aA
Panevėžyje per pastaruosius metus gerokai sumažėjo tamsių užkaborių. Miestui elektrifikuoti šįmet išleista maždaug 170 tūkst. eurų. Ir visgi Aukštaitijos sostinės gyvenamuosiuose rajonuose tebesama tamsoje skendinčių vietų, kuriose klaidžioja ir laiškininkai, ir pagalbos tarnybos.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Rekonstruoto Velžio kelio dalis gyventojų tebelaukia, kol bus apšviestas jų akligatvis – stulpai nuo seno stovi, bet šviestuvų trūksta. Šviesos pasiilgusiuosius Savivaldybė ramina, kad ir jų gatvelę numatyta elektrifikuoti, tačiau tik tada, kai prieis jos eilė.

Panevėžiečio Zigmanto Ročio namai anksčiau priklausė Daumantų gatvei, dabar ta pati vieta – nedidelė atkarpa, atsišakojusi nuo pagrindinės gatvės, gavusi Velžio kelio adresą. Pasak šio akligatvio gyventojo, dėl šios atkarpos, kurioje išsidėstę maždaug septyni namai, elektrifikavimo Į Savivaldybę ir miesto gatvių apšvietimą prižiūrinčią įmonę „Panevėžio gatvės“ kreipiamasi jau keletą metų.

„Ketveri metai, kaip juos kutename, bet naudos jokios. Jei naktį važiuotumėte pas mus, aklinoje tamsoje nematytumėte nė namo numerio. Laiškanešiai net neranda mūsų dėžučių, kur laiškus, laikraščius įmesti“, – guodžiasi Z. Ročys.

Anot jo, ir pagalbos tarnyboms tokioje tamsoje sunku surasti reikalingus adresus. Gatvės nė kiek neapšviečia nė langai – dauguma namų stovi galu į gatvę ir tose pusėse langų nėra.

Bijo nelaimės

Pasak Z. Ročio, praėjusių metų pabaigoje iš Savivaldybės atėjęs raštas, kad akligatvis prie Velžio kelio 96–102 namų dar šių metų pirmąjį pusmetį bus įtrauktas į apšvietimo eiliškumo sąrašą. Nesulaukę jokių žinių, rudenį gyventojai vėl beldėsi reikalaudami šviesos. Tuomet išgirdo, kad jų eilė dar nutolo. Savivaldybė motyvavo, jog šioji nustatoma remiantis ne prašymo pateikimo data, o namų ūkių ir verslo objektų tankumo, gatvės kategorijos, viešojo transporto, gyventojų interesų tenkinimo ir kriminogeninės situacijos kriterijais.

„Jeigu būtų mirtinas atvejis, tada gal ir suskubtų apšviesti, o kol kas ramu, nieko neįvykę, tai ir nesiskubina“, – ironizuoja Z. Ročys.

Tamsios gatvelės gyventojams dar labiau apmaudu, kad pernai buvo tvarkomas Velžio kelias – ne tik perasfaltuojama gatvė, bet ir įrengtas naujas apšvietimas, tačiau greta esanti tos pačios gatvės atkarpa liko neliesta. Z. Ročys įsitikinęs, kad elektrikams čia ne tiek ir daug to darbo būtų, mat gatvelėje stovi keli elektros stulpai, išlikę ir šviestuvų laikikliai. Kada čia užgeso elektra, jis nė nežino, tačiau prieš penkerius metus šioje gatvėje apsigyvenęs vyras sako apšvietimo jau neberadęs.

Nors akligatvyje stovi gana nedaug namų – vos septyni, tačiau netoliese yra galinė autobusų apsisukimo stotelė. Iš autobusų išlipę keleiviai, trumpindami kelią link Staniūnų, rizikuoja eiti per tamsųjį akligatvį.

„O svarbiausia, kad ir vaikai grįžta patamsyje po popamokinių užsiėmimų“, – dėl pėsčiųjų saugumo susirūpinęs Z. Ročys.

Tamsių užkaborių sumažėjo

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialisto Arvydo Šato nuomone, atkakliai šviesos prašantys gyventojai – labai nekantrūs.

„Žmonės įsivaizduoja, kad jei padavė prašymą, per pusę metų jis turi būti išpildytas“, – sako A. Šatas.

Anot jo, gatvių elektrifikavimo sąrašas gana ilgas ir sunku pasakyti, kada nušvis Velžio kelio atkarpa. Šiais metais jau apšviesta nemažai miesto. Prašymai elektrifikuoti kai kurias šįmet apšviestas vietas buvo pateikti dar 2015-aisiais.

„Panevėžyje likusi begalė neapšviestų gatvelių. Kai kurie prašymai parašyti dar 2008-aisiais. Bėda ta, kad apšvietimo įrengimas tokiose vietose pajudėjo maždaug per paskutinius trejus metus – biudžete kasmet numatoma tam lėšų ir po truputį tvarkomės“, – aiškina A. Šatas.

Šiemet Savivaldybė neapšviestoms gatvėms elektrifikuoti skyrė 170 tūkst. eurų. Apšvietimas įrengtas trijuose dideliuose kvartaluose – apšviesta Staniūnų gatvė nuo 73 iki 81 namų ir nuo 72 iki 82 namų. Tai didelė buvusių bendrabučių ir kitų namų teritorija, iki šiol buvusi visiškai neapšviesta. Apšviesta Žagienio gatvelė, dalis Sirupio gatvės pačiame miesto centre, įrengtas apšvietimas iki J. Tilvyčio gatvės galo. Taip pat sutvarkytas apšvietimas Savitiškio gatvėje.

„Net nesitikėjau, kad tiek daug padarysime. Anksčiau po vieną gatvelę šiaip taip, būdavo, išspaudžiame, nes labai trūkdavo lėšų, o dabar padarėme tikrai labai daug“, – pastebi A. Šatas.

Skaičiuoja žmonių srautus

Pasak A. Šato, apšvietimo darbai daugiabučių kvartaluose jau baigti. Dabar juose teliko vietų, kur reikalingas apšvietimas šalia vieno ar dviejų namų. Kitąmet gatvių apšvietimui Savivaldybė vėl planuoja skirti ne mažesnę sumą kaip šįmet.

„Neapšviestų vietų sąrašas trumpėja. Kažkada visiems ateis ta šventė, bet reikia kantrybės“, – tvirtina specialistas.

Anot jo, pernai įrengiant apšvietimą rekonstruojamame Velžio kelyje, teoriškai buvo galima apšviesti ir jo akligatvį.

„Nuo Velžio kelio galėjome ir į Žemaičių kvartalą lįsti, bet žinote, kokie tai būtų buvę pinigai. Praėjusiais metais, kai tvarkėme Velžio kelią, buvo labai striuka su lėšomis“, – esminę priežastį įvardija A. Šatas.

Be to, anot jo, net ir buvus didesnėms finansinėms galimybėms, būtų pažeistas eiliškumas. O šis, specialisto teigimu, nustatomas remiantis keliais kriterijais. Pagrindinis – namų ūkių ir verslo objektų tankumas neapšviestoje teritorijoje. Svarbi ir gatvės kategorija. Įvertinama, ar važiuoja viešasis transportas, ar galimas linijų prijungimas prie esamų valdymo spintų.

Svarbu ir kiti dalykai. Pavyzdžiui, šiemet gautas prašymas apšviesti naują takelį Kniaudiškių kvartale, kuriuo nuo Klaipėdos gatvės pusės daug žmonių keliauja į „Minties“ gimnaziją. Toks keliukas, kuriuo naudojasi didelis skaičius žmonių, iš karto atsiduria aukštesnėje sąrašo pozicijoje.

„Tikrai niekas nesupras, jeigu pagal prašymą apšviesime gatvę kokiems penkiems namams, o kiti toliau į tą pačią pusę liks neapšviesti“, – sako A. Šatas.

Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/miesto-gatveje-tamsu-kaip-vienkiemy/

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Klaipėdoje – naujas „Novatek“ dujų krovinys (13)

Į Klaipėdą šeštadienį atplaukė naujas nedidelis Rusijos dujų bendrovės „Novatek“...

Klaipėdoje laukiama naujo „Novatek“ dujų krovinio (40)

Į Klaipėdą penktadienį turėtų atplaukti naujas nedidelis Rusijos dujų bendrovės „Novatek“...

Nausėda: per pastarąjį dešimtmetį buvo padaryta beveik nieko, kad Astravo AE netaptų kūnu (62)

Prezidentas Gitanas Nausėda skeptiškai vertina visuomenininkų pristatytą memorandumą dėl...

Erdoganas: Turkija šiemet pradės žvalgyti dujų telkinius Viduržemio jūros rytuose

Turkija jau šiemet pradės žvalgyti dujų telkinius Viduržemio jūros rytuose esančiose...

Daug energijos vartojančioms įmonėms – galimybė susigrąžinti dalį pinigų (2)

Iki vasario 1 dienos energijai imlios pramonės įmonės gali teikti prašymus susigrąžinti dalį...

Top naujienos

Baltijos šalys Putinui užkliudė jautrią stygą: dabar sustoti jis neketina (67)

75-osios Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinės – vienintelis būsimas renginys, kurį Rusijos...

Gydytoja papasakojo apie skydliaukės ir hormonų sutrikimus: pirmųjų simptomų nepastebėsite, bet paskui imsite byrėti (34)

Hormonai palaiko žmogaus gyvybę, be jų negalėtume funkcionuoti. Vieni hormonai reguliuoja...

Vilnius kai kur lenkia net Vokietijos miestus: Šimašius kalba apie dronų eismą

Kaip teigia Silicio Slėnyje „kapitonu“ vadinamas verslininkas Steve'as Hoffmanas, po maždaug 5...

Į Lietuvą sugrįžęs Vanagas prisipažino: į Dakarą dar kartą važiuos su viena sąlyga (50)

Rodos, Saudo Arabijos dykumose dar nespėjo dulkės nusėsti, o lietuviai jau grįžta atgal į namus....

Elektrėnų sav. sprogus dujų balionui visiškai sugriuvo pastatas: įvykio metu name buvo mažametis vaikas sužaloti du vyrai (52)

Policijos departamentas informavo, kad Elektrėnų sav. , Daugirdiškių k., Monio g., name, įvyko...

Andrius Šedžius nepasiduoda: iš naujo kursto savo ir Monikos skyrybų bylą

Kai jau atrodė , kad verslininko Andriaus Šedžiaus ir dainininkės Monikos Šedžiuvienės...

Kinijoje mirtinas virusas nusinešė 2 žmonių gyvybes: mokslininkai sako, kad užsikrėtusiųjų gali būti ir daugiau JAV imasi saugumo priemonių

Užsikrėtusiųjų paslaptingu virusu, kuris yra giminingas potencialiai mirtinam SARS virusui ir...

Gavusi produktus į namus, moteris kai ką pastebėjo: tai pasityčiojimas (701)

„Nesu iš tų, kurie po kiekvienos paslaugų teikėjų ar institucijų šunybės ilgai ieško...

Naminiai šokoladiniai saldainiai – gamyba ilgai neužtruks ir jau galėsite neštis į svečius (5)

Konditerijos meistras Ali Gadžijevas kviečia patiems pasigaminti naminius saldainius . Gamyba...

„Grigeo“ savininkas Pangonis: nuo įspūdingų pareigų iki dukart mestų įtarimų (295)

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad įmonė „ Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias galimai...