aA
Seimas galiausiai apsisprendė suteikti galimybę Vyriausybei pakeisti sprendimus dėl jau pradėtų statyti atliekų deginimo kogeneracinių elektrinių Vilniuje ir Kaune. Po priėmimo Mykolas Majauskas teigė, jog bus kreiptasi į prezidentę prašant vetuoti šias pataisas.
Kauno kogeneracinė jėgainė / Lietuvos energija

Naujausiomis priimtomis pataisomis, numatyta drausti statyti atliekų deginimo jėgaines arčiau nei 20 kilometrų atstumu nuo gyvenviečių. Šios pataisos turėtų paveikti Vilniuje ir Kaune jau pradėtų statyti atliekų deginimo kogeneracinių elektrinių likimą, mat jos yra artesniu nei 20 kilometrų atstumu nuo gyvenviečių. Dėl to Lietuva gali patirti milijoninius nuostolius. Jei priimtas pataisas pasirašys Prezidentė, jos įsigalios 2019 m. sausio 1 d.

Pataisos turėjo būti priimtos dar antradienį, tačiau tuomet stabdyti pataisų priėmimą paprašė Aplinkos apsaugos komiteto nariai – pirmininkas „valstietis“ Kęstutis Mažeika ir liberalas Simonas Gentvilas, nes buvo gautas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) antikorupcinis vertinimas.

Visgi neigiamas Teisės departamento ir STT pataisų vertinimas Seimo nesustabdė. Už balsavo 62 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 7.

„Šis įstatymas kelia didelį susirūpinimą. Pirmiausia stabdome valstybinius projektus dėl ko tikėtina, kad valstybė patirs ne vieną šimtą milijonų eurų nuostolį. Tai atima realią galimybę miestiečiams mokėti mažesnes sąskaitas už šildymą. Šie projektai užtikrintų, kad šildymo kainos mažėtų. Dabar tuos projektus ant ledo pastatome ir tikėtina, kad dalis jų bus neįgyvendinta. Ir dar, ir dar kartą paminame Konstituciją, nes priimti įstatymai negali galioti jau priimtiems projektams. Įstatymas turėtų nustatyti esminius ūkio subjekto veiksmus ir, jei tai esminiai, tai negali būti Vyriausybės sprendimu, o įstatymu. Mes kreipsimės į prezidentę vetuoti šį įstatymo projektą“, – po priėmimo kalbėjo Mykolas Majauskas.

„Valstietis“ Mindaugas Puidokas savo ruoštu džiaugėsi, kad priimtos pataisos rodo, jog Seimo nariams svarbi visuomenės sveikata ir aplinka, kurioje jie gyvena.

„Tai rodo, kad šioje valstybėje visuomenės sveikata ir saugios gyvenimo sąlygos vis dar prioritetas. Beveik 25 tūkst. parašų surinkta Kaune ir Vilniuje ir esame atsakingi už juos visus“, – teigė jis.

STT vertinimas sutapo su Teisės departamento

STT ir Teisės departamentas nurodė, kad remiantis Konstituciniu teismu, nustatyti esmines ūkinės veiklos sąlygas, draudimus ir ribojimus, darančius esminį poveikį ūkinei veiklai galima tik įstatymu, bet ne Vyriausybės priimamuose poįstatyminiuose teisės aktuose, vadovaujantis subjektyviais ir neapibrėžtais kriterijais.

Maža to, pastebėta, kad teisės aktai, keičiantys ar nustatantys naują ūkio subjektų veiklos ar jos priežiūros teisinį reguliavimą, paprastai įsigalioja gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 dieną, tačiau visais atvejais ne anksčiau kaip po trijų mėnesių nuo jų oficialaus paskelbimo dienos. Tai reiškia, kad įstatymas būtų priimtas daug greičiau, nepaliekant 3 mėnesių tarpo.

Vienu svarbiausių punktų STT ir Teisės departamentas nurodė, jog Konstitucinis Teismas ne kartą yra pabrėžęs, kad naujai priimtas teisės aktas neturi atgalinio veikimo galios. Tai yra, naujai priimtu teisės aktu negalima pakeisti jau priimtų sprendimų dėl kogeneracinių statymo.

„Mūsų nuomone, siekiant teisėkūros atvirumo ir skaidrumo principų įgyvendinimo, nepriklausomai nuo pasiūlymų pateikusio subjekto, turėtų būti viešai atskleistos priežastys, kodėl buvo nuspręsta pritarti ar nepritarti konkretiems pasiūlymams dėl Projekto tobulinimo“, – rašoma STT antikorupciniame vertinime, reaguojant į tai, kad Seimo Aplinkos apsaugos komitetas į minėtas pastabas nusprendė neatsižvelgti.

