Kremlius iš peties smogė Lietuvai – nuspręsta jos pašonėje statyti atominę elektrinę (AE). Ką darys lietuviai, jei jiems bus pasiūlyta pirkti pigią elektrą? Ar mūsų šalis turi ateities veiksmų planą? Šie klausimai vis dar neatsakyti.
Atominė elektrinė, karikatūra
© DELFI
Nusprendė pats V.Putinas

Trečiadienio vakarą Rusijos atominės energijos agentūros („Rosatom“) vadovas Sergejus Kirijenka triumfuodamas pranešė, kad susitarta dėl naujos atominės elektrinės statybų Lietuvos pašonėje – gretimoje Kaliningrado srityje.

Šiam „strateginiam sprendimui, kuriuo užtikrinami Rusijos energetiniai interesai užsienyje“, pritarė pats Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusį šeštadienį vykusiame šalies Saugumo tarybos susitikime.

Dienraščio šaltinių teigimu, tai ypač aktyviai palaikė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Užsienio žvalgybos tarnybos vadovas Michailas Fradkovas ir S.Kirijenka. Jų pagrindinis argumentas – Lietuva ir kitos regiono valstybės bus priverstos pirkti elektros energiją ir galiausiai atsisakys plano statyti naują Ignalinos AE. Mat tai bus ekonomiškai nenaudinga.

V.Putino neįtikino net kai kurių Gynybos tarybos posėdžio dalyvių nuomonė, kad šie planai sulauks Vakarų pasipriešinimo ir padidės Rusijos trintis su ES. Per šį susitikimą taip pat pateikta žvalgybos ataskaita, kurioje teigiama, kad jau dabar Ignalinos AE gresia rimtos problemos.

Planuoja pastatyti greičiau

„Pastatysime elektrinę anksčiau, nei Lietuvoje pradės veikti Ignalinos elektrinė“, – trečiadienį jau viešai kalbėjo „Rosatomo“ vadovas S.Kirijenka.

Preliminariu vertinimu, dviejų reaktorių ir infrastruktūros statyba kainuos 5 mlrd. eurų. Projektui finansuoti Rusijoje ketinama įsteigti specialią įmonę, kurios 51 proc. akcijų priklausys valstybei, o likusios galėtų atitekti užsienio investuotojams.

„Esame pasirengę siūlyti mūsų užsieniečiams partneriams, visų pirma – europiečiams, iki 49 proc. Kaliningrado branduolinės elektrinės“, – patvirtino S.Kirijenka.

Statybų generalinis rangovas bus „Atomstrojeksport“, o kitus partnerius planuojama pasirinkti netrukus. „Rosatomo“ vadovas priminė, kad energetikos projektus šiuo metu mėgina realizuoti Suomija, Bulgarija, Lietuva ir Lenkija. „Suprantama, ne visiems patinka, kad mes čia statome elektrinę“, – teigė jis. Kaliningrado AE planuojama pastatyti 2012–2015 m. Naujoji Ignalinos AE turėtų pradėti veikti maždaug 2015 m., nors ši data gali būti nukelta ir iki 2020-ųjų.

Atsiras elektros perteklius

Buvęs Rusijos premjeras S.Kirijenka taip pat nurodė, kad pradėjus veikti Kaliningrado AE, jos energiją bus galima eksportuoti, jei valstybėms kaimynėms to reikės. Jis neslėpė, kad numatomas AE galingumas – 2300 megavatų – gali tenkinti ne tik Kaliningrado srities poreikius. „Dalį šios energijos galėtų pirkti Lietuva ar Lenkija“, – sakė jis.

Pagal orientacinį projektą naujosios Lietuvos AE galingumas galėtų siekti 3400 megavatų. Maždaug trečdalį šios energijos pageidauja importuoti elektrinės statybose dalyvausianti Lenkija.

Statyti AE planuoja ir kita Lietuvos kaimynė – Baltarusija. Ekspertų nuomone, ir Kaliningrado, ir Baltarusijos AE gaminama energija bus daug pigesnė nei Ignalinos.

Šachas ar matas?

Rusijos planus statyti Kaliningrado AE politologas Česlovas Laurinavičius pavadino įtartinais ir keistais. „Jeigu Rusijoje iš tiesų priimtas toks strateginis sprendimas, manau, kad tai rimtas šachas Lietuvai, – sakė jis. – Tokiam mažam regionui dviejų atominių elektrinių tikrai nereikia.“

Politologas neatmetė, kad kalbos apie AE statybas Kaliningrade gali būti blefas. Jeigu taip nėra, Lietuvai lieka viena viltis – bandyti veikti per ES institucijas. „Tik taip galima būtų pasiekti kokį nors pozityvų sprendimą“, – sakė jis.

ES ir Rusija dar nepasirašė naujos bendradarbiavimo sutarties. Ankstesnės sutarties terminas baigėsi 2007 m. gruodį. Derybas dėl ES ir Rusijos bendradarbiavimo sutarties anksčiau ketino blokuoti Lenkijos prezidentas Lechas Kaczyńskis.

Kaliningradas – puiki vieta

„Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas Jurgis Vilemas taip pat suabejojo, ar Rusijos siekis statyti naują AE nėra tik gandas.

„Apie rusų norą statyti jėgainę Kaliningrado srityje girdime jau daugybę metų, tad nežinau, kaip vertinti dabartinę situaciją: ar jie iš tiesų tam pribrendo, ar tai tėra paskalos“, – sudvejojo J.Vilemas.

Bet jis pripažino, kad Kaliningrado sritis, esanti didžiųjų Vakarų valstybių pašonėje, strategiškai labai patogi statyti AE.

„Kaliningrado sritis išties labai perspektyvi vieta, todėl visai nenustebčiau, kad į naujosios AE statybas pasiryžtų investuoti didžiosios Europos šalys, pavyzdžiui, Vokietija ar Švedija. Be to, Rusijoje rengiantis elektrinės statyboms kils kur kas mažiau kliūčių nei Europoje. Kol senosios ES šalys ir toliau ginčysis, kur statyti naują atominę, rusai tai padarys greičiau. Manau, pagrindinė Kaliningrado AE energija bus tiekiama būtent Vakarams“, – įsitikinęs J.Vilemas.

Nebus kur dėti elektros?

Todėl pašnekovas pripažino, kad vis dėlto baimintis yra dėl ko – jeigu rusai išties anksčiau nei lietuviai pastatytų naują branduolinę elektrinę, tuomet statomai AE Lietuvoje iškiltų reali grėsmė.

„Viskas priklauso nuo to, kokia kaina rusai tieks elektrą. Jei ji bus pigesnė už mūsiškę, tuomet visos šalys kaimynės elektrą pirks iš jų. Būsimoji Lietuvos AE bus pakankamai galinga ir pajėgi aprūpinti ne tik mūsų, bet ir gretimas šalis, tad jei visi pigesnę elektrą pirks iš Kaliningrado, kur mes panaudosime visą energiją?“ – retoriškai klausė J.Vilemas.

Anot jo, būtų galima įžvelgti naudą vartotojams – kuo daugiau aplinkui bus pristatyta AE, tuo tiekiama elektra bus pigesnė. Tačiau jeigu Lietuvoje pagamintos elektros energijos nebus kur eksportuoti, nuostoliai guls ant vietos gyventojų pečių – šie bus priversti elektrą pirkti brangiau.

Viešųjų ryšių akcija?

Lietuvos premjeras Gediminas Kirkilas įsitikinęs, kad rusų politikų kalbos apie būsimą elektrinę Kaliningrade yra gerai suplanuota viešųjų ryšių akcija, kuri, anot jo, rodo jų nepasitenkinimą Baltijos šalių ir Lenkijos planais statyti naują branduolinę elektrinę.

„Nežinau, ar tai yra iš tikrųjų Rusijos planas. Tokia informacija skamba jau ne pirmą kartą. Beje, panaši informacija skamba ir iš Baltarusijos. Vis dėlto manau, kad šie visi kol kas „piariniai“ veiksmai tik rodo, kad Rusijai labai nepatinka, jog Lietuva su Latvija, Estija ir Lenkija ruošiasi statyti AE. Šitas rusų ženklas mums turėtų reikšti tai, kad jums nereikia čia nieko statyti, pasikliaukit, mes Kaliningrade ar Baltarusijoje pastatysim. Man atrodo, kad tai visiškai akivaizdu. Tokių pranešimų per pastaruosius keletą metų jau buvo keletas“, – Žinių radijui kalbėjo G.Kirkilas.

Opozicinės Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius neatmetė galimybės, kad Rusijos planai statyti naują elektrinę yra sąmoningas sprendimas siekiant sujaukti Lietuvos ir jos partnerių planus.

„Rusija taip pat siekia garantuoti Karaliaučiaus srities energetinį savarankiškumą ir nebebūti priklausoma nuo Baltijos šalių. Toks rusų žingsnis būtų visai logiškas“, – komentavo parlamentaras.

Jo įsitikinimu, Rusijos planai taps dar vienu argumentu naujos Ignalinos elektrinės oponentams stabdyti šį Lietuvos strateginį projektą. Vis dėlto politikas vylėsi, kad naujienos iš Rusijos nesutrukdys Lietuvai ir partnerėms susitarti dėl strateginių sprendimų, kurie iki šiol nepriimami taip sklandžiai, kaip tikėtasi.

Lietuvai reikia AE

Energetikos specialistai nelinkę raginti atsisakyti planų statyti AE.

„Nesuprantu, kodėl visi puolė baimintis ir diskutuoti, ar reikalinga mums nauja jėgainė? Neįžvelgiu čia jokios problemos. Kiekviena valstybė turi plėtoti savo energetiką. Mes taip pat turime pasistatyti tokią elektrinę, kuri, visų pirma, tenkintų Lietuvos, o ne šalių kaimynių poreikius“, – teigė Kauno technologijos universiteto Elektros sistemų katedros profesorius Rimantas Pranas Deksnys.

Baimintis būtų galima tik dėl saugumo, jei gretima valstybė užsimotų pastatyti nesaugią elektrinę. Tuo labiau kad numatyta statybų vieta – 30 km nuo Lietuvos sienos, netoli Jurbarko arba Kybartų.

Vis dėlto, profesoriaus manymu, Lietuvoje planuojama statyti AE turėtų būti kur kas mažesnė, nei užsimota. Valstybei esą pirmiausia turi rūpėti savi, o ne kitų valstybių interesai.

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Rožinė G.Kirkilo ataskaita

Botanikos sodą primins viešbutis?

Juodos seimūno pagirios.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (44)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (53)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (304)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (1)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (5)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (163)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...