Maskvai ir Kijevui pavyko išvengti dar vieno dujų konflikto: valstybinė bendrovė "Naftogaz Ukrainy" ketvirtadienį visiškai atsiskaitė su Rusijos "Gazprom" už vasarį jai parduotas dujas.
© Reuters/Scanpix
Po tris savaites trukusio dujų karo sausį, per kurį be kuro buvo likę milijonai europiečių, "Naftogaz" ir "Gazprom" pasirašė dešimčiai metų numatytą sutartį. Pagal ją "Naftogaz" privalo sumokėti už importuojamas dujas ne vėliau kaip iki septintos dienos kito mėnesio, einančio po tiekimo mėnesio. Priešingu atveju Ukraina galės pirkti dujas tik pagal išankstinio mokėjimo sąlygas.

Situaciją Ukrainoje paaštrino tai, kad trečiadienį Ukrainos saugumo tarnybos (UST) specialiosios paskirties būrio darbuotojų grupė įsiveržė į valstybinės bendrovės "Naftogaz" biurą, siekdama paimti "Naftogaz" ir "Gazprom" sutarčių originalus.

Įtampą dar padidino ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, pareikšdamas, kad "Gazprom" vėl gali sustabdyti dujų tiekimą į Ukrainą, jeigu Kijevas laiku - iki kovo 7 dienos - neatsiskaitys už vasarį gautas dujas.

Rusijos premjeras perspėjo, kad dujų tiekimo problema gali atsiliepti Rusijos dujų vartotojams Europoje. "Atkreipiame į tai ir Europos Komisijos, ir visų mūsų dujų vartotojų Europos šalyse dėmesį", - pridūrė V.Putinas.

Dėl Ukrainos ir Rusijos dujų konflikto 2009 metų pradžioje buvo nutrūkęs dujų tiekimas į Europą beveik dvi savaites.

V.Putinas pažymėjo, kad jėgos struktūrų veiksmai prieš bendrovę "Naftogaz Ukrainy" neturi būti kliūtis laiku atsiskaityti.

"Mes manome, jog tai, kas vyksta Ukrainoje, yra pačios Ukrainos vidaus reikalas. Drauge negalime neatkreipti dėmesio į galimus neigiamus vykstančių įvykių padarinius tiek energetikos išteklių tiekimams, tiek ir pačios Ukrainos vartotojams, ir vartotojams Europoje", - sakė V.Putinas.

Vis dėlto už dujas galiausiai buvo sumokėta laiku. "Nacionalinė akcinė bendrovė "Naftogaz Ukrainy" sumokėjo už visas vasarį patiektas dujas", - pranešė "Gazprom" trečiadienį. Iš viso buvo sumokėta apie 410 mln. dolerių.

Kaip nurodoma sutartyje, Ukraina šiais metais perėjo prie dujų kainos "Europos formulės" - dujos 2009 metų pirmajame ketvirtyje pabrango iki 360 dolerių už 1000 kubinių metrų nuo fiksuotos 2008 metų 179,5 dolerių kainos.

"Naftogaz" atstovai sakė, jog tikisi, kad mažėjant naftos kainoms kuro kaina gerokai sumažės nuo antrojo ketvirčio. 2009 metais "Naftogaz" ketina importuoti iš Rusijos 33 mlrd. kubinių metrų dujų.

Tačiau toliau atsiskaityti už importuojamas dujas darosi vis sunkiau, nes vis sunkiau surenkamas mokestis už jas Ukrainos vidaus rinkoje.

Kai UST iškėlė baudžiamąją bylą "Naftogaz" pareigūnams" ir padarė kratą bendrovės biure, Maskva pareiškė nuomonę, kad svarbiausias šios akcijos tikslas - sužlugdyti atsiskaitymą už vasarį.

Tuo tarpu stebėtojai sieja pastaruosius įvykius dėl "Naftogaz" su Ukrainos prezidento Viktoro Juščenkos, kuriam tiesiogiai pavaldi UST, ir premjerės Julijos Tymošenko nesiliaujančiais nesutarimais.

UST vadovas Valerijus Choroškovskis spaudos konferencijoje ketvirtadienį pareiškė, kad jo žinyba kol kas neturi įrodymų, kad J.Tymošenko yra įsivėlusi į dujų, priklausančių Šveicarijos bendrovei "Rosukrenergo" ir esančių požeminėse saugyklose Ukrainos vakaruose, pardavimą. UST šį sandorį laiko neteisėtu.

"Kad tiesiogiai ministrė pirmininkė dalyvautų (šioje veikoje), šiuo metu nematyti", - V.Choroškovskis, drauge pažymėdamas, kad "yra tam tikrų jos pasirašytų pavedimų", kuriuos UST "klasifikuos" ir "priims atitinkamus proceso sprendimus".