STT savo antikorupciniame vertinime papildomai pridėjo, kad nuostata leisti Vyriausybei priimti sprendimus atsižvelgiant į visuomenės sveikatos interesus antikorupciniu požiūriu nėra pakankama, kadangi neįtvirtinti aiškūs kriterijai.

„Manome, kad sąvoka „visuomenės sveikatos interesai“ gali būti įvairiai interpretuojama, suprantama nevienodai, gali būti nesunkiai pritaikoma siekiant pagrįsti konkretų sprendimą, todėl sprendimus dėl pradėtų atliekų deginimo įrenginių projektų tolesnio įgyvendinimo priimantis subjektas turės pernelyg plačią diskreciją. Siekiant tikslaus ir nedviprasmiško teisinio reguliavimo, mūsų nuomone, Projekte turėtų būti pateiktas aiškus „visuomenės sveikatos interesų“ apibrėžimas, nurodyti konkretūs sprendimai, kuriuos Vyriausybė turės teisę priimti pradėtų atliekų deginimo įrenginių projektų atžvilgiu ir įtvirtinti aiškūs šių sprendimų priėmimo kriterijai“, – rašoma STT vertinime.

Praėjusią savaitę Seimas du kartus, trūkstant balsų, pataisų nepriėmė.

Kogeneracinę jėgainę Vilniuje stato „Lietuvos energija“, Kaune – „Lietuvos energija“ kartu su „Fortum Heat Lietuva“. Pastaroji bendrovė jau degina atliekas Klaipėdos termofikacinėje elektrinėje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyventojams elektra ir dujos brangs 15–20 proc. – rinkos dalyviai (137)

Elektra ir dujos buitiniams vartotojams nuo kitų metų sausio gali brangti apie 15–20 proc., teigia...

Už elektros stulpus jau išmokėta per 0,4 mln. eurų kompensacijų (17)

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ ( ESO ) penktadienį pervedė dar 200 tūkst. eurų...

Pranckietis: šilumos rinką reguliuojančios taisyklės – pasenusios (22)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad vietos valdžia turėtų būti skatinama, o ne...

Bandoma atgaivinti „Geotermos“ jėgainę (1)

Turto bankas dar kartą bando atnaujinti prieš metus sustabdytos „Geotermos“ jėgainės gamybos...

OPEC+ svarsto galimybę 2019 m. gavybą sumažinti 1–1,5 mln. barelių per dieną

Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos ( OPEC ) šalys ir jų partneriai – vadinamoji...

Top naujienos

Ligoninės „mirtininkės“: vienintelis kriterijus gali nulemti 15 ligoninių likimą (270)

DELFI pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) specialistų parengta neoficiali analizė,...

Šeimai finansų krizė nesibaigia iki šiol: įžvelgia sistemines spragas (21)

Praėjusiame dešimtmetyje Lietuvoje besipučiant nekilnojamojo turto kainų burbului, verslininkas...

ES gimė Italijos saloje, dabar jos gyventojai nori lauk (81)

Niūriai žvelgdamas į apleistą salos uostą, Ciro Alleatis nė kiek neabejoja, kas yra kaltas dėl...

Eli Lake: Šiaurės Korėjos apgavystė (11)

Nuo tada, kai praėjusį birželį per viršūnių susitikimą Singapūre susipažino su Kim Jong Unu,...

Tragiškas Celine Dion gyvenimas - lyg prakeiksmas: lydimas gedulo, persileidimų ir vyro kančių (16)

Kanadiečių dainininkės Celine Dion širdis niekuomet nepamirš velionio vyro ir buvusio...

Didžiuliai vandens kiekiai suteka į plyšius vandenyno dugne – kur jis dingsta? (49)

Jūs tikriausiai žinote, kad Žemės paviršius yra tarsi suskeldėjusio kiaušinio lukštas....

Planuojantiems statybas: ką privaloma žinoti apie detaliojo ir bendrojo plano koregavimą (4)

Rinkdamiesi žemės sklypą, kuriame norėtumėte statyti savo svajonių namą ar vystyti kitą...

Kaip per 20 sekundžių sužavėti darbdavį: esminiai motyvacinio laiško rašymo principai (10)

Parašyti nepriekaištingą motyvacinį laišką – ne lengva ir daug sumanumo reikalaujanti...

Pasitelkite vieną gudrybę ir įspaudų ant kilimo neliks iš karto

Kai norisi permainų namuose, o laiko remontui nėra, pakanka perstatyti baldus – malonios permainos...

Pavojingų atliekų mūsų namuose netrūksta: kaip su jomis elgtis? (6)

Kasdieniai poreikiai kiekvienos šeimos namuose palieka po nemažą krepšelį atliekų. Dalį...