Liuksemburge viešintis Dainius Kreivys komentavo BNS, kad penktadienį žada vėl iškelti Astravo AE klausimą Europos Sąjungos lygiu.

„Astravo AE neatitinka branduolinės saugos reikalavimų ir kelia grėsmę Lietuvos ir regiono gyventojų saugumui. Jėgainės pirmojo bloko komercinės veiklos startas indikuoja, kad Baltarusija nesiruošia kreipti dėmesio į branduolinio saugumo ekspertų pastabas“, – atsiųstame komentare teigia D. Kreivys.

Jis pabrėžė, kad Lietuva ir toliau laikosi pozicijos, jog Baltarusijos AE negali būti eksploatuojama.

„Jau ėmėmės priemonių įgyvendinti Lietuvos įstatymus, kurie numato, kad Astravo elektra negali patekti į mūsų šalies rinką. Vykdome Lietuvos įstatymus“, – sakė ministras.

D. Kreivys turėjo omenyje, be kitų, birželį paskelbtą Lietuvos sprendimą pradėti teisinį procesą, siekiant perimti elektros jungčių su Baltarusija valdymą.

„Šiuo metu kaip tik esu Liuksemburge, kur rytoj ryte prasideda ES šalių energetikos ministrų taryba. Aukščiausiu politiniu lygiu raginsime ES sostines siųsti griežtą žinią Minskui dėl Astravo AE saugumo reikalavimų vykdymo“, – teigė ministras.

VERT: tyrimo dėl elektros kainų išvados – kitą savaitę

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) komentuoja, kad pramoninė Astravo AE eksploatacija sukuria elektros pertekliaus Baltarusijoje potencialą.

„Todėl šiuo metu dėl bendros prekybos elektra metodikos tęsiamos intensyvios derybos, kad Astravo AE gaminama elektra į Baltijos šalių elektros rinką nepatektų“, – rašoma tarybos komentare BNS.

Reguliuotojas šiuo metu atlieką tyrimą dėl Lietuvos ir Latvijos elektros kainų skirtumo, galimai nulemto Latvijos ir Estijos vienašališkai taikomos trišalės prekybos elektra metodikos su Rusija.

Tyrimą numatoma baigti kitą savaitę, o tuomet dėl jo išvadų bus siekiama bendro sutarimo su Latvijos ir Estijos reguliuotojais.

D. Kreivys yra sakęs, kad dabartinė trišalė prekybos elektra su Rusija metodika ne tik leidžia patekti į Baltijos šalių rinką Astravo elektrai, bet ir sukelia elektros kainas Lietuvoje.

Baltarusijos vyriausybinė komisija uždegė žalią šviesą

Baltarusijos energetikos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad vyriausybinė komisija pasirašė Astravo elektrinės pirmojo energijos bloko tinkamumo pramoninei elektros gamybai aktą.

„Birželio 10-ąją vicepremjero Jurijaus Nazarovo vadovaujama priėmimo komisija pasirašė Baltarusijos AE pirmojo energijos bloko paleidimo komplekso priėmimo naudojimui aktą“, – teigiama ministerijos pranešime.

Skelbiama, jog tai reiškia pirmojo energijos bloko pramoninio naudojimo pradžią. Pasak Baltarusijos ministerijos, šiuo metu pirmasis blokas veikia nominalia reaktoriaus galia.

Astravo AE pirmasis reaktorius buvo fiziškai įjungtas praėjusių metų rugpjūčio 20-ąją, jo bandymų laikotarpis truko apytikriai devynis mėnesius.

Antrojo reaktoriaus fizinis įjungimas planuojamas šių metų rudenį, o pramoninio naudojimo pradžia – ateinančių metų pirmąjį pusmetį.

Lietuva teigia, kad Astravo AE pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Minskas šiuos priekaištus atmeta.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės