„Būtina kuo skubiau priimti bendrą Baltijos šalių sprendimą dėl prekybai skirtų pralaidumų su trečiosiomis valstybėmis ribojimo. Kviečiu energetikos ir užsienio reikalų ministrus nedelsiant imtis veiksmų“, – nuotoliniame Sąjūdžio prieš Astravo AE susirinkime pirmadienį sakė prezidentas.

G. Nausėdos teigimu, Astravo AE keliamų grėsmių suvaldymas lieka vienas svarbiausių Lietuvos užsienio ir vidaus politikos uždavinių.

Pasak šalies vadovo, „buvo daug pastangų įdėta stabdant atominį monstrą ir reikšmingų pasiekimų yra“, tačiau jų nepakanka, todėl reikia „nenuleisti rankų ir nuosekliai tęsti darbus toliau“.

„Astravo AE problemas ir toliai būtina kelti visais lygiais, nes tarptautinės bendruomenės dėmesys yra mūsų ginklas“, – sakė G. Nausėda.

Jis pabrėžė, kad Astravo AE sauga jau tapo nuolatiniu ES politinės darbotvarkės klausimu, bet to per maža.

„Tęstinė ES parama būtų labai reikalinga siekiant tiek ateityje išlaikyti dėmesį šiai temai, tiek formuoti konkrečias bendrijos poveikio priemones“, – kalbėjo šalies vadovas.

G. Nausėda pirmadienį pasveikino asociacijos „Sąjūdis prieš Astravo AE“ narius pirmųjų veiklos metų sukakties proga, praneša Prezidentūra.

„Tikiuosi, kad bendros skirtingų politinių jėgų atstovų, ekspertų, pilietinės visuomenės aktyvistų jėgos reikšmingai prisidės užtikrinant Lietuvos nacionalinį saugumą“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad Astravo AE sauga jau tapo nuolatiniu ES politinės darbotvarkės klausimu, kuris reguliariai aptariamas Europos Vadovų Taryboje (EVT).

Tarp ligšiolinių Lietuvos pasiekimų šalies vadovas akcentavo pernai gruodžio EVT sprendimą pavesti Europos Komisijai įvertinti priemones dėl elektros iš trečiųjų šalių nesaugių atominių elektrinių neįsileidimo ir ES ekspertų pradėtą priežiūros, kaip Baltarusija įgyvendina streso testų reikalavimus, procesą.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos atstovų dėka į Astravo AE saugos klausimų sprendimą įsitraukė ir Europos Parlamentas (EP), vasario 11 dieną priėmęs atitinkamą rezoliuciją.

Šalies vadovas akcentavo ir išskirtinį Vyriausybės vaidmenį palaikant glaudų bendradarbiavimą su Lietuvos užsienio partneriais ir Europos Komisija, taip pat užtikrinant efektyvų šalies įstatymų įgyvendinimą ir apsaugant Lietuvos gyventojus.

Prezidento teigimu, sveikintinas sprendimas įkurti Vyriausybės lygmens komisiją sinchronizavimui su kontinentinės Europos elektros tinklais turėtų paspartinti šio projekto įgyvendinimą, o kartu – pagelbėti ieškant efektyvių elektros iš Baltarusijos patekimo į Baltijos ir ES rinką užkardymo priemonių.

„Svarbiu žingsniu tapęs politinis susitarimas su kaimynais latviais ir estais neįleisti elektros iš nesaugios Astravo atominės elektrinės turi kuo greičiau įgyti techninį pavidalą“, – sakė šalies vadovas.

Jis laikosi pozicijos, kad energetikos ir užsienio reikalų ministrai turėtų veikti vieningai, siekdami susitarti dėl Baltijos šalims reikalingų sprendimų.

Pranešime teigiama, jog ruošiantis nesaugios Baltarusijos AE komerciniam paleidimui, taip pat reikalingi konkretūs sprendimai sustiprinti Lietuvos civilinę saugą, grėsmių stebėsenos ir krizių suvaldymo bei pasekmių valdymo sistemas. Tam reikės įvairių šalies institucijų bendradarbiavimo.

Prezidentas teigė, kad šie nacionalinio saugumo klausimai ir toliau bus svarstomi aukščiausiu lygiu Valstybės gynimo taryboje.

Lietuva yra aktyviausia netoli jos sienos statomos Astravo AE kritikė, tačiau Minskas atmeta priekaištus dėl saugumo.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės