aA
Iš literatūrinių šaltinių žinome, kad pasiryžusių branginti alų vyriausybių laukia žlugimas. Tokia lemtis kitais metais ryškėjo dabartinei valdžiai ir socdemų partijai, kurie, nors ir apdairiai aplenkę dėmesiu šį svarbiausią pasaulyje produktą, buvo nusitaikę į šilumą. Planuota nuo liepos 1 d. nebepratęsti PVM lengvatos šilumai, kas 11 proc. būtų pabranginę šildymo sąskaitas. Tačiau paskutinėmis dienomis šio plano atsisakyta. Lengvata šilumai eilinį kartą išvengė laidotuvių.
Rimantas Zabarauskas
Rimantas Zabarauskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vyriausybė pasielgė teisingai. Tik panašu, kad be lengvatos naikinimo ar jos galiojimo pratęsimo alternatyvų vyriausybė nieko daugiau ir nebeįžvelgia. Nekalbama apie namų darbus, kuriuos reikėtų padaryti, pasiruošiant lengvatos naikinimui. Nekalbama kam bus panaudojamos lėšos, surinktos iš didesnio PVM. Tiesiog kažkada lengvata bus panaikinta ir tiek. Aišku, dabartinės valdžios požiūriu geriau šį nepopuliarų sprendimą palikti jau naujajai valdžiai po rinkimų.

Naujieji turtuoliai daugiabučiuose

Į PVM lengvatą šilumai buvo kėsintasi ne kartą, atrandant vis naujų argumentų. Paskutiniuoju metu paplito aiškinimas, kad tokia priemone bus kovojama su socialine neteisybe. Turtingi piliečiai nepelnytai naudojasi šia lengvata, nors galėtų puikiausiai susimokėti visus mokesčius. Todėl jiems reikia kuo greičiau atimti tokią mokesčių vengimo galimybę. O tie, kurie ir dabar sunkiai verčiasi, gaus kompensacijas.

Individualių namų savininkai piktinasi, kad jie perkamam kurui negauna jokių lengvatų. Kadangi lengvata šilumai taikoma tik perkantiems centralizuotai tiekiamą šilumą, o tokie yra beveik visų daugiabučių gyventojai, iš to sektų, kad lengvata sukuria socialinę nelygybę tarp skirtingų gyventojų sluoksnių.

Ar išties lengvatos panaikinimas atstatytų socialinį teisingumą ? Kiek gi turtuolių gyvena daugiabučiuose ?

Jei tokiais laikyti turinčius banko sąskaitoje bent milijoną senaja valiuta, tai daugiabučio milijonierius būtų absoliučiai netipiškas reiškinys Lietuvos padangėje. Gal ir atsirastų koks laimingasis, neseniai išlošęs loterijoje milijoną ir dar nespėjęs pasistatyti namo didesnio ar mažesnio elito kvartale. Bet pagrindiniai daugiabučių gyventojai yra eiliniai valstybės piliečiai, uždirbantys statistinį atlyginimą, tame tarpe ir minimalų. Mūsų sąlygomis tai tikriausiai ir yra šalies vidurinioji klasė, tačiau tokia išvada gali būti perdaug optimistiška.

Jei daiktus vadinti tikraisiais vardais, tada PVM lengvatos naikinimas labiausiai paliestų viduriniąją klasę. Tą daugumą žmonių, kurie gali susimokėti mokesčius ir dar šį bei tą sau leisti daugiau arba atsidėti į santaupas. Tik vargu ar juos galima priskirti prie turtingųjų vien pagal tai, kad jie finansiškai pajėgūs susimokėti už šildymą be kompensacijų ir PVM lengvatų.

Kaip gintis nuo padidėjusių sąskaitų?

PVM lengvatos šilumai panaikinimas nebūtų kažkas ypatingo, jei ne viena nemaloni aplinkybė – dauguma piliečių neturi realių priemonių gintis nuo išaugusių sąskaitų.

Jeigu padidinami mokesčiai alui, galima pirkti mažiau alaus. Truputį susimažinsime komforto, bet asmeninio biudžeto nesugriausime. O aršūs taupytojai ir sveikuoliai gali ir apskritai alaus atsisakyti.

Tačiau 9 iš 10 daugiabučių, kurie yra pagrindiniai šilumos pirkėjai, sumažinti perkamos šilumos kiekio praktiškai negali. Tuose 9 daugiabučiuose nėra nei individualaus šildymo reguliavimo, nei individualios apskaitos priemonių, sukuriančių motyvaciją taupyti šilumą. Butų šildymas ten išliko toks pats kaip ir gerais, senais laikai. Pagal vietos valdžios komandą šildymas namui įjungiamas, pagal komandą išjungiamas. Laikotarpiu tarp įjungimo ir išjungimo visi namo butai šildomi vienodu režimu pagal šilumos punkto nustatymus. Namo šilumos paskirstymo sistemos reguliavimo ir balansavimo įtaisų nustatymai buvo padaryti gilioje senovėje ir nuo tada nejudinti. Daug kur šių įtaisų ir nėra arba jie nebeveikia. O jei ir veikia, niekas iš aptarnaujančio personalo į juos nekreipia dėmesio.

Faktiškai buto savininkui tenka vien stebėtojo vaidmuo. Viskas ką jis gali daryti – tai laisvalaikiu stebėti savo radiatorius. Kartais džiaugtis, kartais liūdėti, bet visada apmokėti sąskaitas.

Kol tokia padėtis pagrindinėje daugiabučių namų masėje, standartinio PVM šilumai nustatymas būtų artimas valstybiniam reketui. PVM didinimui reikia daugiabučiuose įdiegti individualaus šildymo reguliavimo ir apskaitos priemones. Be valstybės paramos šie darbai nepajudės.

Kas efektyviau taupo šilumą?

Įvertinsime populiaresnių priemonių efektyvumą tipiškame senos statybos daugiabutyje, suvartojančiame šildymui 130 kWh/ kv. m metus. Skaičiuosime lietuviška valiuta. Tarkime, kad šilumos kaina yra 25 ct/kWh (su 9 proc. PVM). Vertinime naudosime 5 proc. diskonto normą.

Priemonė 1 Namo lauko sienų apšiltinimas

Prielaidos. Išorinės atitvaros šilumos perdavimo koeficientas iki apšiltinimo yra 1.1 W/ kv. m K, po apšiltinimo 0.25 W/ kv. m K; apšiltinimo gyvenimo trukmė 30 metų; apšiltinimo kaina 250 Lt/kv. m(su PVM).

Efektyvumas. Per 30 metų sutaupytos šilumos dabartinė vertė yra 292 Lt/ kv. m. Grynoji nauda, tenkanti 1 Lt išlaidų, sudaro (292-250)/250 = 0.17 Lt/Lt išlaidų.

Priemonė 2 Termostatų ir šilumos daliklių įrengimas ant radiatorių butuose

Prielaidos. Vidutiniai šilumos sutaupymai įdiegus priemonę sudaro 20 proc.; priemonės gyvenimo trukmė 20 metų; priemonės įrengimo kaina 55 Lt/ kv. m buto ploto (su PVM).

Efektyvumas: per 20 metų sutaupytos šilumos dabartinė vertė yra 81 Lt/ kv. m buto ploto. Grynoji nauda, tenkanti 1 Lt išlaidų, sudaro (81-55)/55 = 0.47 Lt/Lt išlaidų.

Iš čia seka, kad pagal energetinį efektyvumą Priemonė 2 yra beveik 3 kartus efektyvesnė už Priemonę 1. Namo apšiltinimo įkainiams pasiekus 290-300 Lt/ kv. m ribą (su PVM), apšiltinimas tampa energetiškai nebeefektyvia priemone. Ją daugiau verta įgyvendinti tam, kad apsaugoti namo dėžutę nuo atmosferinio poveikio, taip pat estetiniam namo vaizdui pagerinti. Tačiau tai brangi priemonė, natūraliai sukelianti atsargumo, nepasitikėjimo, o dažnai ir atmetimo reakcijas daugeliui nelabai pasiturinčių gyventojų. Tuo labiau, kad išaugę šiltinimo įkainiai jau priartėjo prie ribos, kada priemonė nebeatsiperka.

Priemonė 2 žymiai pigesnė ir energetiškai efektyvesnė. Ją įdiegus jau būtų priimtina atsisakyti PVM lengvatos šilumai. Tačiau jai neskiriama reikiamo dėmesio, ją įgyvendinti neprivaloma. Daugiabučių modernizavimo programos projektuose gyventojai gali ją pasirinkti, o gali ir ne. Valstybė maksimaliai remia tik priemones, kurių įgyvendinimas sumažina šilumos suvartojimą ko ne dvigubai, - taip faktiškai verčiama namą šiltinti, gerokai suvaržant daugiabučių gyventojų galimybes pasigerinti savo namą mažiau kainuojančiomis priemonėmis.

Individualią apskaitą galima įdiegti ir su butų šilumos skaitikliais, kaip tai daroma naujoje statyboje. Tačiau pertvarkyti senos statybos šilumos paskirstymo vamzdynus į kolektorinę sistemą kainuoja brangiai - apie 150 Lt/ kv. m buto ploto. O sutaupymai artimi Priemonei 2, todėl toks pertvarkymas būtų nuostolingas.

Namų darbai vyriausybei

ES energetinio efektyvumo direktyva 2012/27/EU įpareigoja valstybes–nares iki 2016 m pabaigos įdiegti individualaus šilumos reguliavimo ir individualios apskaitos priemones daugiabučių namų butuose. Beliko pusantrų metų, bet jokio valdžios suaktyvėjimo šia kryptimi nematyti. Gal manoma, kad padėtis jau tiek beviltiška, kad nebeverta net ko nors imtis ? O gal valdininkai dar neskaitė direktyvos ?

