aA
Pirmadienį šešiasdešimt du mažieji saulės energijos gamintojai kreipėsi į teismą, prašydami atlyginti Lietuvos valstybės padarytą žalą dėl neteisėto įstatymo pakeitimo, kuriuo koreguojama Fiksuoto tarifo nustatymo tvarka.
Mažieji saulės šviesos energijos gamintojai kreipėsi į teismą
© DELFI / Kiril Čachovskij

Antradienį Seime skubos tvarka bus svarstoma dėl analogiškų įstatymo pataisų ir tiems saulės energijos gamintojams, kuriems leidimai plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus išduoti iki 2011 m. gegužės 23 d. (paprastai tokio gamintojo elektrinės įrengtoji galia viršija 30 kW ir siekia keletą mW).

2011 m. gegužės 11 d. priėmus AIEĮ, buvo nustatyta bendroji skatinimo vartoti atsinaujinančių išteklių energiją sistema, kurios viena iš sudedamųjų dalių – fiksuotas elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių tarifas.

Šiame straipsnyje numatyta, kad Fiksuotas tarifas elektrinėms, kurių įrengtoji galia yra ne didesnė kaip 30 kW, taikomas pagal leidimo plėtrai išdavimo metu vyraujančius tarifus, nepriklausomai nuo to, kada gautas leidimas gaminti. Šie tarifai taikomi 12 metų nuo leidimo gaminti išdavimo dienos.

Tačiau 2013 m. sausio 17 d. Lietuvos Respublikos Seime ypatingos skubos tvarka priėmus AIEĮ straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymą, mažiesiems saulės elektrinių statytojams leidimo plėtrai išdavimo metu taikytinus elektros energijos supirkimo tarifus nutarta panaikinti.

„Pakeitimo įstatymu įtvirtintas naujas principas, pagal kurį Fiksuotas tarifas nustatomas ne tas, kuris galiojo leidimo plėtrai išdavimo momentu, o tas, kuris galios leidimo gaminti išdavimo dieną. Ankstesniu AIEĮ reguliavimu elektros energijos supirkimo tarifo nustatymo momentas buvo siejamas su leidimo plėtrai išdavimo momentu, kadangi tik žinoję garantuojamą supirkimo tarifą pareiškėjai galėjo vertinti savo būsimas investicijas, kreiptis į bankus bei kitas finansines institucijas dėl energetikos projektų finansavimo.

Atitinkamai, nuo leidimo plėtrai gavimo momento energetikos projektą įgyvendinantys asmenys, žinoję būsimą Fiksuotą tarifą, investavo didžiąją dalį investicijų – įsigijo energetikos objektą sudarančią įrangą, įsigijo arba išsinuomavo žemės sklypus, kuriuose ketino statyti saulės elektrines, vykdė saulės elektrinių statybos darbus“, – įstatymo pataisą komentavo Advokatų profesinės bendrijos „ADLEX“ asocijuotas teisininkas Mantas Gerdauskis.

M. Gerdauskio teigimu, pataisomis įtvirtinus teisinio reguliavimo principą, pagal kurį Fiksuoto tarifo dydis buvo susietas su leidimo gamybai išdavimo metu galiojusiu tarifo dydžiu, atlikti neteisėti ir antikonstituciniai veiksmai.

Gamintojai leidimus plėtrai gavo laikotarpiu nuo 2012 m. sausio 1 d. iki 2012 m. gruodžio 31 d. – tuo metu, kai galiojo 1,44 LTL/kWh supirkimo tarifas elektros jėgainėms, naudojančioms saulės energiją, neintegruotoms į pastatą, kurių įrengtoji galia yra iki 30 kW ir 1,80 LTL/kWh supirkimo tarifas elektros jėgainėms, naudojančioms saulės energiją, integruotoms į pastatą, kurių įrengtoji galia yra iki 30 kW. Tačiau dėl teisinio reguliavimo į praeitį šiuo metu ir ateinančius 12 metų jie turės pardavinėti pagamintą elektros energiją 0,19 LTL/kWh ir 0,20 LTL/kWh mažesniais tarifais, nei kad buvo nustatyta įstatymo.

UAB „Alternatyvios energetikos įmonių grupė" direktoriaus Arūno Liškaus teigimu, tokie valdžios sprendimai užkerta kelią verslumui ir investicijoms.

„Verslas planuoja visas investicijas ir investicijų grąžą. Priėmus šią pataisą, planuoti investicijų grąžą yra neįmanoma, nes net negalime įsivaizduoti, kokiu tarifu bus perkama energija, kai elektrinė pradės veikti. Dėl įstatymo pataisos bendrovė jau neteko 250 tūkst. litų planuotų pajamų“, – pasakojo verslininkas.

