aA
Praėjusią savaitę Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis paskelbė viešą komentarą, kuriame bando išaiškinti, kodėl „Lesto“ skaičiavimai ir išvados dėl siūlomų atsinaujinančių išteklių energetikos (AIE) įstatymo pakeitimų yra klaidingos.
© Bendrovės archyvas

Situacijos aiškinimui dėl dvipusės elektros energijos apskaitos V. Mačiulis pasitelkė hipotetinį pavyzdį apie taupiąsias lemputes. Anot jo, jeigu pilietis nusipirkęs taupiąją elektros lemputę – jis turėtų mokėti 20 ct/kWh didesnį elektros tarifą dėl sumažėjusio elektros energijos suvartojimo, nes kitaip sumažintų skirstomojo tinklo operatoriaus „Lesto“ pajamas. Remdamasis šiuo pavyzdžiu, asociacijos vadovas bando išvesti paraleles su dvipuse elektros apskaita, kuri, anot jo, atneštų naudos ir gyventojams, ir biudžetui.

Tačiau tiek V. Mačiulio pateiktas hipotetinis pavyzdys, tiek dvipusės elektros apskaitos naudingumo aiškinimas yra, mano nuomone, klaidinantis. Visų pirma, pavyzdys netinkamas todėl, kad gyventojui įsigijus taupiąją elektros energijos lemputę, naudą gauna ne tik jis, bet ir visi vartotojai. Gyventojas ne tik sutaupo pinigų, mažindamas savo elektros energijos suvartojimą, tačiau tuo pačiu jo naudojamos taupiosios lemputės (kaip ir daugelis kitų efektyvumo priemonių) padeda mažinti elektros tinklo apkrovimą didžiausių apkrovų (piko) metu. Būtent dėl šių priežasčių potencialiai reikalinga mažesnė tinklo infrastruktūra, todėl mažėja ir elektros tinklo išlaikymo sąnaudos, o tuo pačiu ir elektros energijos tarifas visiems vartotojams.

Šiuo metu siūlomos dvipusės apskaitos įtaką elektros skirstymo kaštų paskirstymui hipotetiniu pavyzdžiu, turbūt, geriausiai iliustravo vienas iš V. Mačiulio komentaro skaitytojų. Jis rašė: „Tarkim, užsisakai pica į namus - susimokėjai ir viskas normaliai. Tačiau sumąstai, kad ir pats kartais picas kepsi ir pardavinėsi picerijai. Pas tave važinėja pasiimti tavo picų, arba tau atveža užsakytas picas, kaskart susimokant. Betgi užsimanai, kad galima kartą per metus atsiskaityti už balansą (dvipusės apskaitos principas – R.K.), tarkim iškepiau 10 picų, o užsisakiau 9, tai metų pabaigoje prašom sumokėkit už vieną picą ir baigta. Tačiau kas kompensuos važinėjimų kainas? Aišku visi likę picų valgytojai“.

Komentaro autorius šiek tiek suklydo – AIE įstatymo projekte už „perteklinę picą“ neapmokama, todėl tokia pica arba bus suvalgoma, arba tiesiog nekepama. Tačiau šis skaitytojas puikiai suprato, kad nepaisant to, jog naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius gyventojas pasigamina energijos sau, tiek pagaminto pertekliaus pardavimui, tiek trūkumo įsigijimui jis neišvengiamai turi naudotis elektros tinklo infrastruktūra: elektros kabeliais ir linijomis, bei transformatorinėmis (pagal skaitytojo pavyzdį - picerijos transportavimo paslauga).

Šiuo atveju saulės energetika (skirtingai nuo taupiųjų lempučių) nepadeda mažinti elektros tinklo apkrovimo didžiausių apkrovų (piko) metu, o tai reiškia, kad tinklo infrastruktūros sąnaudos nepasikeičia. Šios infrastruktūros veikla yra reguliuojama, tad elektros energijos persiuntimo paslaugos kainą visiems vartotojams nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Tačiau šiuo metu siūlomas AIE įstatymo projektas sau energiją gaminantiems vartotojams numato išimtis– nemokėti arba tik dalinai apmokėti už šią paslaugą.

Būtent čia ir glūdi pagrindinė dvipusės apskaitos problema, kurią būtų galima suformuluoti paprasčiausiu klausimu – ar sąžininga ir teisinga, kad už vienų vartotojų sau pasigamintą ir sunaudotą elektros energiją dalinai apmokėtų visi kiti elektros vartotojai, išskyrus tuos, kurie ją gamina? Juk ši suma galėtų sudaryti iki 2 mln. litų per metus. Tad socialiai nebūtų teisinga, kad tas, kuris už, tarkim, 50 tūkst. Lt įsirengęs saulės kolektorių, mokėtų mažiau, nei močiutė, kuri turės prisiimti ir kitas išlaidas.

„Lesto“ mano, kad naujos sistemos kūrimas visų pirma turi prisidėti prie bendrų visuomenės interesų tenkinimo, o gaunama nauda ir kaštai turėtų būti racionaliai paskirstomi, teisingai ir subalansuojant visų suinteresuotų šalių interesus bei neišskiriant nė vienos grupės. Todėl atsižvelgiant į šiuo metu galiojančius teisės aktus, jaučiame pareigą atkreipti dėmesį - neįvertinus šiuo metu siūlomos įgyvendinti dvipusės apskaitos projekto rizikos, gražūs norai gali duoti visiškai priešingą efektą – prisidėti prie elektros brangimo didžiajai daliai Lietuvos elektros vartotojų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Lietuvos energija“ Vilniuje įrengs beveik 60 greito elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą (4)

Energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“ priklausanti bendrovė „ Energijos tiekimas...

Vaičiūnas: Lietuvos sutartys dėl JAV SGD importo galimos jau kitąmet (22)

Lietuva jau kitąmet iš Jungtinių Valstijų gali pradėti importuoti suskystintas gamtines dujas (...

Žemos kainos gamtinių dujų rinkose lapkritį stebino investuotojus (21)

Lapkritį rinkos dalyvius stebino netipiškas gamtinių dujų kainų kritimas tiek pasaulinėje, tiek...

Gruodį vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina dar didėja (19)

Vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina gruodį yra 5,37 ct/kWh (be PVM) ir, palyginti su...

Atsistatydino „Kauno energijos“ generalinis direktorius (9)

Kol kas nėra oficialaus Kauno miesto savivaldybės pranešimo apie tai, kad jai pavaldžios AB...

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (150)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (7)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (50)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (48)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (216)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (35)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2529)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (25)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...