aA
Dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“ paskelbus apie ketinimus pasirašyti beveik 100 mln. eurų vertės magistralinio dujotiekio į Lenkiją (GIPL) statybos sutartį su konkursą laimėjusia dujotiekių bei inžinerinių tinklų statybos bendrove „Alvora“, viena jo dalyvių – Lenkijos energetikos objektų statytoja „Rafako“ mano, kad „Alvora“ gali kelti grėsmę šalies nacionaliniam saugumui.
© AB „Amber Grid“ archyvo nuotr.

„Rafako“ valdybos viceprezidentas Patrykas Swizikas BNS patvirtino, kad konkurso rezultatai bus skundžiami teismui, prašant laikinai stabdyti jo procedūras.

„Taip (skųsime teismui ir prašysime laikinųjų apsaugos priemonių – BNS). Iš esmės norime imtis visų priemonių, kad užtikrintume, jog viskas buvo padaryta laikantis ES standartų ir niekas nepadarė jokių klaidų“, – BNS sakė P. Swizikas.

„Mes nesakome, kad kas nors yra teisus ar neteisus, mes tiesiog norime užtikrinti, kad viskas vyktų korektiškai ir Lietuvos Vyriausybė pasirinktų tinkamą partnerį“, – teigė jis.

„Rafako“, konkurse dalyvavusi kartu su Lietuvos įmone „MT Group“ ir paskutiniame jo etape buvusi antroje vietoje, laiške Vyriausybei, energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui ir vyriausybinės strateginių įmonių sandorius tikrinančios komisijos vadovui, Vyriausybės vicekancleriui Alminui Mačiuliui atkreipia dėmesį į prieštaringas aplinkybes, jos nuomone, galinčias lemti konkurso rezultatus ir prašo komisijos pateikti jai informacijos.

„Rafako“ teigimu, „Alvora“ per antrines įmones Rusijoje ir Baltarusijoje „Alvora–Bel“,„Alvora–Balt“ ir „Specmontažstroj“ veikia šiose šalyse, tarp jos darbų yra didelės vertės energetikos ir kiti visuomeniniai projektai, todėl, „Rafako“ duomenimis, „Alvoros“ šiose šalyse gaunamos pajamos sudaro didžiąją dalį jos apyvartos.

„Atsižvelgiant į tai nėra atmestina, kad ši įmonė turi ar praeityje turėjo didinančių riziką ar keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui ryšių su užsienio valstybių institucijomis ar tų valstybių fiziniais arba juridiniais asmenimis“, – rašoma laiške.

35 mln. eurų metinę apyvartą generuojančios „Alvoros“ vadovas Nikolajus Kolesnikas BNS sakė esantis nustebęs tokiu konkurentų elgesiu.

„Čia nešvarūs žaidimai, aš taip pavadinsiu, nelaimėjo konkurso ir nori kažko... Mūsų firmai niekas neturi priekaištų, nei Lietuvoje, niekur. Man keista girdėti tokius dalykus. Mes dirbam Baltarusijoje tik su privačiais užsakovais, nedirbame su valstybinėmis įmonėmis, tokia mūsų politika. Mes dirbam ten virš 20 metų, gera istorija, geri atsiliepiamai, dirbam daugiausia su investuotojais iš užsienio – su vokiečiais, lenkais, vietiniais Baltarusijos investuotojais. Kokią grėsmę nacionaliniam saugumui mes galim kelti?“ – kalbėjo „Alvoros“ vadovas ir vienas savininkų.

Anot jo, įmonė jau kelerius metus nebedirba Kaliningrade, ten ji turi tik sklypą, kurį nori parduoti, o netrukus gali pasitraukti ir iš Baltarusijos, kur užsakymų mažėja, didėja konkurencija.

„Baltarusijoje dirbam, bet ten ne didžioji dalis mūsų užsakymų, gal iki 30 proc., mažėja su kiekvienais metais, tuoj išeisime ir iš ten, perspektyvos ten nematau, didėja konkurencija, ten sunkiau tampa dirbti (...). Dirbame Lietuvoje, Švedijoje, į Švedijos rinką labai rimtai žiūrime, katilinę pastatėme, ten didėja po truputį apyvartos, Estijoje baigiame objektą, važiuojame net į Pietų Afriką dirbti“, – BNS sakė N. Kolesnikas.

Anot jo, „Alvora“ Baltarusijoje stato gamyklas, logistikos centrus, prekybos centrus, šioje šalyje ji netiesia vamzdynų, juos stato tik Lietuvoje ir Estijoje.

„Rafako“, be kita ko, remiasi ir vyriausybinės komisijos pirmininko A. Mačiulio BNS išsakytais teiginiais, jog patvirtinus „Amber Grid“ saugumo planą, komisijai bus lengviau priimti sprendimą dėl dujotiekio statybos rangovo konkurso laimėtojo, taip pat jog sudaryti sandorį leista „su labai aiškiomis rekomendacijomis dėl galimų rizikų suvaldymo priemonių“.

Be to, „Rafako“ kelia įtarimų tai, jog „Amber Grid“ saugumo planas pateiktas Vyriausybei būtent konkurso metu – tai esą gali reikšti, kad įmonė rengė naują planą nustačius, kad rangovas gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Komisija galimai įžvelgė su nacionaliniu saugumu susijusių rizikų dėl galimo rangovo ir pareikalavo parengti naują „Amber Grid“ saugumo planą. Jeigu tokia informacija pasitvirtintų, reikštų, jog ypatingos svarbos energetinį objektą leidžiama statyti grėsmę nacionaliniam saugumui galinčiam sukelti rangovui“, – rašte teigia „Rafako“.

Lenkijos bendrovė prašo jai pateikti komisijos dokumentus, vertinančius „Alvoros“ rizikas, rekomendacijas dėl galimų rizikų suvaldymo priemonių, informaciją „Amber Grid“ saugumo plano rengimo datą ir atnaujinimus.

„MT Group“ vadovas Mindaugas Zakaras BNS neatskleidė, kokią kainą konkurse pasiūlė „MT Group“ vadovaujamas konsorciumas, tačiau teigė, jos ir laimėtojos „Alvoros“ pasiūlymo ekonominio naudingumo balai skyrėsi dviem punktais – atitinkamai 88,82 ir 91,03.

Dėl iš konkurso pašalintos kitos jo dalyvės – Kauno bendrovės KRS ir Baltarusijos „Beltruboprovodstroj“ – Baltarusijos užsienio reikalų ministerija liepos pabaigoje Lietuvos laikinajam reikalų patikėtiniui Minske pareiškė protestą „dėl kišimosi į komercinį sandorį“.

KRS ir „Beltruboprovodstroj“ konsorciumas konkurse buvo pateikęs mažiausią 91 mln. eurų pasiūlymą, tačiau vyriausybinė komisija neleido pasirašyti sandorio, nes jis neatitiko nacionalinio saugumo kriterijų.

PBG grupės įmonė „Rafako“ skelbia esanti didžiausia katilų gamintoja Europoje. Ji yra laimėjusi „Lietuvos energijos“ konkursą ir už 149,65 mln. eurų įrengia biokuro deginimo įrenginius statomoje Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje.

Birželį „Rafako“ pasirašė 355,5 mln. zlotų (82,45 mln. eurų, su PVM) vertės sutartį su bendrove „JSW Koks“ (JSW grupė) pastatyti kogeneracinę jėgainę, naudojančia kokso dujas.

„Rafako“ įsikūrusi Lenkijos pietuose, Racibuže, joje dirba 2 tūkst. darbuotojų.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.3333

Estijos prezidentė: Estija nesvarsto jokių prekybos elektra linijų su Rusija (1)

Antradienį Taline Gitanas Nausėda susitiko su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid , kuri...

Suomijos teismas atmetė lenkų aplinkosaugininkų pretenzijas dėl „Nord Stream 2“ (1)

Suomijos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Lenkijos aplinkosaugos organizacijos...

Į Lietuvą atplaukia naujas didelis SGD krovinys iš Melkojos (21)

Į Klaipėdą antradienio vakarą turėtų atplaukti naujas didelis suskystintų gamtinių dujų (SGD)...

Baltijos šalių solidarumo išbandymas – Astravo elektra (19)

Latvijai imantis veiksmų užsitikrinti elektros importą iš trečiųjų šalių, o Lietuvai...

Vaičiūnas: latvių sprendimas dėl Astravo AE – moralinis Lietuvos pralaimėjimas (115)

Latvijai ketinant importuoti elektrą iš Rusijos, įskaitant ir Baltarusijoje statomą Astravo...

Top naujienos

Vilniuje vaistinėje mirė moteris: įvykio liudininkė stebėjosi vaistininkių elgesiu (217)

Tragiškai pasibaigusio įvykio vaistinėje liudininke tapusi vilnietė Rima teigia, kad „nors...

Seimą pasiekė siūlymas „duoti“ motociklo „teises“ B kategorijos vairuotojams (33)

Pavasarį prieštaringų nuomonių sulaukusi idėja, kartu su B kategorija suteikti teisę valdyti...

Vilniuje svarstoma branginti automobilių stovėjimą, plėsti brangiausias zonas (31)

Vilniaus savivaldybė je svarstomi planai euru branginti automobilių stovėjimą miesto centrinėje...

Sužeistuosius per mįslingą sprogimą Rusijoje gydę medikai – šokiruoti nukentėjusiuosius vežė plastikiniuose maišuose (278)

Trys sužeisti vyriškiai atvyko į ligoninę maždaug 16.30 val. Jie buvo nuogi ir suvynioti į...

Po žinomo aktoriaus Rimgaudo Karvelio mirties bičiuliai dalijasi jautriais prisiminimais: žinome, kas jį palaužė

Pirmadienį mirus žinomam teatro aktoriui Rimgaudui Karveliui, jo kolegos ir bičiuliai dalijasi...

Būdamas 45-erių metė darbą ir įkūrė savo įmonę: tai yra tikras kaifas (95)

Iš Jonavos kilęs Robertas Banys būdamas 45-erių metė samdomą darbą ir įkūrė savo logistikos...

Premjeras: vienas iš alkoholio draudimų gali būti peržiūrėtas (97)

Premjeras Saulius Skvernelis siūlo iš naujo įvertinti 2017 metų birželį Seimo įteisintus kai...

Seimas iš naujo suteikė Vyriausybei įgaliojimus veikti: lieka klausimai dėl sprendimo teisėtumo Papildyta 12:31 val. (149)

Seime nuo pat ryto, jau neeilinės Sesijos darbų programos tvirtinimo etape, užvirė aštrios...

Razma: jau ketvirtadienį rengsime kreipimąsi dėl šios Vyriausybės įgaliojimų papildyta (70)

Opozicija jau šį ketvirtadienį dėl Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimo procedūros Seime kreipsis...

Lietuvoje tilapijas auginantis ūkininkas Aurimas: noriu sulaužyti mitą, kad tai nevertinga žuvis (50)

Dauguma esame girdėję, kad žuvis yra tas produktas, kuris stiprina širdį ir imunitetą, gerina...