Advokatų profesinė bendrija „ADLEX“, parengusi beveik 5 mln. mažųjų saulės energijos gamintojų ieškinį valstybei, jau sulaukė ir didžiųjų saulės energijos gamintojų dėmesio. Didieji saulės energijos gamintojai, ruošdamiesi rytoj Seime svarstomam įstatymo pakeitimui dėl tarifų panaikinimo, konsultuojasi su teisininkais bei skaičiuoja galimus nuostolius būsimam ieškiniui.

„Saulės energijos gamintojai akivaizdžiai diskriminuojami kitų atsinaujinančių išteklių energetikos gamintojų atžvilgiu. Kyla klausimas, kodėl pataisa taikoma tik vienai energetikos rūšiai. Kad ir kaip bebūtų, pažadus reikia tesėti – ypač tuos, kurie įforminti teisiškai“, - piktinosi Atsinaujinančios energijos gamintojų asociacijos prezidentas Ruslan Sklepovič.

Teisininkų atlikti pirmieji skaičiavimai po susitikimų su didžiaisiais gamintojais rodo, kad gamintojų ieškinys Lietuvos valstybei viršys 100 mln. litų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nesutariama, kam atiduoti infrastruktūros rengimą vykdant vėjo elektrinių parko Baltijos jūroje projektą

Energetikos ministras Rytis Kėvelaitis sako, kad planuojamas vėjo elektrinių parkas Baltijos...

Liuksemburgas žada ir toliau iš Lietuvos pirkti AEI perviršį (1)

Liuksemburgas 2021 metais iš Lietuvos ketina įsigyti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI)...

„Litgrid“: elektros gamintojai ir vartotojai prie perdavimo tinklo bus prijungiami greičiau

Prie elektros perdavimo sistemos operatoriaus „ Litgrid “ valdomo perdavimo tinklo elektros...

Biodegalų kaina per savaitę šoktelėjo 20 centų: ar tai turės įtakos kitų rūšių degalų kainoms (44)

Delfi skaitytojas degalinėse pastebėjo biodegalų kainų pokyčių. Per savaitę E85 degalai...

Vaičiūnas: EK sprendimas dėl „Harmony Link“ finansavimo – netrukus (1)

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Europos Komisijos sprendimo...

Top naujienos

Visoms gyventojų grupėms COVID-19 vakcina Lietuvoje būtų nemokama: Skvernelis įvardijo savo planą B vakcinoms išleis daugiausia 125 mln. eurų  (149)

Lietuvos Vyriausybė priimė sprendimą pirkti vakciną nuo COVID-19. Vakcina nemokamai bus...

Su Baltarusija – beprecedentė santykių krizė: tenka pripažinti ir Lietuvai nemalonius faktus (49)

Lietuvos laikysena – įkvepianti, šalies-lyderės, kuri puikiai supranta baltarusių tautos...

Nuo koronaviruso Lietuvoje mirė dar 2 žmonės (199)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad Lietuvos sveikatos mokslų...

TASS skelbia, kad Rusijos pajėgos numušė savo pačių naikintuvą papildyta (100)

Antradienį naikintuvą „Su-30“, sudužusį pratybų metu Tverės srityje, pirminiais duomenimis,...

Ruošia pokyčius būsto nuomotojams: privaloma sutarčių registracija ir baudos (125)

Finansų ministerija parengė ir užregistravo įstatymų pakeitimus, kuriais siūlo išguiti...

Neurochirurgas pasidalino naujausiomis Michaelio Schumacherio sveikatos būklės prognozėmis ir jos nėra džiuginančios

„ Formulės 1 “ legenda Michaelis Schumacheris yra vegetacinės būklės ir turi labai mažai...

Įamžino klaidą, dėl kurios vairuotojai pažymėjimą gali „padėti“ į stalčių vos per akimirką (80)

Vadovautis blaiviu protu – tokį patarimą duoda ir vairavimo instruktoriai, ir draudikai, ir...

Skvernelis apie DNR planą: diskusijos vyksta ir skųstis nereikėtų

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad verslo atstovai neturėtų skųstis dėl, anot...

Raseiniuose profesinė mokykla pereina prie mišraus ugdymo – patvirtintas koronaviruso atvejis (6)

Raseinių rajono savivaldybė informuoja, kad koronavirusas dar giliau įsisuka į ugdymo...

|Maža didelių žinių kaina