Alytiškiams vandenį tiekianti ir nuotekas tvarkanti bendrovė „Dzūkijos vandenys” šią žiemą jau gavo 274 iškvietimus likviduoti užšalimus trasose. Tokio didelio iškvietimų dėl užšalimų skaičiaus vandens tiekėjai neprisimena.
© "Alytaus naujienų" nuotr.

Pasak „Dzūkijos vandenų” direktoriaus pavaduotojo gamybai Rimanto Mockaus, šią žiemą užšalimai bendrovę kankina kaip reikiant, tačiau kiekvienas pranešimas apie juos yra registruojamas, kiekvienas skambutis įrašomas, fiksuojamas darbuotojų išvykimas likviduoti užšalimų, jų grįžimas bei sunaudotos medžiagos.
Vyrauja pagrindinės užšalimų vietos

„Dzūkijos vandenų” direktoriaus pavaduotojas pateikė kelis skaičius, liudijančius apie bendrovės gaunamus iškvietimus dėl užšalimų vandentiekio ir kanalizacijos trasose. Dar nesibaigus žiemai, tokių iškvietimų gauta 274, o pavyzdžiui, 2006-ųjų žiemą - 210, o 2003-iųjų - 137. „Šįmet neįprastai kankina užšalimai trasose. Žemės grunto įšalas Sūkurio gatvėje mums atliekant darbus fiksuotas net iki 1,6 metro”, - tvirtino R.Mockus.

Vandens tiekėjai mieste užfiksavę vyraujančias pagrindines užšalimų vietas. Pirmiausia - Pirmajame Alytuje buvęs kooperatyvas „Pušis”, kuriam priklauso Kelmučių, Pavasario, Vieversių, Žagarių, Draugystės, Ateities, Gintaro gatvės. Daugiau kaip prieš dvidešimt metų šis kooperatyvas, dabar individualių namų savininkų bendrija „Pušis”, savo iniciatyva yra pasiklojęs vandentiekio tinklus, kuriuos vėliau kaip savivaldybės įmonė perėmė eksploatuoti „Dzūkijos vandenys”. Minėtų Pirmojo Alytaus gatvių gyventojai vargsta dėl užšalimų trasose, nes, kaip teigė „Dzūkijos vandenų” direktoriaus pavaduotojas, vandentiekis paklotas sekliai - 1-1,2 metro gylyje, nors reglamentuotas reikalavimas juos kloti 1,7 metro gylyje.

„Neretai atsitinka, kad mus pasikviečia, užšalimus trasose atšildome, jei vandens naudojama mažai, jis tinkluose vėl greitai užšąla. Tokiu atveju rekomenduojama vandeniui leisti tekėti iš čiaupo bent silpna srovele, nes vamzdžiuose stovintis vanduo užšąla greičiau. Dėl patirtų nuostolių kompensacijos galima kreiptis į bendrovės Abonentų skyrių. Praktiškai bendrijos „Pušis” teritorijoje reiktų perkloti tinklus. Bet tai kainuotų apie 4 milijonus litų, mūsų įmonei tai šiuo metu labai dideli pinigai. Belieka susitaikyti su dabartine padėtimi”, - pasakojo R.Mockus.

Kita dažnų užšalimų trasose vieta - senamiesčio dalyje, apimančioje Rūtų, Lelijų, Vytauto, Birutės, Margio gatves ir Alyvų taką. Neprisijungusieji ar dar neturintieji galimybės prisijungti prie naujų vandentiekio ir kanalizacijos tinklų patiria bėdų dėl vienoje trasoje 80 centimetrų gylyje kartu paklotų vandentiekio ir centralizuoto šildymo tinklų. Pastarojo šildymo, nuo užšalimo saugojusio ir vandentiekio tinklus, atsisakyta, o užšalimai vandentiekyje dėl specifinės trasos beveik neįveikiami. Tad dalis minėtų gatvių gyventojų vandentiekio vandens laikinai neturi, naudojasi šulinių ar kitu vandeniu.

Trys brigados - nelaimėms likviduoti

Didžioji dalis užšalimų registruota įvaduose į individualius namus. Kaip sakė vandens tiekėjai, šie įvadai pakloti ypač sekliai, kai kur tik 60 centimetrų gylyje, nuo jų dar neretai nukasamas sniegas, tad nieko nuostabaus, kad užšalimai čia dažni.

„Dzūkijos vandenys” turi tris brigadas nelaimėms vandentiekio ir kanalizacijos trasose likviduoti, dvi avarines tarnybas bei vieną dirbančią su garo generatoriumi. Pastarąjį įmonė įsigijo prieš trejus metus, tačiau jis ypač pasitarnauja šią šaltą žiemą, kai ledas trasose atšildomas garu.

Užšalimams trasose likviduoti „Dzūkijos vandenys” turi ir kitą techniką, kurią naudojant ledas iš tinklų išplaunamas aukšto slėgio vandens srautu.

Trasų daugėja, bet vandens sunaudojimas mažėja

Gavus Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, kuri kartu su „Dzūkijos vandenų” prisidėtomis lėšomis siekia 49 mln. litų, pernai vandentiekio ir kanalizacijos tinklai pakloti dalyje Domantonių ir Panemunės individualių namų kvartalų, dviejose senamiesčio projekto dalyse, Bakšių gatvėje, šįmet - dalyje naujosios geležinkelio stoties rajono. Dar šiemet minėti tinklai bus tiesiami likusioje senamiesčio dalyje, Pirmajame Alytuje ir „Dzūkijos vandenų” vandentvarkos projektų vykdymo teritorijai priskirtoje Alytaus rajono Miklusėnų gyvenvietėje.

Šiuo metu „Dzūkijos vandenys” eksploatuoja 158 kilometrus vandentiekio, 128 kilometrus nuotekų, kanalizacijos ir 112 kilometrų paviršinių nuotekų (arba lietaus nuotekų) tinklų. Nors vandentiekio trasų mieste ir daugėja, bet vandens sunaudojimas mažėja.

2008-aisiais miesto gyventojams ir įmonėms parduota daugiau kaip pustrečio milijono kub. metrų geriamojo vandens. Per 1 mln. kub. metrų jo pirko pramonės įmonės, 835 tūkst. kub. metrų - daugiabučių namų gyventojai, 233 tūkst. kub. metrų - biudžetinės įmonės ir organizacijos, 224 tūkst. kub. metrų - smulkiojo verslo įmonės ir 205 tūkst. kub. metrų individualių namų gyventojai.

Pernai vandens tiekėjai geriamojo vandens pardavė 2 mln. 315 tūkst. kub. metrų, arba 8,2 proc. mažiau nei užpernai. Labiausiai - 20 proc. jo pardavimas - sumažėjo smulkiojo verslo įmonėms, 17 proc. - biudžetinėms įmonėms ir organizacijoms, 8,8 proc. - pramonės įmonėms, 4 proc. - daugiabučių namų gyventojams. Pernai 1,5 proc. daugiau geriamojo vandens nei užpernai parduota miesto individualių namų gyventojams.

Tarp daugiausia perkančiųjų geriamojo vandens kaip užpernai, taip ir pernai išlieka pramonės įmonės. Jos iš „Dzūkijos vandenų” šio vandens 2009-aisiais nupirko 934 tūkst. kub. metrų. Kaip ir anksčiau, daugiau nei pusė šio pardavimo tenka karštam vandeniui pasigaminti.

Vandens tiekėjai kaip pagrindines geriamojo vandens pardavimo sumažėjimo priežastis įvardija šio vandens taupų naudojimą ir veiklą nutraukusias, gamybos apimtį sumažinusias įmones.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Rusija mums gali atjungti elektrą greičiau, nei susijungsime su Europa (593)

Elektros tinklo įžiedinimo darbai, techniškai leisiantys Rusijai Baltijos šalis atjungti nuo BRELL...

Elektros energijos kainos didėjo visame regione

Praėjusią savaitę, sausio 8-14 dienomis, visose „ Nord Pool “ biržos prekybos zonose kainos...

Sugedus „NordBalt“, neveikia ir Kruonio HAE agregatas (52)

Neveikiant elektros jungčiai „ NordBalt “, antradienį sugedo ir avarinį rezervą tiekiančios...

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (61)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (22)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (153)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (2)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (70)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (423)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (22)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (24)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (247)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....