Tai gerina regiono galimybes apsirūpinti dujomis, sudarytos sąlygos sparčiau pildyti Latvijos Inčukalnio požeminę dujų saugyklą, kurioje dujas laiko visos Baltijos regiono šalys. Lietuvai įgyvendinus ELLI projektą, padidėjo Baltijos šalių dujų rinkos integracija bei regiono energetinis saugumas.

Įgyvendinant ELLI projekto dalį Lietuvoje, „Amber Grid“ išplėtė Pasvalio rajone esančią Kiemėnų dujų apskaitos stotį bei padidino jos pajėgumus. Taip pat atlikta Panevėžio dujų kompresorių stoties dujotiekių rekonstrukcija, įgalinusi transportuoti dar daugiau dujų iš Klaipėdos SGD terminalo į Latviją. Šiuo metu dujotiekis leidžia perduoti 90 gigavatvalandžių (GWh) dujų per parą – 30 proc. daugiau nei iki šiol.

Kaip teigia Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius, Lietuva šiais metais tapo regiono dujų tiekimo saugumo garantu.

„Vykstančio karo sąlygomis itin sparčiai įgyvendinę ELLI projektą mes dar stipriau įtvirtinome savo vertę regioninėje dujų infrastruktūroje. Greičiau nei planuota atlikome namų darbus, kad dujos dideliais kiekiais galėtų tekėti tarp vakarų ir vidurio Europos, Baltijos regiono ir Šiaurės Europos.

Lietuva yra pasiruošusi šaltai žiemai, o padidindami pajėgumus ateiname į pagalbą visam regionui. Klaipėdos SGD terminalas, šiemet įgyvendinti GIPL ir ELLI jungčių projektai iš esmės padidino Lietuvos dujų infrastruktūros galimybes, sukuria ekonomines ir geopolitines naudas. Kviečiu visus Europos rinkos dalyvius pasinaudoti tiesiogine prieiga prie Latvijos dujų saugyklos, į kurią transportuoti dujas sukurtas atviras kelias per GIPL jungtį su Lenkija, gerai išvystytą Lietuvos infrastruktūrą ir praplėstą jungtį su Latvija“, – sako N. Biknius.

Kiemėnų dujų apskaitos stotis

Padidėjusiu dujų srautu į Latviją iškart susidomėjo dujų rinkos dalyviai. Sukurtais papildomais pajėgumais tarp Lietuvos ir Latvijos jau dabar dažnai pasinaudojama 100 procentų.

Ateityje tai reiškia didesnes pajamas, surinktas už dujų transportavimą mūsų valstybėje esančiais vamzdynais, mažėjančius Klaipėdos SGD terminalo išlaikymo kaštus ir bendrą energetikos kainų mažėjimą.

Nemunas Biknius

Įgyvendinant ELLI projektą Lietuvoje darbus pagal rangos darbų sutartis atliko energetikos rangos įmonės „MT Group“ ir „Alvora“. Likę ELLI projekto darbai Latvijoje bus užbaigti 2023 metais, juos vykdo šios šalies dujų perdavimo sistemos operatorius „Conexus Baltic Grid“. Užbaigus Latvijoje numatytus darbus dujų jungties tarp Latvijos ir Lietuvos pajėgumai bus padidinti abejomis kryptimis apie du kartus.

Strateginis energetikos projektas ELLI yra įtrauktas į ES Bendro intereso projektų sąrašą, Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklo (ENTSOG) dešimties metų plėtros planą ir Nacionalinės elektros ir gamtinių dujų perdavimo infrastruktūros prioritetinių projektų įgyvendinimo planą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės