Dėl aukštų elektros kainų bendrovė, neaudituotais duomenimis, patyrė 49,4 mln. eurų grynąjį nuostolį. Reaguojant į padėtį elektros rinkoje, įmonės siūlymu dalis bendrovės gautų perkrovų valdymo įplaukų skirta vartotojams, taip nuo šių metų amortizuojant elektros perdavimo tarifo augimą, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Pasak įmonės generalinio direktoriaus Roko Masiulio, finansiniams bendrovės rezultatams neigiamai atsiliepė aukštos energijos kainos.

„Technologiniams nuostoliams kompensuoti reikalingą energiją perkame pagal rinkos kainą, todėl pernai šios mūsų sąnaudos išaugo 2,5 karto ir susidarė nuostolis“, – sako R. Masiulis.

Technologiniai nuostoliai – tai fiziniai elektros energijos nuostoliai tarp tiekimo į tinklus ir suvartojimo taškų, atsirandantys elektros energijos perdavimo metu, skelbiama pranešime.

Reaguodami į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatoriai kovą sumažino sisteminių jungčių su Rusija pralaidumus. Nuo gegužės mėnesio elektros importas iš Rusijos visiškai nutrauktas, o nuo birželio Baltijos šalys ėmėsi savarankiškai užtikrinti sistemos balansą, atsisakydamos šių paslaugų įsigijimo iš Rusijos.

Siekiant sparčiau įgyvendinti ambicingus atsinaujinančios energetikos tikslus, įmonė įkūrė Atsinaujinančios energetikos išteklių centrą, kuris koordinuoja naujų atsinaujinančios energetikos elektrinių ir baterijų projektų prijungimą prie elektros perdavimo tinklo.

Taip pat pirmoji Baltijos šalyse įmonė pradėjo kintamo linijų pralaidumo technologijos bandymus. Pirmieji rezultatai parodė, kad oro sąlygų stebėseną vykdanti dirbtiniu intelektu paremta technologija suteikia galimybę perduoti virš 50 proc. daugiau elektros energijos tomis pačiomis linijomis.

Lietuvos perdavimo tinklais pernai perduota elektros energija šalies poreikiams siekė 10,234 TWh, tai 6,4 proc. mažiau nei 2021 m. Elektros energijos vartojimas mažėjo dėl gyventojų ir verslo taupymo bei dėl prie skirstymo tinklo prijungtų atsinaujinančių išteklių elektros energiją gaminančių vartotojų augimo, praneša įmonė.

Viso pernai gautos įmonės pajamos siekė 420,3 mln. eurų. Palyginti su 2021 m. jos buvo 55,3 proc. didesnės. Nors pajamos už elektros perdavimą mažėjo (dėl mažesnių reguliuotojo nustatytų kainų ir mažesnio perduoto kiekio), bendrą pajamų augimą daugiausia lėmė dėl didesnių elektros rinkos kainų 2,4 karto išaugusios disbalanso ir balansavimo elektros energijos pajamos.

Pridedama, kad įmonės teikiama sistemos balansavimo paslauga visada yra nulinio pelningumo, šios pajamos tik dengia faktiškai patirtas disbalanso ir balansavimo elektros energijos sąnaudas, kurios pernai m. padidėjo 2,5 karto.

Taip pat „Litgrid“ pernai investicijos siekė 55,9 mln. eurų, iš jų 41 proc. skirta strateginiams ir valstybei svarbiems elektros energetikos projektams įgyvendinti, 59 proc. – perdavimo tinklo rekonstrukcijai ir plėtrai ir veiklos palaikymui.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės