„Šita žinia dar labiau suneramino todėl, kad visiškai yra iškraipomi faktai ir mes dar kaltinami tuo, kad nesidžiaugiame jų sėkme, bet sėkmės čia labai mažai galima įžiūrėti. Pasakysiu vieną priežastį, kad jų tas pateikimas informacijos apie saugumą yra labai selektyvus, pasirinktinis ir galbūt net ne visi klausytojai žino, kad TATENA neatvažiuoja tikrinti pati, kas jai šauna į galvą, bet ji atvažiuoja tada, kai kviečia ir yra labai specializuotos brigados, komisijos, ekspertų grupės, kurios tikrina tik tuos segmentus, kuriuos nurodo kviečiančioji pusė“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Anot jo, Baltarusija, gavusi fragmentiškas išvadas, mėgsta apibendrinti, lyg būtų kalbama apie viso projekto sėkmę.

„Pavyzdžiui, aikštelės parinkimo atveju yra šeši patikrinimo moduliai ir patys jautriausi, kuriuos ir reikalaujame atlikti, visiškai nevykdomi. Pakviečiant tam tikro fragmento ištyrimo grupę, kuri galbūt pateikia ir teigiamas išvadas, tačiau Baltarusijos pusė labai mėgsta daryti apibendrinančias išvadas ir komentarus apie visą projekto sėkmę. Ir tai ne tai, kad neramina, bet ir verčia griežčiau reaguoti, ką mes tikrai darome ir darysime“, – sakė Lietuvos ministras.

Paklaustas, ar Lietuvos diplomatija nepatiria fiasko dėl Astravo AE, nes kaimyninės valstybės nepalaiko jos kvietimo blokuoti elektros importą iš būsimos AE, L. Linkevičius tikino, kad stengtis reikia, net jei norimų rezultatų nepasiekiama.

„Fiasko bus tada, kai bus rezultatas, o pastangos vis tiek turi būti, nepaisant to, kad jos neduoda tokio rezultato, kokio tikimės. Tačiau Latvija, Estija – būdamas Lenkijoje kėliau tuos klausimus – jų politinis palaikymas yra, galbūt nėra tokio radikalaus palaikymo, priimant tokius įstatymus, kokį mes ruošiame apie ribojimą priėjimo prie rinkos, to tikrai nėra, bet politinis palaikymas yra“, – tikino L. Linkevičius.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) vadovas Michailas Demčenka BNS anksčiau teigė, kad praėjusią savaitę su „Seed“ misija Astrave dirbę „Tatenos“ ekspertai nevertino AE aikštelės, poveikio aplinkai, o vertintas elektrinės architektūrinio projekto atsparumas išorės pavojams.

Visos apimties „Seed“ misija apima šešis modulius – ekspertai, M. Demčenkos teigimu, vertino AE tik pagal vieną arba du modulius.

„Tatenos“ branduolinio saugumo departamento direktorius Grzegorzas Rzentowskis anksčiau Minske teigė, kad atsižvelgdama į misijos apimtį, „grupė padarė išvadą, kad Baltarusijos institucijos tinkamai atsižvelgė į aikštelei kylančias išorines grėsmes, rengdamos būtinąsias statybų sąlygas naujai šalyje statomai jėgainei“.

G. Rzentowskis nepatikslino, kokia apimtimi buvo atlikta „Seed“ misija. Į šį klausimą BNS neatsakė ir „Tatenos“ atstovai Vienoje.

Lietuvos diplomatai sako gavę „Tatenos“ atstovų patvirtinimų, kad Baltarusijos prašymu jos ekspertai atliko nevisą misiją.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (107)