Anot biržos, tai leistų užtikrinti, jog siūlymai nebus paradoksaliai atmesti, ir taip būtų sumažinta biržoje prekiaujamos elektros kaina.

Tokią poziciją ji išplatino reaguodama į situaciją, kai viena megavatvalandė elektros biržos Baltijos šalių zonoje trečiadienio vakarą vieną valandą buvo parduodama už rekordinę kainą – 4 tūkst. eurų.

„Pagrindinė priemonė, siekiant užtikrinti rinkos funkcionavimą ir sumažinti paradoksaliai atmestų blokų tikimybę, – užtikrinti, kad būtų pakankamas valandinių pasiūlymų kiekis“, – teigiama „Nord Pool“ pranešime.

Lietuvs energetikos rinkos dalyviai pastaruoju metu skundžiasi dėl biržos kainų nustatymo algoritmą, kuriuo remiantis kartais atmetami net ir mažesnės kainos pasiūlymai.

„Blokas būna paradoksaliai atmetamas, jeigu jo priėmimas sumažintų kainos lygį iki tokio, kuris darytų bloką nepelningu. Pavyzdžiui, siūlomas blokas parduoti 500 megavatvalandžių elektros kas valandą nuo 5 val. iki 12 val. už 200 eurų už megavatvalandę. Jeigu bloko nebūtų, vidutinė kaina šiomis valandomis būtų 210 eurų už megavatvalandę, bet su bloku vidutinė kaina tomis valandomis mažėtų iki 190 eurų už megavatvalandę. Tokiu atveju blokas paradoksaliai atmetamas, nes jį įtraukus blokas nebūtų pelningas, o rinkos kaina tampa 210 eurų už megavatvalandę“, – teigia „Nord Pool“.

Rinkos dalyviai teigia, jog šis paradoksas lemia, kad rekordinę elektros kainą biržoje formuoja labai brangūs gamybos pajėgumai, gebantys pasiūlyti tikslų trūkstamą energijos kiekį.

„Nord Pool“ teigė atidžiai išnagrinėjusi aukciono rezultatus, lėmusius rekordinę elektros kainą trečiadienį nuo 18 ir 19 val., ir nurodė galinti patvirtinti, kad jis vyko pagal rinkos taisykles ir biržos taikomą algoritmą.

„Baltijos regioną sudaro trys prekybos zonos, kuriose suvartojama ir pagaminama palyginti nedaug (elektros). Tai nėra neįprasta aukcione, tačiau tokiomis įtemptomis rinkos sąlygomis labai svarbu, kad nariai atsižvelgtų į aukcionui teikdami blokinius pasiūlymus, nes yra scenarijų, kai blokiniai pavedimai gali būti atmesti dėl paradoksalaus atmetimo“, – rašoma pranešime.

Energetikos ministras Dainius Kreivys antradienį paprašė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) ištirti, ar biržos kainos apskaičiavimo algoritmas nėra dar viena aukštų elektros kainų Lietuvoje priežastis.

VERT vadovas Renatas Pocius anksčiau sakė, kad su „Nord Pool“ birža bus kalbama, jog algoritmas būtų pritaikytas specifiškai Baltijos regionui, nes Europos mastu jį keisti sudėtinga.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją