metų sausio gali brangti apie 15–20 proc., teigia...

Už elektros stulpus jau išmokėta per 0,4 mln. eurų kompensacijų (17)

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ ( ESO ) penktadienį pervedė dar 200 tūkst. eurų...

Pranckietis: šilumos rinką reguliuojančios taisyklės – pasenusios (22)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad vietos valdžia turėtų būti skatinama, o ne...

Bandoma atgaivinti „Geotermos“ jėgainę (1)

Turto bankas dar kartą bando atnaujinti prieš metus sustabdytos „Geotermos“ jėgainės gamybos...

OPEC+ svarsto galimybę 2019 m. gavybą sumažinti 1–1,5 mln. barelių per dieną

Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos ( OPEC ) šalys ir jų partneriai – vadinamoji...

Top naujienos

Ligoninės „mirtininkės“: vienintelis kriterijus gali nulemti 15 ligoninių likimą (85)

DELFI pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) specialistų parengta neoficiali analizė,...

Šeimai finansų krizė nesibaigia iki šiol: įžvelgia sistemines spragas (5)

Praėjusiame dešimtmetyje Lietuvoje besipučiant nekilnojamojo turto kainų burbului, verslininkas...

ES gimė Italijos saloje, dabar jos gyventojai nori lauk (31)

Niūriai žvelgdamas į apleistą salos uostą, Ciro Alleatis nė kiek neabejoja, kas yra kaltas dėl...

Sinoptikai perspėja: šaltukas primins, kad artėja žiema (8)

Pirmadienį Baltijos regiono link savo poveikio sferą plės Skandinaviškas anticiklonas, Lietuva...

Tragiškas Celine Dion gyvenimas - lyg prakeiksmas: lydimas gedulo, persileidimų ir vyro kančių (3)

Kanadiečių dainininkės Celine Dion širdis niekuomet nepamirš velionio vyro ir buvusio...

Didžiuliai vandens kiekiai suteka į plyšius vandenyno dugne – kur jis dingsta? (1)

Jūs tikriausiai žinote, kad Žemės paviršius yra tarsi suskeldėjusio kiaušinio lukštas....

8 klaidos, kurių rudenį neišvengia dažnas sodininkas (2)

Rudenį paprastai pasijuntame išvarginti žemės ūkio darbų, todėl norime juos kuo greičiau...

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (542)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Niekam neprilygstantis česnakas: galingas antibiotikas ir daugybę negalavimų gydantis vaistas (4)

Česnakas (Allium sativum) plačiai naudojamas kaip pagardas maisto gamyboje, tačiau ir senovėje,...

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (536)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....