aA
Laikantis aukštai oro temperatūrai fiksuojamas išaugęs elektros energijos poreikis. Energijos suvartojimo poreikis praėjusią savaitę labiausiai augo Lietuvoje, kurį dengė importas iš Skandinavijos ir išaugusi šiluminių elektrinių gamyba. Sumažėjus vėjo ir saulės generacijai, vidutinė elektros energijos savaitės kaina pasiekė aukščiausią tašką nuo 2015 metų.
„Litgrid“: išaugusį suvartojimą ir sumažėjusią vėjo ir saulės generaciją dengė padidėjusi šiluminių elektrinių gamyba
© DELFI / Andrius Ufartas

Liepos 12 — 18 dienomis vidutinė elektros energijos savaitės kaina Lietuvoje ir Latvijoje augo iki 96,2 Eur / MWh. Estijoje savaitės kainos vidurkis didėjo mažiau – 4 proc., iki 87,6 Eur / MWh.

„Praėjusią savaitę Lietuvoje elektros energijos suvartojimas augo 6 proc., iki 234 GWh, Latvijoje ir Estijoje suvartojimas augo 2 proc. Išaugus suvartojimui augo ir vidutinė savaitės kaina, nes sumažėjusią vėjo ir saulės generaciją kompensavo 60 proc. Lietuvoje išaugusi šiluminių elektrinių generacija. Latvijoje 82 proc. išaugusi šiluminių elektrinių gamyba turėjo padengti 87 proc. sumažėjusį importą iš Rusijos.

Prie Lietuvos vartojimo padengimo praėjusią savaitę prisidėjo 100 proc. išaugęs importas per „NordBalt“ jungtį. Tai leido gauti pigesnę skandinavišką elektrą iš generaciją padidinusių hidroelektrinių. Taip pat 10 proc. išaugo importas per „Litpolink“ jungtį. Praėjusią savaitę Lietuvoje pastebėtas ir 18 proc. hidroelektrinių generacijos augimas, prie kurio daugiausia prisidėjo beveik trigubai padidėjusi Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės gamyba.

Kai išaugusį vartojimą turi padengti šiluminės elektrinės, kurių kaštai dėl išaugusių dujų ir taršos leidimo mokesčių kainų yra padidėję, galime turėti aukštesnes elektros kainas, kol šiluminių elektrinių generacijos nepakeis atsinaujinančių energijos šaltinių generacija“, – teigia Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.

Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę išaugo 6 proc., iki 234 GWh. Elektros gamyba Lietuvoje augo 26 proc., o vietos elektrinės užtikrino 35 proc. šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje per savaitę buvo pagamintos 83 GWh elektros energijos.

Šiluminės elektrinės praėjusią savaitę pagamino 57 proc. Lietuvoje generuotos elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamino 9 proc., hidroelektrinės – 12 proc., saulės elektrinės – 5 proc., kitos elektrinės – 17 proc. elektros energijos. Gamyba šalies hidroelektrinėse, padidėjo 34 proc., gamyba vėjo jėgainėse krito 38 proc., šiluminėse elektrinėse gamybos apimtys didėjo 60 proc., o kitų elektrinių gamyba augo 11 proc.

Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 68 proc. mūsų šalies elektros energijos poreikio* buvo importuota. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importas sumažėjo 5 proc. 12 proc. elektros importo į šalį pateko iš trečiųjų šalių, 49 proc. – iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį, 14 proc. buvo importuota per sieną su Latvija ir 25 proc. per „LitPol Link“ jungtį su Lenkija.

Bendras elektros srautas iš Lietuvos smuko 34 proc. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 53 proc. Lietuvos eksportuojamos elektros, į Latviją - 47 proc.

Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 14 proc. pralaidumų Lenkijos kryptimi ir 64 proc. Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 100 proc. visą praėjusią savaitę.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Ekonomistai sutinka, kad kompensacijas už elektrą reikia mokėti ir kitąmet: mano, kad valstybė turi etinę atsakomybę padėti gyventojams

Prezidentūrai pasiūlius kompensaciją už elektrą gyventojams mokėti ir po Naujųjų, ekonomistai...

Artėjantis šildymo sezonas gresia būti gerokai brangesniu: kišenes patuštintų ne tik vilniečiai (2)

Nors lepina kaitra, sakoma roges žiemai reikia ruošti dar vasarą, tačiau dalis vilniečių apie...

Brangstant energijai biudžetinės įstaigos mažins vartojimą, keis šviestuvus

Augat šildymo ir elektros kainoms, vyriausybinės ir savivaldybių įstaigos žada taupyti: vienos...

Gyventojai skaičiuoja skirtumus tarp „biržinės“ ir garantinio tiekimo kainos: sako, kad pasirinkę tiekėją pralošė tiekėjai: nelogiška (12)

Dalis elektros vartotojų, pasirinkusių su biržos kaina susietą nepriklausomo tiekėjo planą,...

Vokietija anksčiau laiko pasiekė tikslą 75 proc. užpildyti savo dujų saugyklas

Nepaisant sumažėjusių dujų srautų iš Rusijos, Vokietijos dujų saugyklos vėl pripildytos 75 proc.

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (16)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (3)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 13 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...