Ekonomistas prof. Raimondas Kuodis laidoje „Iš esmės“ kalbėjo, kad šiuo metu Europa reikšmingai slopina infliaciją. Pasak jo, jei nebūtų buvę europinių subsidijų schemų, infliacija būtų buvusi dar didesnė.

„Energijos kainos, kurias matome infliacijoje, yra tiesioginis efektas, o netiesioginis efektas pereina per visas maisto grandines, pramonę ir kt.“, – teigė jis.

Paklaustas, kiek euro silpimas dolerio atžvilgiu gali dar paskatinti kainų kilimą, ekonomistas paskaičiavo galimą degalų kainų pokytį.

„Dabar centriniai bankai kelia palūkanas skirtingais greičiais, skirtingais mastais ir jeigu rinkos nusivils kokiu ECB sprendimu, tai gali būti, kad doleris dar sustiprės, nors yra sustiprėjęs jau ir dabar.

Prieš dešimt metų buvo, kad reikėjo 1,6 dol. už eurą, o dabar jau galinėjamės vienas prie vieno. Istoriškai euras visada būdavo stipresnis.

Jeigu kitiems veiksniams nekintant euras susilpnėja 10 proc., o naftos kaina yra 40 proc. galutinėje kainoje, kurios didžiąją dalį sudaro mokesčiai, tai išeis dar 4 proc. degalų brangimas. Tai gana reikšmingi dalykai“, – sakė jis.

Raimondas Kuodis

Ekonomistas pakartojo, kad infliacija šiuo metu yra užslopinta, bet anksčiau ar vėliau, anot jo, subsidijavimo schemas reikės pabaigti.

„Plius, potencialiai laukia energetinė žiema“, – pridūrė jis.

R. Kuodis kalbėjo, kad neaišku, ar žiemą bus dujų bei už kokią kainą.

„Jei „Nord Stream“ užsidaro, turėsime Europoje branduolinę žiemą. Jau dabar pasirodo vertinimai, kiek ji gali kainuoti ir atskirose šalyse bus BVP kritimas iki 6 proc.

Skausmingiausia bus Čekijai, Vengrijai, Slovakijai“, – sakė jis ir kalbėjo, kad gali būti, jog šalys pradės dujas kaupti pas save ir neduoti kitiems, o tai bus dar vienas naujas iššūkis.

„Jeigu būtų įmanoma pasidalinti greitai per esamą infrastruktūrą dujomis, skausmas visiems būtų mažesnis, bet kraštutiniu atveju gali būti taip, kaip 2007-2008 m., kai šalys pradėjo nebeduoti kitiems, nes patiems pradėjo trūkti, o tada atsirado ir naujas iššūkis – globalinė infliacija.

Nes maisto kaupimas pas save, dėl viso pikto, reiškia, kad kainos kažkur kyla“, – teigė jis.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, laidoje kalbėdamas apie infliaciją tikino, kad kol kas pramonė nejaučia didelio apimčių sumažėjimo ir jį pavadino „vasariniu“.

„Pelno prasme, jokio pelno neliko, tai yra faktas.

Išaugusios kainos, darbuotojų išlaikymo kaštai, daugelis kitų kaštų, bendroji infliacija, ji suvalgė viską. Kitais metais tokio išimto pelno, koks buvo šiais metais, už praėjusius, tikrai nebus ir tikėtis nėra ko“, – sakė jis.

Visą laidą stebėkite ketvirtadienį 17 val. Delfi TV.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)