Nustatyta, kad pasiekus 2 GW įrengtąją galią tolesnė saulės elektrinių plėtra bus galima taikant eksploatavimo apribojimus.

Pasak energetikos ministro Dainiaus Kreivio, nutarimu apibrėžtos sąlygos, pagal kurias, komercinių saulės parkų plėtotojams, gaminantiems buitiniams vartotojams ir verslui bus paskirstyti saulės elektrinėms numatyti tinklo pralaidumai.

Vyriausybė patvirtino, kad iki 2030 m. saulės elektrinėms bus skiriama 4,4 GW, sausumos vėjo elektrinėms – 3,6 GW Lietuvos energetikos sistemos pralaidumų.

Iš saulės energijai skirto tinklo dalies, 2,4 GW palikti gaminantiems vartotojams – gyventojams, kurie jau įsirengė ar dar ketina įsirengti saulės jėgainę ar nutolusio parko dalį, verslui, savivaldybių įstaigoms ir viešosioms įstaigoms bei energetinėms bendrijoms.

Likę 2 GW skirti komercinių saulės parkų plėtotojams.

„Nutarimais siekiame užtikrinti tolesnę saulės elektrinių plėtrą ir sąlygas subalansuotam elektros tinklo išnaudojimui, taip pat strateginių šalies ir Vyriausybės tikslų įgyvendinimą“, – Energetikos ministerijos pranešime cituojamas jos vadovas Dainius Kreivys.

„Esami laisvi pralaidumai bus paskirstyti labiausiai pažeidžiamoms grupėms, kurioms Energetikos ministerija yra užtikrinusi finansavimą“, – teigė energetikos ministras, turėdamas omenyje gaminančius vartotojus.

Ministerijos pranešime taip pat teigiama, kad suteikus galimybę elektros tinklų operatoriams lanksčiau reaguoti į rinkos poreikius, įgyvendinant minėtas nuostatas, bus užtikrintas efektyvus elektros tinklų išnaudojimas.

Lietuvos elektros perdavimo tinklų operatoriaus „Litgrid“ direktorius Rokas Masiulis yra sakęs, kad atnaujintame Pasinaudojimo elektros tinklais apraše numatyta, kad komercinių saulės parkų generacija būtų apribojama tik jei tinkle bus viršytas 4,4 GW pajėgumų limitas.

ELTA primena, kad pernai vasarą Seimui priėmus atsinaujinančios energetikos plėtrą palengvinusį „proveržio paketą“, komercinių saulės jėgainių plėtotojai sukritikavo įsiteisėjusiame projekte paliktą išlygą, kad komercinių saulės parkų suminė galia negali viršyti 2 GW ribos.

Plėtotojų teigimu, tokiam apribojimui nėra techninių priežasčių, dėl jo komercinių saulės jėgainių plėtra Lietuvoje nevyksta jau metus, o dėl jo Lietuva gali prarasti apie 3 mlrd. eurų investicijų.

D. Kreivys yra teigęs, kad apribojimai komercinių saulės jėgainių plėtotojams būtini, kad galios tinkle būtų tinkamai paskirstytos visiems vartotojams, tinklo pajėgumų nepritrūktų gyventojams, verslui ir savivaldybėms.

„Tinklas nėra begalinis, guminis. Yra 4,4 GW ir jei bus paduodama daugiau, tinklas sudegs. 2 GW ribos panaikinimas reiškia, kad atimsime galias iš kitų – žmonių, kurie nori pasistatyti elektrinę, verslo ar savivaldybės“, – šį mėnesį kalbėjo D. Kreivys.

Pataisas, kuriomis siūloma 2 GW kvotą išbraukti iš įstatymo yra pateikusi Seimo narių grupė, o Konstitucinis Teismas šį mėnesį priėmė nagrinėti kitos parlamentarų grupės pateiktą skundą, kuriame tikinama, kad šis apribojimas pažeidžia Konstituciją.