Lietuvos prezidentės vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas pareiškė, kad Kainų komisija turėtų paaiškinti savo sprendimą, lėmusį didelį elektros kainos šuolį nuo 2013-ųjų metų pradžios. Nerijus Udrėnas perspėjo, kad nekeičiant politikos remti brangią atsinaujinančią energetiką, po kelerių metų vartotojų laukia dar vienas didelis kainos šuolis.
Nerijus Udrėnas
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

"Dujų pabrangimas įskaičiuoja, pagal dabartinę Kainų komisijos informaciją, tiek apskaičiuotą būsimųjų metų kainą, tiek kompensaciją už ankstesnius metus - taigi, Kainų komisija praeityje įtraukė mažesnę kainą nei buvo iš tikrųjų. Ir dabar tas skirtumas kompensuojamas per vienerius metus. Energetikos viceministras (Kęstutis Žilėnas - BNS) teigia, kad tokią kompensaciją galima būtų padaryti ne per vienerius, o per kelerius metus, todėl Kainų komisija turėtų labai išsamiai paaiškinti, kodėl neišskaidė šio padidėjimo kelerius metus į priekį", - interviu Žinių radijui antradienį sakė N.Udrėnas.

Pasak jo, elektros kainos šuolį lėmė ir saulės elektrinių bumas, dėl kurio, jei nebus imtasi priemonių, kainos po kelerių metų galėtų pakilti dar labiau.

"Galiausiai elektros kaina augo ir dėl išaugusių superkamų atsinaujinančių išteklių elektros kiekių ir kainų. Už supirkimo kainų apskaičiavimą yra atsakinga Kainų komisija. Ir, kaip žinome, saulės elektrinių bumas, kai kas dieną pateikiama maždaug 15 megavatų elektros galią instaliuoti prašymų, tikrai yra netvarus situacijos vertinimas. Lietuvos vartotojai, jeigu nebus imtasi ryžtingų priemonių, bus pasmerkti dar vienam elektros kainų šokui po kelerių metų", - tvirtino prezidentės patarėjas.

Jis teigė, kad elektros kainų šuolį galima sustabdyti, peržiūrėjus atsinaujinančių išteklių supirkimo tvarką, pastačius suskystintų gamtinių dujų terminalą bei apsisprendus dėl pigaus elektros gamybos šaltinio.

"Kokie galimi sprendimai šiai situacijai? Aišku, reikia statyti suskystintų gamtinių dujų terminalą, kas tikrai sumažins kainą. Priminsiu, Amerikoje keturis kartus dujų kainą mažesnė nei Lietuvoje. Prasidės 2015-2016 metais suskystintų gamtinių dujų eksportas iš JAV ir iš Australijos, taigi, tikrai pasikeis dujų rinka dramatiškai. Antra, reikia peržiūrėti atsinaujinančių išteklių supirkimo reglamentą, kad ateityje būtų suvaldyta šita situacija. Trečia, taip pat reikia laiku apsispręsti dėl pigaus bazinio elektros gamybos šaltinio, kas garantuotų ir pigią elektrą, ir saugumą", - kalbėjo N.Udrėnas.

Anot jo, padėtis gali būti panaši į tą, kuri buvo prieš dešimtmetį su dujomis - kai buvo kalbama, jog būtina parduoti "Lietuvos dujas" Rusijos koncernui "Gazprom", ir tai esą užtikrins pigesnes dujas Lietuvai ilgiems metams.

"Tačiau po gana trumpo laiko dujų kainos formulė buvo bloginama, šilumos įmonės, pakankamai anksti, investavusios į dujų katilus, tapo šios infrastruktūros įkaitėmis, taigi natūralu, jei Lietuva apribotų savo pasirinkimo laisvę, elektros importuotojai galėtų pasinaudoti susidariusia padėtimi. Nes tiek žiūrint į Europos, tiek į Rusijos elektros gamybos pajėgumų amžių, matosi, kad jie nusidėvi, ir po tam tikro laiko nebetenkins augančios paklausos. O naujų pajėgumų statyba turės padengti elektros pirkėjai. Taigi, bus bandoma perkelti elektros kainų didėjimą tiems, kas turi mažesnį pasirinkimą", - sakė N.Udrėnas.

"Klausimas yra, už kiek mes gaminsimės elektrą, matome, kad tiek dujų, tiek biokuro elektra yra brangi, o vėjo yra nestabili, pati reikalauja atsarginio elektros tiekimo, ką mes matome ir iš Vokietijos problemų, todėl nenorėdami visiškai priklausyti nuo brangstančios įvežtinės elektros, turime turėti pakankamą savo bazinės elektros generaciją. Esmė, kad jos kaina būtų mažesnė už prognozuojamą rinkos kainą", - kalbėjo N.Udrėnas.

Be to, pasak N.Udrėno, reikėtų padidinti Kainų komisijos kontrolę.

"(...) Ir taip pat stiprinti reguliatorių reguliavimą. Nes, kaip buvo pripažinta, deja, jam trūksta kompetentingų specialistų. Tai yra tikrai svarbi institucija", - teigė prezidentės atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Naftos grupės“ vadovai apskundė teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes (9)

Išskirtines sąlygas krauti naftos produktus per valstybės valdomą naftos krovos bendrovę...

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (184)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (36)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (411)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (13)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Štai kiek kavos puodelių jums kainuoja narystė ES (9)

Briuselis 2018 metus pradėjo drąsiu, bet paprastu teiginiu: narystė Europos Sąjungoje yra labai...

Vadinamasis Jolie genas – ne toks pavojingas, kaip manyta iki šiol (1)

Moterų, kurios yra pavojingo vėžio gen o nešiotojos, onkologinės ligos atveju galimybės...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (240)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (862)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (110)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...