Atsakydamas į klausimą, ar gali UST, tirdama "Naftogaz" pareigūnams iškeltą bylą, patraukti atsakomybėn J.Tymošenko, V.Choroškovskis pareiškė, kad jeigu yra įrodymų, iškelti baudžiamąją bylą "galima bet kam", taip pat ir Julija Tymošenko nėra išimtis".

UST vadovas pareiškė, jog jo žinyba jokiu būdų nemėgina trukdyti vykdyti sutartis su Rusija, kurias sudarė J.Tymošenko sausį, nors asmeniškai mano, kad jos, "švelniai tariant, ne visiškai atitinka Ukrainos interesus".

"Šiuo atveju mes veikiame prieš korupciją aukščiausiuose valdžios sluoksniuose ir prieš paprastą turto pasisavinimą, kurį kai kurie politikai nori pateikti kaip politines represijas", - pridūrė jis.

J.Tymošenko, kalbėdama tą pačią dieną vyriausybės posėdyje, apkaltino UST vadovą tuo, kad jis neva "palaiko komercinius santykius su "Rosukrenergo", kurio vienas savininkų yra Ukrainos verslininkas Dmytro Firtašas".

Dabartinis konfliktas kilo dėl 11,5 mlrd. kubinių metrų dujų, kurias "Naftogaz" nupirko iš dujų prekybos bendrovės "Rosukrenergo" lengvatine kaina, remdamasi J.Tymošenko ir V.Putino susitarimais.

"Rosukrenergo" vardu sutartį pasirašė "Gazprom" atstovas, turintis 50 proc. jos akcijų. Tačiau D.Firtašo, kuriam priklauso 40 proc. "Rosenergo" akcijų, atstovai tada pareiškė, kad savo sutikimo parduoti dujas 153,9 dolerio už 1000 kubinių metrų kaina jis nedavė, ir siekia užginčyti sandorio teisėtumą.

Drauge, pasak V.Chorošovskio, iš 11,5 mlrd. kubinių metrų ginčijamų dujų oficialiai išmuitinti tik 6,3 mlrd. kubinių metrų, o visos kitos , pasak jo, "išgaravo".

Tuo tarpu Kijevo Ševčenkos rajono teismo sprendimu ketvirtadienį buvo paleistas iš tardymo izoliatoriaus aukštas energetikos išteklių muitinės darbuotojas Tarasas Šepytko, kurį prieš dvi dienas tirdami minėta bylą sulaikė UST darbuotojai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stabdomas „Geotermos“ privatizavimas

Turto bankas stabdo „ Geoterma “ privatizavimo aukciono procedūras. Seimo pritarimu bendrovė...

Lietuva atsisako Syderių požeminės dujų saugyklos projekto (7)

Nesulaukus Lenkijos energetikos įmonių dėmesio bei atsiradus galimybei naudotis Latvijos...

Baltijos šalyse elektra brangsta antrą savaitę iš eilės (3)

Elektros kainos Baltijos šalyse auga antrą savaitę iš eilės – praėjusią savaitę kainos kilo...

„Gazprom“ atsiriekė beveik 60 proc. Lietuvos dujų rinkos (233)

Gamtinių dujų vartojimas Lietuvoje pernai kiek išaugo, o Rusijos dujų koncernas „Gazprom“...

Siūlo 9 proc. PVM besišildantiems savarankiškai (105)

Seime – naujas siūlymas pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatą taikyti ir tiems...

Top naujienos

Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (355)

Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (47)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (17)

Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos (11)

Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

Atskleidė, kokių netikėčiausių daiktų aptinka lietuvių bagaže: tautiečių išradingumui ribų nėra konfiskuotų daiktų galerija (3)

Lietuviai, grįždami iš atostogų lėktuvu, atsigabena pačių įvairiausių lauktuvių, kurios ne...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (498)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (431)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

13 vaikų kalinusios poros istorija: dramatiškame vaizdo įraše – pabėgimas (7)

Interneto erdvėje pasirodė stebėjimo kameromis nufilmuotas vaizdo įrašas, iš kurio matyti, kaip...

Jasikevičiaus galvosūkis – „Panathinaikos“ taikliarankius teks stabdyti be Kaune likusio Jankūno (9)

Žaisti Eurolygos 20-o turo rungtynes Kauno „Žalgiris“ į Atėnus išvyko be savo kapitono...

5 gudrybės, praversiančios „iPhone“ savininkams (1)

Esate ištikimiausias „iPhone“ gerbėjas, lenkiantis pirštus kiek „Apple“ išmaniųjų...