Lietuvoje prekyboje pirmosios energiją taupančios lemputės pasirodė prieš keliolika metų, o išpopuliarėjo vos prieš 2-3 metus, pastebėjus jų ekonomiškumą. Pirmiausia šalyje energiją taupančias lemputes "įsisuko" pramonė, verslas, viešosios įstaigos. Tačiau brangstant elektros energijai šios lemputės vis dažniau naudojamos ir privačiuose būstuose.

Manoma, kad maksimaliai išnaudojus šių lempučių teigiamą ekonominę ir ekologinę naudą, vien namų ūkiuose kasmet būtų galima sutaupyti 87,5 mln. litų bei sumažinti elektros energijos poreikį.

Europos Komisija (EK) nuo 2009 metų ketina patvirtinti griežtesnius efektyvaus elektros energijos naudojimo apšvietimo technikoje ir elektros prietaisuose standartus.

Vartotojų niekas nevers tuojau pat išsukti kaitinamųjų lempučių iš lizdų ir pakeisti jas energiją taupančiais šviesos šaltiniais. Tiesiog per kelerius artimiausius metus įprastos lemputės dings iš parduotuvių lentynų.

Faktai

VšĮ "Kauno regioninės energetikos agentūros" duomenimis, namų ūkyje per metus kiekvienas žmogus vidutiniškai sunaudoja 400 kWh elektros energijos.

Vienos kaitrinė 60W galingumo elektros lemputės vienos valandos veikimo kaina yra 1,8 cento. Energiją taupančios 11W elektros lemputės, atitinkančios įprastinę 60W galingumo lemputę, vienos valandos veikimo kaina siekia vos 0,33 cento, o tuo metu halogeninio 300 W šviestuvo viena valanda kainuoja 9 centus. Paprastos apšvietimo lemputės elektros energiją paverčia ne tik šviesa, bet ir šiluma. Todėl jos ir vadinamos kaitinimo, nes tik 5 proc. elektros energijos yra paverčiama šviesa, o likusi dalis prarandama su šiluma. Ši šiluma gali būti šviestuvų gaubtų, sienų bei lubų spalvos blukimo priežastis.

Tuo metu kompaktinės fluorescencinės elektros lemputės yra vadinamos energiją taupančiomis, nes jos naudoja 75-80 proc. mažiau elektros energijos negu paprastos kaitinimo lemputės, o jų gyvavimo laikas yra 8-10 kartų ilgesnis. Pakeitus kaitinamąją 100W lemputę fluorescencine 20W lempute, kuri užtikrina tokį patį šviesos srautą, per jos gyvavimo laiką (1000 val.) galima sutaupyti apie 150 litų.

Pliusas su minusu

Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto direktorius Gintaras Adžgauskas LŽ sakė, kad energiją taupančios elektros lemputės Lietuvoje dar nėra tokios populiarios kaip kitose šalyse. "Pirmiausia, dėl kainos, bet ir dėl kokybės. Gamintojai tvirtina, kad jos yra ilgaamžės, tačiau reikia pripažinti, kad ne visos. Kai kurių šviesos srautas irgi yra abejotinas. Tačiau pagrindinė problema, kad nėra panaudotų lempučių perdirbimo - jų tiesiog nėra kur išmesti", - teigia G.Adžgauskas.

Pašnekovo pastebėjimu, prekyboje dar beveik nėra šviestuvų su ekonominėmis lemputėmis. "Techniškai į šviestuvus galima įsukti tokią lemputę, bet ne visuose ji atrodys estetiškai. Dizainerių siūlomuose šviestuvų sprendimuose dominuoja halogeninės ir kaitrinės lemputės, bet niekur nerandama sprendimų kompaktinėms fluorescencinėms elektros lemputėms", - pažymi jis. Kitas neigiamas aspektas, kad šių lempučių negalima naudoti po uždarais gaubtais. G.Adžgauskas mano, kad ilgainiui tiek šias energiją taupančias, tiek kaitrines lemputes pakeis šviesios diodinės lemputės.

"Šiuo metu kaitrinė lemputė nėra pats geriausias variantas, bet neišvengiamas", - sako pašnekovas.

Paklaustas nuomonės, kodėl EK užsimojo iš žmonių naudojamų elektros prietaisų išguiti kaitinamąsias lemputes, nors jos vis dar yra labiausiai pritaikomos, G.Adžgaustas neslėpė, jog čia gali šmėžuoti ir tam tikri kompaktinių fluorescencinių lempučių gamintojų interesai.

Geltona šviesa prieš baltą

VšĮ "Kauno regioninė energetikos agentūros" direktorius Feliksas Zinevičius LŽ sakė, kad per energijos taupymo projektus žmonėms yra aiškinama, kaip taupyti energiją namuose, ir vienas iš būdų - energiją taupančios elektros lemputės. Jis pripažino, jog gyventojai nepasitiki nauju brangesniu produktu ir perka įprastas pigesnes, jiems gerai žinomas kaitrines lemputes.

"Kita įdomi, bet rimta priežastis - kol kas mūsų akiai dar nėra priimtina balta šviesa", - pastebi F.Zinevičius. Tačiau pasak jo, žmonės suprasdami teikiamą naudą vis dažniau į savo šviestuvus suka energiją taupančias lemputes. "Jeigu prekyboje kaitrinių lempučių ir neliks, jų vis tiek bus turguose", - mano pašnekovas.

Prekybos tinklo "MOKI-VEŽI" tiekimo vadovas Grantas Butkevičius LŽ sakė, kad lempučių pirkimai visada suaktyvėja rudenį prieš tamsųjį metų sezoną. Jis pastebėjo, kad dabar daugiau yra perkama energiją taupančių nei kaitrinių. "Paskutiniu metu gana smarkiai pasikeitė ir šių lempučių dizainas. Anksčiau, kai tik pasirodė rinkoje, jos visos buvo daugmaž vienodos, o šiuo metu atsiranda įvairių jų formų, kai kurios netgi gali būti naudojamos be šviestuvų", - sakė G.Butkevičius.

"Lietuvos žinios"
Top naujienos