Penktadienį AB „Lietuvos dujos“ ir Suomijos gamtinių dujų bendrovė „Gasum Oy“ pranešė, kad baigė visus parengiamuosius etapus, skirtus įsteigti įmonę gamtinių dujų rinkos operatoriaus veiklai vykdyti. Planuojama, kad „GET Baltic“ ateityje besivadinsiančioje bendrovėje prekyba gamtinėmis dujomis tarp tiekėjų ir vartotojų prasidės jau nuo Naujųjų metų. Vis dėlto sumažėjusių dujų kainos tikėtis kol kas neverta.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Birža veiks elektroninės prekybos pagrindu

AB „Lietuvos dujos“ ir Suomijos gamtinių dujų bendrovė „Gasum Oy“ dėl bendros įmonės gamtinių dujų rinkos operatoriaus veiklai vykdyti susitarė dar praėjusiais metais. Viktoras Valentukevičius, AB „Lietuvos dujos" generalinis direktorius, penktadienį pranešė, kad šiuo metu visi parengiamieji etapai įmonei įsteigti jau yra pabaigti – pasirašyti steigimo dokumentai, jau įvyko ir akcininkų susirinkimas. Tiesa, šiuo metu licencijos iš Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisijos steigėjai dar nėra gavę. „Dabar formalūs klausimai, kuriuos komisija prašė išspręsti, yra sutvarkyti, nėra kliūčių ir artimiausiu metu prašymas bus pateiktas“, - sakė V. Valentukevičius.

„Lietuvos dujų“ generalinio direktoriaus teigimu, kuriama įmonė nebus didelė – joje veiks vos du ar trys žmonės, o ji veiks elektroninės prekybos sistemos pagrindu. „Jos esmė ta, kad elektronikos ir IT ryšio priemonių pagalba klientams ir vartotojams bus pateikta lanksti galimybė realizuoti jiems nereikalingus kiekius arba įsigyti papildomus kiekius dujų rinkoje. Pagrindiniai veikėjai bus ne tiekimo įmonės, ne „Lietuvos dujos“, bet patys klientai ir vartotojai. Jie nuspręs, ar nori pirkti ar parduoti dujas - kokius kiekius, kokiomis kainomis. Mes tik suteiksime platformą ar mechanizmą, kurio pagalba bus galima ta padaryti“, - sakė jis.

Prekyba bus anoniminė ir vykdoma pagal su Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija suderintas taisykles, sandorį nulems geriausias kainos pasiūlymas. Manoma, kad biržos pagalba gamtinių dujų savininkai galės realizuoti 5 – 7 proc. bendros apyvartos. Tiesa, sumažėjusių dujų kainos dėl įkurtos gamtinių dujų biržos tikėtis nereikėtų. „Gali būti ir pigiau, ir brangiau, viskas priklauso nuo lankstumo“, - sakė Joachim Hockertz, AB "Lietuvos dujos" generalinio direktoriaus pavaduotojas – komercijos direktorius. Jo teigimu, kainą nulems paklausos ir pasiūlos santykis, tačiau kitose biržose jų įkūrimo pradžioje kaina iš pradžių buvo gana aukšta.

Planuoja plėstis į kitas Baltijos šalis

„Lietuvos dujų“ generalinis direktorius sakė, kad kartu su partneriais iš Suomijos įkuriant tokią įmonę siekiama trijų didžiausių tikslų. „Ji padės atsirasti didesnei konkurecijai, sudarys galimybę lanksčiai spręsti dujų poreikių patenkinimą, kai dėl įvairių priežasčių negalima tiksliai numatyti visų poreikių. - sakė V. Valentukevičius. - Tai bus ir indikatorius rinkos kainų pasiūlos ir paklausos prasme formavimui“.

Planuojama, kad įmonė iš pradžių veiktų Lietuvoje, o pati platforma būtų lietuvių kalba. Visgi, ateityje ji turėtų plėstis ir į kitas Baltijos šalių rinkas. „Iš tikrųjų mūsų idėja, kuria mes diskutavome su kolegomis yra neužsidaryti Lietuvoje, bet mūsų požiūris yra regioninis, būsime pasiruošę bet kada atidaryti duris ir priimti kitus Baltijos operatorius“, - sakė V. Valentukevičius. Jam pritarė ir kolega iš Suomijos - Antero Jännes, Gasum Oy generalinis direktorius. „Mūsų planai bendri, mes ketiname šią platformą įdiegti ir kitose Baltijos šalyse. Diskusijos vyksta Estijoje, pradinės mintys pristatytos Latvijoje“, - sakė jis.

Bendradarbiavimą paskatino panašumai

Bendradarbiauti su Suomijos įmone „Lietuvos dujos“ nusprendė dėl rinkų panašumo. „Panaši rinkos struktūra, klientų struktūra, gamtinių dujų rinkos dydis“, - įvardijo V. Valentukevičius. Jis sakė, jog bendrovė nusprendusi pasirinkti Suomijoje jau išbandytą ir veikiantį modelį. Įmonės vadovu paskirtas Haroldas Nausėda, kuris nuo pat pradžių vadovavo biržos kūrimo projektui.

DELFI primena, kad Lietuvoje viena gamtinių dujų birža jau veikia – įkurta UAB „Baltpool“, ji licenciją pradėti veiklą gavo praėjusių metų lapkritį. Pasak V. Valentukevičiaus su šia įmonė konkuruoti neketinama, tačiau priminė, kad per visą UAB „Baltpool“ biržos egzistavimo laiką nebuvo įvykęs nei vienas sandoris.

UAB „Baltpool“ atsiųstame komentare teigiama, kad 2012 m. įvyko vienas sandoris „Baltpool“ administruojamoje dujų biržoje

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Rusija mums gali atjungti elektrą greičiau, nei susijungsime su Europa (593)

Elektros tinklo įžiedinimo darbai, techniškai leisiantys Rusijai Baltijos šalis atjungti nuo BRELL...

Elektros energijos kainos didėjo visame regione

Praėjusią savaitę, sausio 8-14 dienomis, visose „ Nord Pool “ biržos prekybos zonose kainos...

Sugedus „NordBalt“, neveikia ir Kruonio HAE agregatas (52)

Neveikiant elektros jungčiai „ NordBalt “, antradienį sugedo ir avarinį rezervą tiekiančios...

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (68)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (34)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (164)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (3)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (83)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (428)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (22)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (24)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (249)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....