aA
Šiemet prasidėjęs atsinaujinančių energetikos išteklių (AEI) elektrinių plėtros proveržis „yra tik pradžia“, o 2030 m. Lietuva pasigamins daugiau elektros, nei jos suvartos, sako elektros perdavimo tinklų operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.
Rokas Masiulis
Rokas Masiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Ministras (energetikos ministras Dainius Kreivys – ELTA) sako, kad mūsų tikslas turėti 9,4 GW atsinaujinančios energetikos 2030 m. Mano nuomone, bus daugiau“, – ketvirtadienį „Green Tech Forum“ renginyje sakė R. Masiulis.

Anot jo, „Litgrid“ „profesiniu“ spėjimu, iki 2030 m. Lietuvoje instaliuota AEI galia išaugs 7 kartus nuo šiuo metu veikiančių 1,3 GW, o šalis taps elektros eksportuotoja. Tuo metu vartojimas, manoma, galėtų augti nuo dabartinių 12 TWh iki 20 TWh kasmet.

„Tikrai įspūdingi skaičiai. Matome, kad 2030 m. gamyba praktiškai viršys net ir Lietuvos elektros vartojimą – vertinant, kad vartojimas Lietuvoje didės“, – sakė jis.

„Aišku, gali nepavykti, galbūt bankai nefinansuos kai kurių projektų, bet („Litgrid“ prognozė – ELTA) pagal tai, kam jau išrašyti ketinimų protokolai, išduotos prisijungimo sąlygos, kur jau galima projektų pavadinimus pasakyti“, – teigė „Litgrid“ vadovas.

Pasak jo, pastaruoju metu prie šalies skirstomųjų tinklų prijungiami Lietuvos mastais „įspūdingi“ nauji AEI generacijos pajėgumai. Jo pateiktais lapkričio 17 d. duomenimis, tinkle jau buvo instaliuoti 1371 MW AEI jėgainių galios (700 MW vėjo elektrinių perdavimo tinkle, 143 MW vėjo elektrinių skirstomajame tinkle ir 528 MW saulės elektrinių skirstomajame tinkle). Sparčiai daugėja naujų gaminančių vartotojų, dar pastebi R. Masiulis.

„Nuo rugpjūčio iki spalio beveik po 60 MW prisideda „Energijos skirstymo operatoriaus“ tinkle. Tai yra būtent mažieji (gaminantys vartotojai – ELTA) – žmonių ant stogų įsirengiamos saulės elektrinės, nuotoliniai parkai“, – teigė R. Masiulis.

„Jau nuo šių metų atsinaujinančios energetikos proveržis yra didesnis. Galiu pasakyti, kad tai visiškai tik pradžia“, – pažymėjo „Litgrid“ vadovas.

Tačiau jis kartu pabrėžė, kad AEI generacijai augant, dalį elektros vis tiek reikės importuoti – R. Masiulio prognozėmis, 2030 m. Lietuva turės importuoti 4,5 TWh, o eksportuoti 5,2 TWh elektros perteklių.
„Nėra taip, kad AEI padarys taip, kad vartosime tik savo pagamintą atsinaujinančią energiją. Ne, taip nebus. Vis tiek importo kažkiek bus. Tikėtina, importas bus brangesnis, nes reikš, kad ir visose valstybėse nėra atsinaujinančios energetikos“, – kalbėjo R. Masiulis.

„Litgrid“ direktorius taip pat akcentavo, kad augant AEI generacijos pajėgumams bus svarbu sukurti pakankamai infrastruktūros perteklinei elektrai kaupti ir saugoti. Tam, pasak jo, reikės įrengti daugiau elektros kaupimo baterijų, plėsti elektros tinklus bei ieškoti, kaip didinti vidinį elektros vartojimą.

„Manau, kad Lietuvoje jau šiuo metu turime galvoti, ką su elektra darysime, (…) reikia galvoti kur tą elektrą dėti. Dėl to, manau, kad be baterijų ir kitų elektros saugojimo sprendimų, be vartojimo ir, tikėtina, be tinklo plėtros (eksporto linijų į kitas šalis tiesimo), manau, kad anksčiau ar vėliau neišsiversime“, – kalbėjo R. Masiulis.

„Turime pradėti galvoti, ką su ta elektra darysime“, – pabrėžė jis.

Vis tik, kol kas, anot R. Masiulio, Lietuvoje gamyba mažėja, šalis „siurbia elektrą iš visur, kur gali“. „Litgrid“ vadovo teigimu, didžiausią vietinės generacijos dalį sudaro šiluminės elektrinių gamyba.

ELTA primena, kad Seimas dar pavasario sesijos metu priėmė Energetikos ministerijos parengtą atsinaujinančios energetikos „proveržio paketą“, palengvinusį biurokratines procedūras atsinaujinančią energetiką plėtojančiam verslui. Paketu taip pat siekiama iki 2030 metų apie 90 proc. Lietuvos elektros poreikio patenkinti vietine gamyba iš atsinaujinančių išteklių.

„Litgrid“ duomenimis, Lietuvoje vietos elektrinės praėjusią savaitę užtikrino 26 proc. šalies elektros energijos suvartojimo. Bendrai Lietuvoje praėjusią savaitę buvo pagaminta 60 GWh elektros energijos – 25 proc. mažiau nei ankstesnę savaitę, kai gamyba siekė 80 GWh. Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 76 proc. šalies elektros energijos poreikio buvo importuota.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.5000

Saulės elektrinės ant vandens: ekspertai įvertino, ar tai būtų naudinga lietuviams

Lietuvai svarstant jau apie du vėjo elektrinių parkus jūroje, saulės energetika veikiausiai...

Kreivys Kyjive su Ukrainos energetikos ministru aptarė pagalbą šaliai

Šeštadienį Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys Kyjive susitiko su Ukrainos kolega...

LEA: per savaitę elektra brango 22,2, dujos – 10 proc.

Elektros kaina Lietuvoje per savaitę padidėjo 22,2 proc., tuo metu dujos Nyderlandų TTF biržoje...

Dujų skirstymo kaina kitais metais auga 80 proc.

Gamtinių dujų skirstymo kaina kitais metais didės 80 proc. – nuo 6,01 iki iki 10,82 euro už...

Nausėda: „dujų lubos“ turi daryti realų poveikį aukštoms kainoms

Už energetiką atsakingiems Europos Sąjungos ( ES ) ministrams toliau nesutariant dėl dujų...

Top naujienos

Angela Bubeliak

JAV atsargos generolas: Amerika turi parengusi sprendimą – karas Ukrainoje pasikeistų akimirksniu (1)

„Atėjo laikas padėti Ukrainai (...) išsiųsti Rusijos karius atgal į Rusiją, o ne tiesiog...

Saulės elektrinės ant vandens: ekspertai įvertino, ar tai būtų naudinga lietuviams

Lietuvai svarstant jau apie du vėjo elektrinių parkus jūroje, saulės energetika veikiausiai...

Įžiebta didžiulio atgarsio jau spėjusi sulaukti Vilniaus eglė: tokios minios žmonių Katedros aikštė nematė seniai šventėje kalbinti praeiviai neslepia nuostabos (55)

Šeštadienio vakarą seniai regėtos minios vilniečių ir sostinės svečių patraukė į Katedros...

Už tūkstančius eurų prekių privogusio narkomano veiksmus įvertinę teisėjai konstatavo: tai – ne nusikaltimas (5)

Ne vienerius metus alytiškis Darius kone kasdien eidavo į parduotuves vogti – iš viso surinkti...

Orai: pasnigs šiek tiek mažiau

Sekmadienio dieną dangus šalyje išliks debesuotas. Daugiausia drėgmės nešantys debesys jau bus...

Vaidas Mikaitis

Romantiška lietuvio ir lenkės pažintis baigėsi visišku fiasko: porelės žaidimus palapinėje nutraukė nelauktas svečias (3)

Na ką, bičiuliai, po paskutinių metu tvyrojusių porimčių temų, jaučiu, atėjo metas, nuo jų...

Vilniaus eglės moka nustebinti: ar šių metų tortas pranoko pernykštę snaigių simetriją? balsavimas (4)

Svarbiausia šalies eglė Vilniaus Katedros aikštėje unikaliais meniniais sprendimais kasmet...

Palengvėjimas Argentinos stovykloje: išlikimo mūšyje savo svarų žodį tarė Messi

Pasaulio futbolo čempionato C grupėje šeštadienį vakare pirmą pergalę iškovojo Argentina, kuri...

Vilniuje į degalinę užsukęs vyras negalėjo patikėti savo akimis: atėjau sumuštinio, o vos neišbėgau su granata (21)

Į degalinę užsukęs vyras negalėjo patikėti savo akimis – šalia kitų prekių vitrinoje jis...

Vilniaus didysis tortas ar Kauno Čiurlionio pasaka: kuri eglė nustebino labiau? balsavimas (3)

Jei tik galėtų, didžiausi Kalėdų entuziastai kasmet apsilankytų ir Vilniaus, ir Kauno eglių...