Peršasi negera mintis, kad esama padėtis visiems, išskyrus pačius radiatorių savininkus, tiesiog naudinga. Kai vartotojui parduodama daug šilumos, o jis sąskaitų įtakoti niekaip negali, daugiau pajamų tenka šilumos tiekėjams, daugiau mokesčių sumokama valstybei.

Kad išsklaidyti tokius įtarimus, vyriausybė privalėtų:

1) Paskelbti iš anksto konkrečią datą, kada bus panaikinta PVM lengvata šilumai. Pavyzdžiui, nuo 2017 m liepos 1 d. Tai leistų bent daliai aktyvesnių gyventojų pasiruošti ”šilumos smūgiui”.

2) Individualaus šildymo reguliavimo ir individualios apskaitos priemonių įdiegimą daugiabučiuose pripažinti pirmaeilės svarbos priemone. Pusę šios priemonės įdiegimo išlaidų padengti valstybės lėšomis, nepriklausomai nuo to ar namas šiltinamas, ar ne. Tokią paramą teikti ne mažiau 10 metų.

3) Valstybės biudžeto papildomų įplaukų dalį dėl PVM lengvatos šilumai panaikinimo skirti 2) punkto finansavimui užtikrinti.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lukašenka ragina nenurodinėti Baltarusijai dėl Astravo AE saugumo (29)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka antradienį paragino nenurodinėti šaliai, kaip...

Naftos milžinė BP fiksavo 16,8 mlrd. JAV dolerių siekiančius ketvirčio nuostolius

Jungtinės Karalystės energetikos milžinė BP fiksavo beveik 16,85 mlrd. JAV dolerių grynuosius...

Lukašenka nurodė iki 2025-ųjų sukurti naują naftos ir dujų tiekimo infrastruktūrą (1)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka nurodė iki 2025 metų sukurti naują šalies...

Rusiška nafta liepą atpigo 3,8 proc. (1)

Pagrindinės rusiškos eksporto naftos rūšies „ Urals “ kaina tarptautinėje rinkoje praėjusį...

GIPL projekte pradėtas horizontalus kryptinis gręžimas po Nemunu (4)

Dujotiekių jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos GIPL projekte, kurį įgyvendina „ Amber Grid “,...

Top naujienos

Maksimas Milta – apie baltarusiškus scenarijus: jau šį savaitgalį galimi masiniai sulaikymai (12)

Lietuvoje įprasta matyti Baltarusiją tik per Aleksandro Lukašenkos, Astravo AE ir kitų grėsmių...

Lietuvoje nustatyta 10 naujų koronaviruso atvejų: tarp jų – nė vieno įvežtinio mirusysis pagal amžių nepriklausė rizikos grupei (140)

Per vakar dieną Lietuvoje nustatyta 10 naujų užsikrėtimų koronavirusu, nė vienas jų nėra...

Lietuvoje – itin slapta operacija: Rusijai išduodamas „karinei grupuotei“ priklausantis čečėnas (650)

Vilniuje – itin slapta teisėsaugos operacija: prokurorams paprašius, o teismams sutikus, į...

Ieškomas be žinios dingęs Panevėžio ligoninės darbuotojas: išėjo į darbą, bet jame nepasirodė (3)

Panevėžio policija ieško be žinios dingusio jauno vyro, Respublikinės Panevėžio ligoninės...

Po itin gąsdinančios teorijos dėl sprogimo Beirute – ekspertų verdiktas: viską paaiškina vaizdo įrašai aukų skaičius auga, ligoninės perpildytos (110)

Kai Beirute nugriaudėjo galingas sprogimas , danguje palikęs grybo formos dūmų stulpą ir...

„Saudi Aramco“ patarėjas apie antrąją bangą: būtina turėti planą B, nes virusas gali išplisti labai greitai (71)

„Virusas gali sugrįžti ir labai greitai išplisti“, – įspėja „ Saudi Aramco “ vyriausias...

Įvertino matematikos egzamino rezultatus: turime problemų su elementariais mąstymo gebėjimais (125)

Trečiadienio rytą buvo paskelbti chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų...

Kitą savaitę prasideda masiniai tyrimai: kvietimai siunčiami 13 tūkst. žmonių (1)

Populiacijos tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti, kokia gyventojų dalis galėjo persirgti koronavirusu...

Karbauskis: dėl e.sveikatos sistemos problemų kalčiausias Masiulis (337)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia nematąs bendrapartiečio sveikatos apsaugos...

„Žalgirio“ gerbėjams prisistatęs Lauvergne – apie Parkerio pagalbą ir Jankūno skambutį

Pirmosiomis rugpjūčio dienomis į Lietuvą atvyko dar vienas Kauno „Žalgirio“ naujokas....

|Maža didelių žinių kaina