aA
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigė pirmosios Baltijos šalyse prie elektros perdavimo tinklo prijungtos 1 MW baterijos bandymus. Jų metu surinkti duomenys yra svarbūs ruošiant Lietuvos elektros perdavimo tinklą sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, sistemos patikimumo užtikrinimui ir sparčiai atsinaujinančios energetikos plėtrai šalyje, buvo teigiama įmonės siųstame pranešime.
Litgrid
Litgrid
© Įmonės nuotr.

„Per artimiausius kelerius metus Lietuvoje išvysime elektros sektoriaus transformaciją: sinchronizuosimės su kontinentinės Europos tinklais, bus plėtojami jūrinio vėjo jėgainių projektai, daugės žemyninio vėjo parkų. Planuojama, kad iki 2030 m. apie pusė Lietuvoje suvartojamos elektros energijos bus pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Tokia energija sukurs ne tik papildomos vertės, nes turėsime didesnę nuosavą klimatui neutralią generaciją, bet ir iškels iššūkių mums kaip operatoriui, nes žalioji generacija yra nepastovi, o sistemos patikimumą visuomet turime išlaikyti aukštą. Todėl įrengėme ir sėkmingai ištestavome inovaciją – pilotinę bateriją arba prototipą ateities įrenginių, kurie bus naudojami tinkle. Bandymai parodė, kad baterija atliepia mūsų lūkesčius ir reikšmingai prisidės prie sistemos patikimumo ir saugumo didinimo“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Pasak jo, siekiant ir toliau išlaikyti vienus aukščiausių Europoje sistemos patikimumo rodiklių, „Litgrid“ keturis mėnesius mokėsi valdyti sistemą su į ją integruota baterija, kuri geba ne tik sukaupti, bet ir momentiškai pateikti energiją į tinklą bei padėti valdyti dažnį.

Vilniaus transformatorių pastotėje (TP) sumontuota 1 MW galios ir 1 MWh talpos baterija yra pirmasis tokio tipo pilotinis įrenginys regione.

1 MW baterijos tiekėjas – energijos kaupimo technologijų bendrovė „Fluence“, įsteigta kompanijų „Siemens“ ir „AES“. Baterijos bandymai vyko pagal gamintojų ir „Litgrid“ parengtą bandymų programą. Bandymų metu baterija buvo prijungta prie Vilniaus TP 10 kV skirstyklos.

„Litgrid“ specialistai realiomis Lietuvos elektros energetikos sistemos veikimo sąlygomis išbandė baterijos galimybes atlikti daugiau nei dešimt skirtingų perdavimo tinklo funkcijų. Testų metu patikrinta galimybė vietoje ir per nuotolį valdyti baterijos galią, išbandytas jos efektyvumas, avarinės galios funkcija, dažnio valdymo funkcijos, sintetinės inercijos atsakas, įtampos valdymo funkcija, izoliuoto darbo veikimas energiją tiekiant Vilniaus TP savosioms reikmėms ir dar daug kitų.

„Visi suplanuoti bandymai pavyko. Kaip ir tikėtasi, 1 MW baterija gali prisidėti prie elektros sistemos parametrų valdymo. Labiausiai nustebino žaibiška baterijos reakcija – valdymo komandos apdorojimo laikas siekė 0,087 sekundės, o visiškas persijungimas iš įkrovimo į generavimą truko dar trumpiau – 0,07 sekundės. Tai iš esmės atitinka relinės apsaugos suveikimo laikus. Tokie parametrai nuteikia optimistiškai, kad ateityje elektros sistemos valdymas bus dar sklandesnis“, – sako „Litgrid“ Inovacijų vadovas Audrius Baranauskas.

1 MW baterija ir jai sukurta infrastruktūra toliau veiks elektros perdavimo sistemoje kaip integruota šios sistemos dalis, prisidedanti prie Vilniaus TP 10 kV skirstyklos įtampos valdymo ir užtikrinanti pastotės savųjų reikmių avarinį rezervą. Taip pat ji bus toliau naudojama tyrimams ir įgyvendinant kitus inovatyvius projektus.

Pilotinio 1 MW baterijos projekto įgyvendinimo metu buvo sudarytos baterijų prijungimo prie „Litgrid“ tinklo sąlygos bei suformuoti siūlymai techninėms specifikacijoms, kurių pagrindu nustatyti reikalavimai ir 200 MW elektros energijos kaupimo įrenginių sistemoms. Tikimasi, kad pilotinio projekto metu įgyta vertinga patirtis ir žinios pasitarnaus sklandžiam 200 MW elektros energijos kaupimo įrenginių sistemos įgyvendinimui. 200 MW elektros kaupimo sistema yra neatsiejama sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais dalis.

200 MW elektros energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendina „EPSO-G“ įmonių grupei priklausanti bendrovė „Energy Cells“, kuri iki 2022 metų pabaigos Lietuvoje keturiose vietose įrengs po 50 MW galios energijos kaupiklius. Vilniaus, Alytaus, Utenos ir Šiaulių pastotėse įrengta sistema tarnaus kaip greitas ir lankstus avarinis galios rezervas užtikrinant patikimą ir stabilų Lietuvos elektros energetikos sistemos darbą iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais arba izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo metu, o ateityje – pagelbės sparčiai augančių atsinaujinančių energijos šaltinių integracijai.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.5455

Vėjo energetikos sektoriui gresia nauji iššūkiai: jėgainės brango trečdaliu, trūkinėja logistikos grandinė

Sparčiai augančios žaliavų kainos neaplenkė ir vėjo energetikos sektoriaus – dėl...

Baltijos šalys sustabdė rusiškos elektros importą

Elektros energijos biržos operatorei „Nord Pool“ nustojus prekiauti rusiška elektra iš...

Verslas PliusVytautas Budzinauskas

Nepasirinkus elektros tiekėjo – rizika mokėti daugiau: kiek kainuotų garantinis tiekimas (2)

Likus mėnesiui iki elektros tiekėjo pasirinkimo, šimtams tūkstančių elektros vartotojų...

Į Lietuvą jau nuo sekmadienio nebebus importuojama rusiška nafta, dujos ir elektra (4)

Elektros energijos biržos operatorė „ Nord Pool “ priėmė sprendimą stabdyti prekybą rusiška...

„Amber Grid“ nustatė dujų perdavimo paslaugų kainas kitiems metams (1)

Per pastaruosius metus išaugusios dujų kainos koreguoja kitų metų dujų perdavimo paslaugų...

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Kaip pralaužti Rusijos blokadą Ukrainoje: dėl bado grėsmės Vakarai gali ryžtis ir ypač rizikingam planui

Ko neprivertė karas, privers badas. Tokių svarstymų – vis daugiau, mat Rusijos agresija prieš...

„Tokia mano istorija“: daugybę kartų girtas prie vairo įkliuvęs Viktoras dėkoja, kad pagaliau buvo įkalintas (4)

„Kai pirmus kartus ėjau į teismą, bijojau, bet po to baimė dingo – jeigu prieš tai manęs...

Amerikiečiai negali patikėti, kaip pigu Lietuvoje: tai svajonių šalis! (8)

Verkiantiems dėl Lietuvoje beprotišku greičiu kylančių kainų reikėtų nuvykti į Kaliforniją...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje pratęsta karinė padėtis, uždrausti simboliai „Z“ ir „V“ per sprogimą sunkiai sužeistas Maskvos paskirtas Zaporižios miesto vadovas (7)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Sinoptikai nurodė, kada vėl sulauksime šilumos: savaitės viduryje orai keisis

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Dangų dengs pakankamai storas debesų...

Šiluvoje užuovėją nuo karo radusi Tatyana dirba piligrimų centre ir taip maldo ilgesį Ukrainoje likusiai šeimai – anūkui vos 3 mėnesiai

Nors Lietuvos šventvietė Šiluva garsėja kaip traukianti religines bendruomenes, ji apjungia visus...

Žiniasklaida: Rusija pasikvietė statinių bombų ekspertus jau kelios savaitės yra Rusijoje ir dirba kartu su kariuomenės pareigūnais

Apie 50 ekspertų, turinčių didelę šių sprogmenų gamybos ir tiekimo patirtį, dirba kartu su...

Verslas PliusMark Ellwood

Verslininko, aplankiusio visas šalis Žemėje – ir pabuvojusio kosmose, kelionių patarimai

Jimas Kitchenas išmano keliones . 57-erių metų verslininkas ir investuotojas tvirtina esąs...

Delfi PliusDailius Dargis

Paskutinio sovietų bunkerio Lietuvoje paslaptis: ne tik lankėsi KGB, bet ir neprikausomybės laikais sulaukdavo keistų vizitų bei įsilaužimų II dalis

Vieno įspūdingiausių Lietuvoje esančio sovietinių laikų karinio bunkerio paslaptys sėja nerimą...

Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos

Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...