Liberalcentristų deleguoti du ministrai nepritars Vyriausybės svarstomiems nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę „Leo LT“ sutarčių projektams. Tai nusprendė pirmadienį posėdžiavusi Liberalcentristų partijos valdyba.
Vytas Navickas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
„Mes išliekame nuoseklūs. Toliau manome, kad Seimo priimtas Atominės elektrinės įstatymas yra blogas. Taigi tokiu blogu pagrindu kuriamos sutartys savaime jau negali būti geros. Be to, mūsų partijos darbo grupė, išanalizavusi parengtus sutarčių projektus, nustatė, kad, skirtingai nei teigiama prezidento, o kartu ir mūsų siūlytos kai kurios nuostatos, į sutartis nebuvo įtrauktos", - DELFI teigė LiCS vadovas Artūras Zuokas.

Anot jo, taip pat, pagal dabar parengtas sutartis, VST valdančiai „NDX Energija“ paliekama galimybė prioritetus teikti ne valstybės strateginiams tikslams, o naudos ir pelno sau siekimui.

Medžiagą gavo tik posėdyje

Valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) ministrai Vyriausybėje pirmadienį kiek anksčiau pristabdė nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę „Leo LT" sutarčių projektų tvirtinimą Vyriausybėje.

Anksčiau ne kartą atidėliojant vyriausybinio Priežiūros komiteto, kuriam vadovauja premjeras Gediminas Kirkilas, posėdžius buvo aiškinama, esą dokumentų apimtis labai didžiulė ir posėdžiai atidedami būtent dėl to, kad komiteto nariai spėtų išsamiai susipažinti su visa medžiaga.

Tačiau pirmadienį paaiškėjo, kad kai kurie Priežiūros komiteto nariai šią medžiagą gavo tik pirmadienio posėdyje.

Tai žurnalistams sakė ir pirmadienį vidaus reikalų ministrą Regimantą Čiupailą pavadavęs viceministras Algimantas Vakarinas.

Anot A. Vakarino, gautą medžiagą pirmadienio vakarą dar analizuos LiCS valdyba, kuri priims savo sprendimą.

LiCS Vyriausybėje turi du ministrus – kultūros ir vidaus reikalų, t.y. du balsus iš 14 Vyriausybės narių.

A. Zuokas: ministrai verčiami verstis per galvas

LiCS vadovas Artūras Zuokas stebėjosi „Leo LT" sutarčių projektų nagrinėjimu Vyriausybėje.

„Ministrams buvo duota pasižiūrėti duota medžiaga ir paskui vėl viską surinko. Mes ne kartą esame pabrėžę, kad mums labai svarbu šio proceso skaidrumas ir profesionalumas, todėl dabar yra nesuprantama ir nepateisinama, kodėl daugiau nei du mėnesius nieko nedarius, dabar Priežiūros komiteto nariai ir ministrai stumiami verstis per galvas ir priimti sprendimus net nemačius ir nesusipažinus su pateiktais dokumentais", - DELFI pirmadienį sakė A. Zuokas.

Jis taip pat stebėjosi, kodėl „Leo LT" sutarčių – steigimo, akcininkų ir įstatų – projektai yra įslaptinti, nors visuomenei buvo žadamas visokeriopas skaidrumas.

„Įslaptinimas apsunkina dokumentų svarstymą, ir ekspertams, ir specialistams, ir politikams yra sunkiau susipažinti su dokumentais, tačiau mes turime ministro pirmininko patikinimą, kad į mūsų bei prezidento pateiktas pastabas yra atsižvelgta", - teigė A. Zuokas.

Priežiūros komitetas užtruko tik valandą

Po ilgiau nei du mėnesius užtrukusių nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę „Leo LT" sutarčių projektų „derinimų" su VST valdančia „NDX energija" Vyriausybė suskubo ir žada jau kitą savaitę dėti parašus ant sutarčių. Pirmadienio rytą buvo sušauktas daugelį kartų atidėliotas vyriausybinio Priežiūros komiteto, kuriam vadovauja premjeras Gediminas Kirkilas, posėdis.

Pasak ūkio ministro Vyto Navicko, šiame posėdyje „Leo LT" sutarčių – steigimo, akcininkų ir įstatų – projektams iš esmės vienbalsiai pritarta.

Ministro teigimu, „Leo LT" sutartys su „NDX energijos" atstovais gali būti pasirašytos jau kitą savaitę.

„Jei Vyriausybė patvirtinta tuos dokumentus, tada suteikia turbūt įgaliojimus man ar kam kitam pasirašyti tuos dokumentus iš Vyriausybės pusės. Jie bus pateikti „NDX energijai", kadangi kai kurios formuluotės, kurios buvo suformuluotos Priežiūros komitete, jiems nėra žinomos, jiems bus pateiktos susipažinimui, kad jie išreikštų požiūrį ir jei bus dokumentų projektai priimtini kitai pusei, tada įsigaliojus Vyriausybės nutarimui „Valstybės žiniose" ir jei kita pusė sutiks pasirašyti, tada pasirašymas vyks, manau, kitą savaitę", - pirmadienį po Priežiūros komiteto posėdžio, kuris užtruko apie valandą, žurnalistams sakė V. Navickas.

Kol nėra įsipareigojimų dėl AE – mažesni dividendai

Vytas Navickas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Anot V. Navicko, Priežiūros komitete pritarta ir nuostatoms, kurioms esą nenorėjo pritarti „NDX energijos" atstovai, kad kol nebus aiškių įsipareigojimų dėl strateginių projektų – naujos AE bei elektros tiltų į Vakarus statybos – „Leo LT" akcininkams bus mokami mažesni dividendai.

Tiesa, ministras neatskleidė konkrečių skaičių, kokio dydžio numatoma mokėti dividendus.

„Priežiūros komitetas pritarė Ūkio ministerijos ir prezidento pozicijai ir sutartyse paliko formuluotes tokias, kad dividendų mažesnis mokėjimas bus numatomas iki tol, kol bus pasirašytos sutartys dėl AE ir tų tiltų, reikalingų integracijai į ES energetikos rinką", - kalbėjo V. Navickas.

Prezidento laiške premjerui G. Kirkilui, siųstame vasario pabaigoje pasirašant prieštaringai vertinamas AE įstatymo pataisas, be kita ko siūlyta sutartyse įtvirtinti nuostatas, kad „Vyriausybė turi užtikrinti, kad iki to laiko, kol nebus sudarytos sutartys dėl naujos AE statybos ir nebus užtikrintas naujos AE statybos finansavimas, nacionalinio investuotojo pelno dalis, paskirta dividendams išmokėti, sudarytų nuo 20 iki 40 proc. grynojo ataskaitinių finansinių metų pelno".

Be to, prezidento laiške siūlyta, kad sudarius sutartis dėl naujos AE statybos ir užtikrinus naujos AE statybos finansavimą, pelno dalis, paskirta dividendams išmokėti, gali sudaryti nuo 40 iki 60 proc. grynojo ataskaitinių finansinių metų pelno, tai yra taip, kaip numatyta įstatų projekte.

Priežiūros komiteto posėdyje pirmadienį taip pat pasiūlyta antrinėms būsimo nacionalinio investuotojo „Leo LT" bendrovėms dividendų už 2007 m. veiklą nemokėti.

Prieš kelias savaites įtakingo britų žurnalo „The Economist" padalinys „Economist Intelligence Unit" (EIU) paskelbė analizę, kurioje tvirtina, kad Lietuvos nacionalinio investuotojo „Leo LT" kūrimas nėra pagrįstas nei finansiškai, nei nacionalinių interesų gynimo prasme. Kaip tvirtinama parengtoje ataskaitoje, šis projektas palankesnis privačiai bendrovei „NDX energija" nei Lietuvos mokesčių mokėtojams.

DELFI primena, kad Seimas vasario pradžioje pritarė nacionalinio investuotojo kūrimui kartu su privačia „VP grupei" priklausančia bendrove „NDX energija". Už šį projektą balsavo 63 Seimo nariai. Šį įstatymą, nepaisydamas daugelio raginimų vetuoti, pasirašė ir prezidentas Valdas Adamkus. Šalies vadovas tuo pačiu nusiuntė laišką premjerui, kuriame išdėstė savo siūlymus „Leo LT" sutarčių projektams.

Premjero sudaryta derybų grupė suderėjo, kad „Leo LT" bus valdanti bendrovė, kurioje „NDX energijai" priklausys 38,3 proc. akcijų, valstybei – 61,7 proc. akcijų. Nuspręsta, kad „Leo LT" antrinėmis įmonėmis bus valstybės valdomos AB „Rytų skirstomieji tinklai", AB „Lietuvos energija" ir „NDX energijos" valdoma VST.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (6)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), analizuodama šilumos kainų pokyčius...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (8)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Top naujienos

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (224)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (64)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Po žinios apie diagnozę – savižudybė: Majauskas imasi temos, apie kurią vyrai tyli (142)

Net 20 proc. Vilniuje nusižudžiusių vyrų sirgo prostatos vėžiu arba turėjo prostatos...

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (187)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (56)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai jau pakeliui į vaikų darželius papildyta Karbauskio komentaru (158)

Kalvariją pasiekė pirmieji Juozo Statkevičiaus kurtų 40 tautinių drabužių komplektų....

Prancūzijos „juodoji našlė“ siunčiama už grotų: kaltintojai vadina „iškrypusia savimyla“ (2)

„Rivjeros juodąja našle“ praminta prancūzė už keturių turtingų pagyvenusių vyrų...

LRT pertvarko portalą, redaktorius įžvelgia grėsmių (16)

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vadovybė imasi pertvarkyti naujienų portalą lrt.lt – juo...

Kai kuriose Vilniaus gatvėse veiks nauji šviesoforai (2)

Vienos judriausių Vilniaus mieste gatvės – Žirmūnų bei Kalvarijų – artimiausiu metu...

Minkštutėlis ir švelnus šokoladinis plokštainis: lyg didelė garsiojo deserto kopija video receptas

Akys jūsų neapgauna – šis desertas tikrai primena populiarųjį „Kinder Milk Slice“ . Ir...